Ana Sayfa Urfa Haberleri Suriye'ye Yapılan Yardımlarla İlgili Şok İddia

Suriye'ye Yapılan Yardımlarla İlgili Şok İddia

Şanlıurfa'dan yayın yapan Sembol Gazetesi, gündemi şok edecek habere imza attı. Suriye'ye tırlarla giden yardımlar, daha sonra Türkiye'de yeniden satışa sunuluyor.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2013 Salı 06:56
Suriye'ye Yapılan Yardımlarla İlgili Şok İddia

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları ile hayırsever vatandaşlar tarafından iç savaşın yaşandığı Suriye’de geçinme sıkıntısı çeken halk için toplanan yardımlar hakkında şok iddialar ortaya atıldı. İddiaya göre; Türkiye’den giden temel gıda maddeleri Suriye’deki bazı çeteler tarafından tekrardan Türkiye getirtilerek el altından satılıyor.

Arap Baharı’nın bir parçası olarak Suriye’de yaşanan iç çatışmalar, 15 Mart 2011 tarihinden bu yana devam ediyor. Suriye Devleti ile muhaliflerden oluşan Özgür Suriye Ordusu tarafından devan eden çatışmalardan dolayı 25-30 Bin civarında insan hayatını kaybetti. Bazı şehirlerde süren çatışmalar nedeniyle, binlerce kişi açlık ve susuz yaşamaya başladı. Türkiye’de bulunan sivil toplum örgütleri ile hayırseverler, bir süre önce Suriye’de zor günler yaşayan halka yardım etmek için çeşitli kampanyalar başlatmıştı. Toplanan yardımlar tırlarla Suriye’ye götürülüyordu. Ancak bugünlerde akıl almaz bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre; Türkiye’den giden temel gıda maddeleri Suriye’deki bazı çeteler tarafından tekrardan Türkiye getirtilerek el altından satılıyor. Özellikle şeker, çay, pirinç ve un gibi ağırlıkta olan temel gıda maddeleri sınıra yakın illerdeki şehir ve ilçelerinde Türkiye’deki fiyatlarının çok altında satıldığı bilgisine ulaşıldı.

 

TRAKTÖRLERLE SINIRDAN GEÇİRİYORLAR

Akçakale ve Suruç sınır boyundaki bazı köylerden traktörler ile geçiş yapılıyor. Bu köylerden günlük olarak 20 traktörün geçişine izin verildiği iddia ediliyor. Alınan bilgiye göre; Geçişler genellikle gece başlayıp sabaha kadar devam ediyor. Akçakale ve Suruç sınır boyunda görev yapan sınır karakolunun da bu durumdan haberdar olduğu öne sürülüyor. Traktörler ile yapılan vurgun; traktör başına 10 ile 20 bin Türk lirası arasında değişiyor. Kaçak olarak yurda sokulan malların fiyatları fabrika satış fiyatlarının çok altında olduğu örneğin iç piyasa satılan bir torba şekerin fiyatı 110 lira iken, Suriye’den gelen bir torba şeker 70 liradan satılmakta.

 

BİR VUGUNDA PETROLDE

Bu arada Suriye’deki karışıklıktan dolayı bir vurgununda petrolde yaşandığı konuşuluyor. Yine traktörler yapılan taşımacılık ile Suriye’den Türkiye’ye ham petrol getirildiği iç piyasada 3 liradan satıldığı iddia ediliyor. Suriye’de 1 TL’den alınan ham petrol yine Şanlıurfa ve civar illerde 3 TL’den satıldığı da öne sürülüyor.

 

 

kaynak: sanliurfasembol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık