Ana Sayfa Urfa Haberleri Suruç Çadırkent 35’bin Kişiyi Ağırlayacak

Suruç Çadırkent 35’bin Kişiyi Ağırlayacak

Suriye’nin Rakka Kentine Bağlı Kobani bölgesindeki iç savaştan kaçarak Suruç ilesine gelen Kürt halkı için kurulan Çadır kent çalışmaları bitme noktasına geldi.Yapımı tamamlandığında çadır kentte 35 Bin kişi yi ağırlayacak.

Giriş Tarihi: 23 Ocak 2015 Cuma 21:37
Suruç Çadırkent 35’bin Kişiyi Ağırlayacak

 Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Suriyeli Kürtler için yaptırılan kış şartlarına uygun 35 bin kişilik çadır kent, sığınmacıları ağırlamaya başlayacak.

 Kürt gruplar arasında Halep'e bağlı Kobani'de (Ayn el Arap)  ta yaklaşık 4 ay önce başlayan çatışmalardan kaçan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 200 bin Suriyeli Kürt, "güvenli bölge'' olarak gördükleri Türkiye'ye sığındı.

 Suruç ilçesinden Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli sığınmacılar için başta Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı olmak üzere birçok yardım kuruluşu seferber oldu. Suruç halkı da sığınmacılara yardım için ilçeye gelen sivil toplum kuruluşlarına destek verdi.

Sığınmacıların bir bölümü akrabalarının yanına, çoğunluğu ise AFAD ve bazı belediyeler tarafından oluşturulan geçici barınma merkezlerine yerleştirildi.

Sığınmacıların barınmaları için uygun kamp yapmak amacıyla kolları sıvayan AFAD, yaklaşık 35 bin kişinin barınacağı ve Türkiye'nin en büyük kampı özelliğini taşıyan çadır kentteki çalışmalarda sona geldi.

Alınan bilgiye göre , yaklaşık iki aydır sürdürülen çalışmanın ardından çadır kentin hizmete hazır hale geldiği öğrenildi.

 Tam donanımlı yapılan çadır kentte 15 mahalle yer alacak olup bu çadır kentte 24 derslik 4 okul yer alıyor.Yine bu okulda 13 Bin öğrencinin ders yapması bekleniliyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star