Ana Sayfa Urfa Haberleri SURUÇ SALDIRISI DAVASINA 600 AVUKAT (VİDEO)

SURUÇ SALDIRISI DAVASINA 600 AVUKAT (VİDEO)

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde, 34 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısı davasına müdahil olmak için 600 avukat 'Suruç için adalet platformu' kurdu.

Giriş Tarihi: 21 Ağustos 2015 Cuma 09:49
SURUÇ SALDIRISI DAVASINA 600 AVUKAT (VİDEO)

20 Temmuz günü Suruç belediyesine ait Amara Kültür Merkezi'nde, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması sırasında canlı bombanın üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 34 kişi yaşamını yitirmişti, 100'ü aşkın kişi ise yaralanmıştı.

Saldırıda ölen ve yaralananların avukatlığını üstlenen, aralarında 600 avukat ve19 hukukçu örgütü  'Suruç için adalet platformu' oluşturdu. Platform üyesi avukatlar, Şanlıurfa'ya gelen hukukçular olayın meydana geldiği  Suruç'ta incelemelerde bulundu. Suruç temaslarının ardından Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı ve davayı yürüten savcı ile görüşmek üzere adliyeye gelen grup adına konuşan İstanbul Barosu avukatlarından Özlem Gümüştaş, 600 meslektaşımla birlikte davaya müdahil olacaklarını söyledi.

Şanlıurfa Valiliği, Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirten Gümüştaş şunları söyledi. "Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosunca yürütülen, soruşturmanın müdahil avukatlarıyız. Katliamda yaşamlarını yitiren ve katliamda yaralananların avukatlıklarını üstlendik.

Katliam soruşturması ile ilgili bir araştırma yürütüyoruz. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı ve soruşturma savcısı ile görüşme yapacağız. Bu görüşmede bu güne kadar yapılan tespitlerimizi paylaşacağız. Bu katliam her şeyden önce basit bir olay bir olgu olarak değerlendirilemez. Bundan önceki bütün katliamlarla bağlantılı ve bundan önceki katliamlarda etkin bir soruşturma yürütülmediği için failler hızlı bir şekilde bulunup yargı önüne çıkarılmadığı için gerçekleşmiş bir katliamdır. Reyhanlı ve Niğde ile doğrudan bağlantılıdır.

Adana ve Mersin'de HDP binalarına dönük bombalı saldırılarla bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Suruç gibi bir yerde neredeyse MİT'ten habersiz kuş bile uçmazken bölgede katliamın bu kadar kolay işlenmiş olmasını çok manidar ve çok kuşkulu buluyoruz."

OTOPSİ RAPORLARINI ALAMIYORUZ

Saldırıda yaşamını yitirenlerin otopsi raporlarını alamadıklarını ileri süren ve davayla ilgili gizlilik kararı alınmasının hukuki olmadığı görüşünü savunan Gümüştaş, şunları söyledi: "Bu gizlilik kararının hukuki olarak değerlendirmemiz mümkün değildir. Soruşturmanın güvenliği ile ilgili görebilmemiz ve kabullenebilmemiz mümkün değildir.

Gizlilik kararında ısrar ediliyor. Bu kararla ilgili önümüzdeki hafta Anayasa Mahkemesine başvurumuz olacaktır. Bu olay halk üzerinde çok büyük bir travma yaratmıştır. Bu saldırı Türkiye halkları üzerinde ve Türkiye'nin yakın siyaset tarihinin en derin katliamı olarak ta tarihe şimdiden geçmiştir. Bunun sorumluluğu ile savcının hareket etmesini isteyeceğiz. Savcıya vereceğimiz soruşturmanın genişletilmesi yönünde vereceğimiz dilekçemizde Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma, İl Emniyet Müdürlüğü hakkında suç duyurusu var ve yine onları denetlemekte görevli Şanlıurfa Valiliği hakkında da suç duyurumuz vardır." 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık