Ana Sayfa Urfa Haberleri SURUÇ' TA KADIN ÖLÜMLERİ PROTESTO EDİLDİ

SURUÇ' TA KADIN ÖLÜMLERİ PROTESTO EDİLDİ

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde, 18 yaşındaki Berfin Altınten'in yakın akrabasıyla rızası dışında evlendirilmek istemediği için geçen hafta tabancayla yaşamına son vermesi Demokratik Özgür Kadın Hareketi üyeleri tarafından protesto edildi.

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2014 Çarşamba 06:52
SURUÇ' TA KADIN ÖLÜMLERİ PROTESTO EDİLDİ

Yürüyüş düzenleyen kadınlar açıklama yaptıkları Berfin Altınten'in mezarına kadın cinayetlerinin son bulması için oyuncak tabanca gömdü.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi üyesi 30 kadın, Suruç'un Dikili Mahallesi'nde geçen 30 Temmuz günü yakın akrabasıyla evlendirilmek istemesine itiraz eden ve tabancayla yaşamına son veren Berfin Altınten için bir araya geldi. DBP İlçe binası önünde toplanan kadınlar, ellerinde 'Kadın katliamı insanlık suçudur' yazılı pankart ile yürüyüş yaptı. Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen ve sık sık slogan atan kadınlar daha sonra araçlarla intihar ederek yaşamına son veren Altınten'in defnedildiği Gökkan Mahallesi'ndeki mezarlığa gitti. Burada kadınlar adına konuşan Leyla Akça, kadın cinayetlerini kınamaktan bıktıklarını ifade etti. Kadınların çeşitli yöntemlerle cezalandırıldığını, hükümetin kadınlar üzerinde toplum mühendisliği yaptığını kaydeden Akça, Mevcut hükümetin başındakiler, kadınların doğumundan gülüşüne kadar her şeylerine müdahale ederek, kadınları toplumda açık hedef haline getirmektedir. Kadınlar bir tutam saçı açık göründüğü için eteği kısa olduğu için kahkaha attığı için kendisinden çok büyük biriyle evlendirilmek istendiği için öldürülür. Sever öldürülür, sevmez yine öldürülür. Devletin zihniyeti bir kızımızın daha canına mal oldu. Sorumluluğu olanları kınıyoruz diye konuştu.

 

Açıklamanın ardından kadınlar, cinayetlerin son bulmasını isteyerek yanlarında getirdikleri oyuncak tabancayı toprağa gömdükleri Altınten'in mezarına yanlarındaki dövizleri de bıraktı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star