Ana Sayfa Urfa Haberleri SURUÇ'A SU BEREKETİ GELDİ

SURUÇ'A SU BEREKETİ GELDİ

Türkiye'nin en büyük, dünyanın da 5. büyük sulama tüneli olan Suruç Tüneli'nden, Suruç Ovası'na su verilmeye başlandı.

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2015 Cuma 14:09
SURUÇ'A SU BEREKETİ GELDİ

Türkiye'nin en önemli projesi GAP kapsamında inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük, dünyanın da 5. büyük sulama tüneli olan Suruç Tüneli'nden, Suruç Ovası'na su verilmeye başlandı.

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından daha önce açıklanan Suruç Ovası'na su verileceği müjdesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları neticesinde başarıya ulaştı ve Suruç Ovası, su ile buluştu.

SURUÇ OVASI, FIRAT NEHRİ'NİN SULARI İLE HAYAT BULUYOR

DSİ tarafından uygulamaya konulan Suruç Ovaları Sulaması Projesi ile 950 bin 970 dönüm arazinin sulanması hedefleniyor. Bunun 570 bin dönümü de GAP Eylem planı kapsamında yer alıyor.
Suruç Ovası Pompaj Sulamasında 526 kotundan alınan su, p1 pompa istasyonu vasıtasıyla 
60 metre terfi ettirilerek 29 bin 570 metre uzunluğunda 90 metreküp kapasiteli ana iletim kanalından geçerek Suruç Tüneli'ne ulaşıyor. Sonuç olarak, Suruç Ovası Fırat Nehri'nin suları ile hayat bulmaya devam ediyor.

DÜNYANIN 5. BÜYÜK SULAMA TÜNELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2014 yılında açılışı yapılan Suruç Tüneli, 17 bin 185 metre uzunluğunda, 7 metre çapında tünel delme makinesiyle açılan, dünyanın ve Türkiye'nin en uzun sulama tüneli olma özelliğini taşıyor. Suruç Tüneli'nden geçen su 4,5 milyon metreküp kapasiteli Taşbasan Depolamasına, oradan da sağ ve sol ana kanallar vasıtasıyla bereketli Suruç topraklarına ulaşıyor. Suruç Ovası'nda 950 bin 970 dönüm zirai araziye su sağlayacak ve dünyanın en uzun 
5. tüneli olan Suruç Tüneli ile ilk planda 54 bin 500 dekar zirai araziye su verilecek. 2015 yılı sonuna kadar sulanacak alanın kademeli olarak 570 bin dekara çıkarılması hedefleniyor. 

 

 

(Kaynak: Gazeteipekyol)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star