Ana Sayfa Urfa Haberleri SURUÇLU ANNENİN VE 6 ÇOCUĞUN DRAMI

SURUÇLU ANNENİN VE 6 ÇOCUĞUN DRAMI

Urfa’nın Suruç İlçesi’nin Aligor Beldesi’nde 2007 yılındaki 4 Nisan yürüyüşünde sadece kalabalığın içinde yer alması Hatice Batu’nun hayatını tersyüz etmeye yetti

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2012 Cumartesi 16:47
SURUÇLU ANNENİN VE 6 ÇOCUĞUN DRAMI

Urfa’nın Suruç İlçesi’nin Aligor Beldesi’nde 2007 yılındaki 4 Nisan yürüyüşünde sadece kalabalığın içinde yer alması Hatice Batu’nun hayatını tersyüz etmeye yetti. Toplamda 6 yıl cezaya çarptırılan,

bir buçuk yıldır cezaevinde tutulan, Türkçe bilmediği halde sevk edildiği Şakran Cezaevi’nde adli tutuklular arasına konulan Batu ve 6 çocuğuna kelimelerin yetmeyeceği bir dram yaşatılıyor.

Öcalan’ın doğum günü vesilesiyle her yıl Urfa’nın Suruç İlçesi’nin Aligor (11 Nisan) Beldesi’nde bir araya gelinerek, doğduğu yer olan Amara’ya (Ömerli) yürüyüş gerçekleştirilmek isteniyor. Her yıl engellemelere, çatışmalara ve ölümlere sahne olan yürüyüşün 2007 yılındaki etkinliği ise Hatice Batu’nun hayatında akıl almaz bir dramın başlangıcı oldu. Aligor’da yaşayan Batu, evinin bulunduğu sokakta yürüyen kalabalığa katılarak Urfa dışından gelenlerin karşılandığı alana yürüdü. Bu yürüyüş ise Batu’nun hayatını altüst eden kararların alınmasına gerekçe yapıldı.

YÜRÜYÜŞE KATILMASI YILLARCA CEZA ALMASINA YETTİ!

Hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan iki ayrı davadan hüküm giyen Batu, “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” ile itham edilip, toplamda 6 yılla mahkum edilerek cezaevine konuldu. Bir buçuk yıl önce Aligor Jandarma Karakolu’na “ifaden alınacak” diye çağrılan Batu, tutuklandı. 6 çocuk annesi Batu, cezaevine konduktan sonra eşi hayatını kaybetti.

ÇOCUKLARIN YAŞAMLARI ALTÜST

6 çocuğun ise annesiz ve babasız kalırken, BDP ve BDP’li yurttaşlar çocuklara sahip çıkmaya çalışıyor. 5 ila 15 arasında değişen yaşlara sahip 6 kardeşin hiçbiri okula gidemiyor. Okula gidememelerinin sebebi ise annelerinin sadece beldedeki bir yürüyüşe katılması sonrasında cezaevine konulması ve ardından babalarını da yitirmeleri. Annelerinden uzak babasız kalan 6 kardeş ise tarlada, farklı yerlerde çalışarak hayata tutunmaya çalışıyor.

TÜRKÇE BİLMİYOR VE ADLİ TUTUKLULAR ARASIDA TUTULUYOR

Komşusu Batu ile aynı dosyadan yargılanan Vedat Polat, Urfa Cezaevi’ne konulan Batu’nun Haziran ayındaki yangın öncesinde İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki Şakran Cezaevi’ne sevk edildiğini aktardı. Politik bir yargılama sonrasında mahkum edilen Batu’nun akıl sağlığının yerinde olmadığını belirten Polat, Batu’nun ziyaretine de giden kimsenin olmadığını ifade ederek, “Bu nedenle Hatice Batu, siyasi tutsaklar yerine adli tutukluların bulunduğu koğuşa konulmuş. Üstelik de Türkçe bilmiyor. Mahkemede Türkçe dahi konuşamadı. Kürtçeden başka dil bilmiyor” dedi.

‘İNFAZ DURDURULUP CEZADA İNDİRİME GİDİLMELİ’

3. yargı paketiyle birlikte Ankara’da Batu’nun yargılandığı maddelerden tutuklu bulunanların birçoğunun infazı durdurularak serbest bırakıldığını belirten Av. Emel Sayın, hukuki olarak Batu’nun dosyasının yeniden görülmesi gerektiğini ifade ederek, “Son yasal düzenlemeyle hakime takdir yetkisi tanındı. Bu nedenle dosyaların uyarlama yapılarak yeniden görülmesi gerekiyor. Yani kişinin yargılandığı ve tutuklandığı dönemdeki yasa maddesi ile güncel hali arasındaki uyarlamayla yargılama yeniden yapılmalı. Cezada da indirime gidilmesinin önünün açık olduğu bir durum söz konusu” dedi.

İBRAHİM AÇIKYER 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık