Ana Sayfa Urfa Haberleri Suruç'ta Hacılar Kutsal Topraklara Uğurlandı

Suruç'ta Hacılar Kutsal Topraklara Uğurlandı

Suruç'ta hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğu başladı.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2013 Pazar 15:18
Suruç'ta Hacılar Kutsal Topraklara Uğurlandı

Suruç'ta hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğu başladı. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bulunan Ulu Camii'de toplanan hacı adayları ve yüzlerce yakını, heyecan ve sevinci birlikte yaşadı.

Suruç Ulu Camii avlusunda düzenlen uğurlama programına hacıyla birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. 22 Eylül günü itibari ile Türkiye'den yola çıkacak hacı kafilelerinden olan, Suruç'un hacı kafilesi de dualar eşliğinde uğurlandı. Uzun süre bekledikten sonra gidebilmenin sevinç ve mutluluğunu dile getiren Hacılar ve aileleri duygusal anlar yaşadı. Sevinçleri gözlerinden okunan hacı adayları, sevinç gözyaşlarını tutamazlarken, "Allah bu sevinç ve heyecanı herkese nasip etsin." temennisinde bulundu.

Ulu Camii avlusunda tekbir ve ilahilerle yapılan uğurlama programda konuşan Suruç Ulu Camii imam'ı Mehmet Vasıloğlu, hacı adaylarının mutlu ve bahtiyar insanlar olarak kutsal yolculuğa çıktığını ifade etti. İslam'ın 5 temel esasından biri olan Hac ibadetini ifa etmek üzere gidilecek kutsal topraklarda zaman ve mekanların en iyi şekilde değerlendirilmesi gayreti içinde olunması gerektiğini vurgulayan Vasıloğlu şöyle konuştu: "Kutsal topraklarda yapacakları her duaya ve her ibadete bizleri de ortak etmelerini diliyoruz. Özellikle bu dönemde Mısır veSuriye'deki kardeşlerimiz için dua etmelerinizi istiyoruz. Çünkü Hac günahlarımızı sıfırlayan bir ibadettir. Oradaki hususiyetleri iyi değerlendirmemiz lazım. Yapılacak her dua bizim için çok önemli olacaktır."

Kimi Hacılar 5-6 yıl aradan sonra bu şansı ele geçirdikleri için, kimileri ise ilk başvuruda çıkan kurada bu kutsal yolculuğa gitme şansı buldukları için kısmetli olduklarını dile getiren Suruç Din-Bir-Sen Başkanı Salih Fidan hacılara hitaben," Kabe hacıların sevdalı olduğu yerdir, Hacılar oraya doymaz. Bu kutlu yolu güzel değerlendirmek gerekir. Bu sebeple kutsal topraklarda aklınızda sadece orası olmalıdır. Memleketinizdeki en yakınlarınıza hediye alma telaşına girmeyin yoksa bu mübarek yerde hep bu düşünceyle zaman harcarsınız." ifadelerini kullandı.

 

 

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık