Ana Sayfa Urfa Haberleri Suruç'ta kadın meclisi oluşturuldu

Suruç'ta kadın meclisi oluşturuldu

BDP Suruç İlçe Kadın Meclisi, 1. Olağan Konferansı'nı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2013 Cumartesi 11:05
Suruç'ta kadın meclisi oluşturuldu

BDP Suruç İlçe Kadın Meclisi 1. Olağan Konferansı'nı BDP Suruç İlçe binası konferans salonunda gerçekleştirdi. Konferansa, BDP Kadın Meclisi üyesi Zeynep Ören, Suruç Belediye Başkan Vekili Hülya Demir, BDP Suruç İlçe Eş Başkanı Nermin Şakir'in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan toplantıda sık sık "Jin Jiyan azadi" sloganı atıldı. Daha sonra açılış konuşmasını yapan BDP Urfa İl Kadın Meclisi Sözcüsü Cahide Udum, Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiyi hatırlatarak, "Yoldaşlarımız bu anlamda bir abidedir. Konferans bu değerleri sahiplenecek.

Kadına yönelik yürütülen şiddet ve inkâr kadın şahsından toplumu yozlaştırıyor. Kürt halkı ve Kürt kadınları önemli özgürlük düzeyine ulaşmıştır" dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan demokratik çözüm sürecine de değinen Udum, şunları söyledi: "Kürt Halk Önderi büyük yüreğe sahiptir ki, barış süreci başlatmıştır. Buna karşı yüreği büyükse AKP sistemi de bir adım atsın. Bizler biliyoruz ki; AKP iktidarı bu kadar yürekli değildir. Yürekli olan özgür düşünen halklardır. Türk halkının yüreğine Türk kadınlarına inanıyoruz. Süreci tıkatanlara Türk ve Kürt kadınları cevap verecektir. Kürt kadınları örgütlenerek, güçlenecek ve süreci kararlılıkla yürütecektir."


Kadınların sürece dahil olup öncülük yapacağını söyleyen Udum, "Biz kadınlar olarak en fazla acı çekenleriz. Türkiye'de her gün bir tecavüz vakası, kadın intiharı, kadına karşı şiddet, kaçırma haberleri duyuyoruz. Biz toplumumuzu yozlaştıran, kadını düşüren politikalara karşı mücadelemizi yükselteceğiz" diye konuştu. Udum, mevsimlik tarım işçilerinin durumuna da dikkat çekerek, AKP'yi sürece samimi yaklaşmaya davet etti.

Yapılan konuşmaların ardından 30 kişiden oluşan ilçe Kadın Meclisi oluşturuldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık