Ana Sayfa Eğitim SURUÇ'TA ÖĞRETMENLER TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

SURUÇ'TA ÖĞRETMENLER TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinde Suriyeliler için Türkçe kursları açıldı.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2016 Cuma 03:57
SURUÇ'TA ÖĞRETMENLER TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

Suruç ve Çadır kentte barınan Suriyeli öğretmenler, açılan kurslarla Türkçe okuma-yazma öğreniyor.

    Suriye'deki iç savaştan kaçarak Suruç İlçe Merkezine ve Çadır kente yerleşen Suriyeli öğretmenlere, öğrencilerin ve sığınmacıların günlük hayatlarını kolaylaştırması, ilçe halkıyla sağlık iletişim kurmaları amacıyla Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (HEM) Türkçe kursu açtı.

Suriyeli öğrencilerede ayrıca Arapça ders veren Suriyeli öğretmenler, Suruç Halk Eğitim Merkezi (HEM) görevlendirdiği öğretmenler tarafından Cumartesi ve Pazar günleri verilen kurslarla Türkçe öğreniyor.

    Suriyeli öğretmenlerin Türkçe kursu talebinde bulunduğunu belirten Kurslardan sorumlu Müdür Yardımcısı Nazmi Yıkılmaz, "Suruç'ta Suriyeli öğretmen arkadaşlarımız Arapça derslerine giriyorlar ancak Türkiye’de iletişim kurmakta güçlük çekiyorlardı. Bunun üzerine Suriyeli meslektaşlarımız günlük hayatlarında ve alışverişlerde rahat iletişim kurabilmesi için Türkçe öğrenmek istediler, bizde Halk Eğitim Merkezi olarak Öğretmenlerimiz için kurs açtık. Açılan kurslarda 70 Suriyeli öğretmenimize Türkçe eğitim veriyoruz. ”dedi.  Kurslara Suriyeli öğretmenlerin ilgi gösterdiğini ifade eden Yıkılmaz, “bazı kadın öğretmenlerin küçük yaştaki çocuklarıyla kurslara katıldığını dile getirdi.”

ÖĞRENCİLERE YÖNELİK YGS-LYS KURSU

Suruç Halk Eğitim'den Ücretsiz Üniversite Hazırlık Kursu

   Suruç Halk Eğitim Merkezi tarafından lise mezunları yönelik ücretsiz LYS-YGS kursları açıldı.

    Suruç HEM (Halk Eğitimi Merkezi) Müdürlüğü'nce düzenlenen YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)'ye hazırlık kursları Namık Kemal İlkokulu'nda devam ediyor.

     Suruç Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kursta, 90 lise mezunu öğrenciye ücretsiz üniversite hazırlık kursu veriliyor.  Kurslarda seviye tespit sınavı yapılarak 2 sayısal, 2 eşit ağırlık ve 2 sözel sınıfı oluşturuldu. Kurslar Öğrencilerin Sözel, Eşit Ağırlık ve Sayısal alanlarında eksik olduğu konuları tamamlamak için fırsat oluyor hem de veliler maddi külfetten kurtarmış oluyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık