Ana Sayfa Dünya SUR'UN GAZİ CADDESİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

SUR'UN GAZİ CADDESİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde bugüne kadar açık olan tarihi Gazi Caddesi'nde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bir grup parti ve sivil toplum örgütü Diyarbakır'da 3 günlük hayatı durdurma eylemi başlattı.

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2016 Salı 11:25
SUR'UN GAZİ CADDESİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde 2 Aralık'tan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı yeni bir boyut kazandı. Bugüne kadar açık olan tarihi Gazi Caddesi'nde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Gazi Caddesi'nin kapatılmasıyla tarihi Ulu Camii'ye giden yol da kapatılmış oldu.

Aralarında Demokratik Bölgeler Partisi, Demokratik Toplum Kongresi de olan bir grup parti ve sivil toplum örgütü Diyarbakır'da üç günlük hayatı durdurma eylemi başlattı.

Sur Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İlçemiz Suriçi mahallelerinde silahlı terör örgütü mensuplarınca barikat kurma, hendek kazma ve bombalı tuzaklama faaliyetleri neticesinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin, sağlık hizmetlerinin, ibadethanelerde icra edilen din hizmetlerinin sunulmasında ve vatandaşlarımızın bu hizmetlere ulaşmasında sorunlar yaşanmaktadır.

"GÜNLÜK YAŞAM ZORLAŞTI"

Bu durum nedeni ile ilçemiz merkez mahallelerinde vatandaşlarımızın günlük yaşamını normal şartlar altında sürdürmesinin zorlaştığı ve ticari hayatın aksadığı gözlemlenmiştir.

"İKİNCİ BİR EMRE KADAR SOKAĞA ÇIKMAK YASAK"

Bu bakımdan kamu düzeninin sağlanması, sokak aralarındaki barikatların kaldırılması hendeklerin kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etme adına ilçemiz Suriçi'nde bulunan Gazi caddesinin bir bölümünde (Çiftehan Sokak girişinden başlayıp Mardinkapı çıkışına kadar olan kısmında) 09.02.2016 Salı günü sabah saat 06.00 itibari ile ikinci bir emre kadar kaymakamlığımızca sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri kendi can ve mal güvenliklerinin temin edilmesi adına önem arz etmektedir."

DİYARBAKIR'DA 3 GÜN HAYATI DURDURMA EYLEMİ

Şırnak'ın Cizre ilçesindeki iki bodrumda kurtarılmayı bekleyen yaralıların öldürüldüğüne ilişkin iddialar üzerine Diyarbakır'da kepenkler kapandı. Aralarında Demokratik Bölgeler Partisi, Demokratik Toplum Kongresi de olan bir grup parti ve sivil toplum örgütüDiyarbakır'da üç günlük hayatı durdurma eylemi başlattı.

DÜKKANLAR AÇILMADI, BELEDİYE OTOBÜSLERİ SEFERE ÇIKMADI

Şehirde bugün dükkanlar açılmazken, belediye otobüsleri sefere çıkmadı.

EYLEM, HAKKARİ'YE DE SIÇRADI

Şırnak ve Diyarbakır'da gerçekleştirilen sokağa çıkma yasakları ve yaşanan çatışmaları protesto etmek amacıyla Diyarbakır merkezli başlatılan 'Hayatı Durdurma' eylemi Hakkâri'de uygulandı. Hakkari'de bugün dükkanlar açılmazken bazı ev ve işyerlerine siyah bayrak asıldı. KAYNAK: HABERLER.COM

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star