Ana Sayfa Dünya Surye'liler, Türkiye'ye Kaçıyor..

Surye'liler, Türkiye'ye Kaçıyor..

Suriye'de yaşanan gerilimden kurtulmak isteyen Suriye vatandaşları Hatay'ın Yayladağı sınırındaki tel örgüyü aşarak Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2011 Pazar 19:47
Surye'liler, Türkiye'ye Kaçıyor..
Talebi kabul eden Türkiye ilçe merkezinde Kızılay çadırları kuruyor. Şmdilik 252 kişinin kaydı alındı. Sayının artaması bekleniyor.

Suriye'nin Yayladağı ilçesine yakın Harabjoz ve çevresindeki bazı köylerde yaşayan ve ülkelerindeki olaylar ve baskılardan kurtulmak istediklerini ifade ederek Güveççi Köyü yakınındaki tel örgüyü aşarak 2-3 metre kadar Türkiye sınırını geçen grup, ilk olarak dün akşam, Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat'ın kendileriyle görüşmesinden sonra, minibüslerle ilçe merkezindeki Fehmi Dinçer Spor Salonu'na getirilmişti. Spor salonunda kalan Suriyelilere çorba, sıcak yemek ve bebek maması dağıtılmıştı.Halen spor salonunda bulunan Suriyeliler için Kızılay çadırları kurulmaya başlandı.Çadırların ilçe merkezinde bulunan eski Tekel binasının bulunduğu araziye de kurulduğu bildirildi. Yetkililer, 50 adet Kızılay çadırının kurulacağını, Ankara'dan da ek çadır ve erzak talebinde bulunulduğunu ifade etti.Suriye'de yaşanan olaylar ve baskılardan kurtulmak için Türkiye'ye kaçan 252 kişilik Suriyeli bir grup Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki bir spor salonunda tutuluyor.Gelenlerin yakınları spor salonunun yakınında bekletiliyor. Şu an için yakınlarıyla görüştürülmesine izin verilmiyor.GAPHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star