Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞUTSO, 24 YEMEĞİN TESCİLİ İÇİN TPE'YE BAŞVURDU

ŞUTSO, 24 YEMEĞİN TESCİLİ İÇİN TPE'YE BAŞVURDU

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nca (ŞUTSO) kentin mutfak kültürüne ait 24 çeşit yemek için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldı.

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2012 Salı 19:02
ŞUTSO, 24 YEMEĞİN TESCİLİ İÇİN TPE'YE BAŞVURDU
ŞUTSO'dan yapılan açıklamaya göre, coğrafi işaret tescili için başvuru yapılan yemeklerle ilgili Şanlıurfa Belediyesi Hacıbanlar Evi Mutfak Müzesi'nde gerçekleştirilen çalışmalara Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyüp Sabri Ertekin ve Başkan Yardımcısı Cem Göncü katıldı.

ŞUTSO Başkanı Ertekin, burada yaptığı konuşmada, tescil işlemleri için kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşlarının birlikte ve koordineli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini vurguladı.


Ertekin, konuşmasında şunları kaydetti:

''İlimiz mutfağından 24 yemeğimizin tescil çalışmasını yürütmekteyiz. Amacımız ilimizin mutfak kültürünü korumak, geliştirmek ve orijinal haliyle gelecek nesillere aktarmaktır. Öncelikle bu konuda bize yardımcı olarak desteğini esirgemeyen Şanlıurfa Belediyesi'ne teşekkür ederim. Tescil edilmeyi bekleyen zengin kültürel değerlerimiz var. El ele verip hızlı davranıp, yöremizdeki her kültürel değerlerimizin tescilini yaptırmamız gerekir. Ürünlerimizin, para kazandırması, girişimcilerimiz tarafından üretilmesi ve tanıtılması ilimiz için önemlidir, girişimcilerimizin harekete geçmesini bekliyoruz.''


TPE'ye tescil için müracaat edilen yemeklerin isimleri şöyle:Urfa frenk çömleği, isot çömleği, haşhaş kebabı, ciğer kebabı, kazan kebabı, keme boranısı, kıymalı, lebeni, yumurtalı köfte, miftahi tas kebabı, pancar boranısı, patlıcanlı kebap, kıymalı sögürme, su kabağı, sac kavurması, üzlemeli pilav, tirit, eşkili, şıllık tatlısı, içli köfte, külünçe, soğanlı kebap, zerde ve biyanbalı.


Açıklamada ayrıca geçen yıllarda Şanlıurfa Belediyesi'nin biberi, ŞUTSO tarafından da çiğköftenin tescil edildiği hatırlatıldı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da trafik kazası: 6 yaralı

Şanlıurfa'da trafik kazası: 6 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık