Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞUTSO, ELEKTRİK ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETECEK

ŞUTSO, ELEKTRİK ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETECEK

ŞUTSO kuracağı Güneş Enerjisi Sistemi (GES) ile kendi enerjisini üretecek.

Giriş Tarihi: 21 Eylül 2014 Pazar 23:27
ŞUTSO, ELEKTRİK ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETECEK

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), Karacadağ Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında sağlanan mali destek ile Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretim Projesi hayata geçiriyor. ŞUTSO binasının tüm enerji ihtiyacını karşılayacak olan 100 kWh’lık GES protokolü ŞUTSO ve TES Enerji arasında imzalandı. ŞUTSO binasında düzenlenen imza törenine ŞUTSO Genel Sekreteri Faruk Yaşar, TES Enerji  Genel Müdürü Ercan Öncü, TES Enerji Proje Müdürü Ercan Orhan, Projenin Şanlıurfa’daki uygulayıcısı Elektrik ve Elektronik Mühendisi Mehmet Polat, ŞUTSO Yenilenebilir Enerji Projesi Koordinatörü Mesut Altınyaprak katıldı.

Protokol anlaşmasına ŞUTSO adına imza atan Genel Sekreter Faruk Yaşar yaptığı açıklamada;”Şanlıurfa’da yılda 3000 saat güneşlenme süresine sahibiz. Biz de sahip olduğumuz bu potansiyelden yararlanmak adına, ayrıca yenilenebilir enerjinin temiz ve ucuz olmasından dolayı ilimize örnek olacak bir Güneş Enerjisi Sistemikuruyoruz. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Karacadağ Kalkınma Ajansı desteğiyle "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretim Projesiyle" güneş enerjisinden 100 kwp enerji üretecek olan bu sistem için ihaleyigerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz ihalemize 5 firma katıldı, katılan firmalar teknik ve mali değerlendirmeye tabi tutuldular. Bunun sonucunda Teknik şartnamedeki beklentileri en uygun fiyat veren  TES Enerji Sistemleri A.Ş. 344.000,00TL bedel ile ihaleyi kazandı. Bu sistemden yıllık 150.000 kilowat saat  (kWh)Üretim beklemekteyiz. Hesaplarımıza göre sistem kendisini 5. yılın sonunda amorti edecek ve yılda 25.000 dolar ile 60.000 dolar yıllık kazanç beklemekteyiz” dedi.

2015 Yılı başlarında devreye girmesi beklenen GES’ini kuracak olan TES Enerji Genel Müdürü Ercan Öncül’de Şanlıurfa’da uygulayacakları projeden dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek; ”Şanlıurfa 300 gün/ yıl güneş görme ile Türkiye’nin en verimli bölgesi. Yapılacak yatırımlarla Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük bir kısmı bölgeden sağlanabilir. Bunun için bütün argümanlar çok uygun” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star