Ana Sayfa Ekonomi ŞUTSO'DAN AVRUPA BİRLİĞİ TOPLANTISI

ŞUTSO'DAN AVRUPA BİRLİĞİ TOPLANTISI

Şanlıurfa Avrupa Birliği bilgi merkezi’nin dünü-bugünü ve yarını Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nca düzenlenen basın toplantısı ile değerlendirildi

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2016 Cuma 08:17
ŞUTSO'DAN AVRUPA BİRLİĞİ TOPLANTISI

Şanlıurfa Avrupa Birliği bilgi merkezi’nin dünü-bugünü ve yarını Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nca düzenlenen basın toplantısı ile değerlendirildi.

Şanlıurfa'da bir konuk evinde basına verilen kahvaltılı toplantı ile Şanlıurfa Avrupa Birliği bilgi merkezi’nin dünü-bugünü ve yarını ele alındı.

proje Koordinatörü Evrim Esen UYGUN basına yaptığı sunum ve açıkalamada:

"Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, AB–Türkiye ilişkileri hakkındaki bilgileri ve son gelişmeleri halka iletmek amacıyla Türkiye çapında bir bilgilendirme ve iletişim stratejisi uygulamaktadır. Delegasyon, bu amaçla Türkiye çapında 20 ilde faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezlerinden oluşan kapsamlı bir “AB Bilgi Ağı”nı desteklemektedir. Bu iller;Ankara,  Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır,Edirne,  Erzurum, Eskişehir,  Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli , Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van’dır. Ayrıca, üniversite ve araştırma merkezlerinde bulunan 14  ‘Avrupa Dokümantasyon Merkezi (EUi)’ve bahsi geçen 20 ile bağlı,  farklı illerde bulunan 18 ‘AB Bilgi Noktası’  mevcuttur.

Şanlıurfa AB Bilgi Merkezi 28 Mayıs 2009’da Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyete geçti.

Bilgi Merkezleri, toplumu AB hakkında bilgilendirmeyi, AB-Türkiye ilişkileri hakkındaki önyargıların önüne geçmeyi, halka yönelik doğru ve düzenli bilgi akışını sağlamayı hedefliyor. Bu amaçla, kamu kurumlarıyla, okullarla, STK'larla, KOBİ'lerle, üniversitelerle, belediyelerle ve diğer kurum ve kuruluşlarla ortak etkinlikler gerçekleştiriyor. Bu yıl etkinliklerde öncelik başta gençler ve öğrenciler olmak üzere, kadınlar ve mülteciler gibi dezavantajlı gruplara verilecektir.

 

Şanlıurfa AB Bilgi Merkezi ‘nin2016 yılı içinde gerçekleşen ve planlanan etkinlikleri, şu şekildedir;

 

  • 8 Mart ‘Çocuk Gelinlere Hayır ve Kadın Hakları’ konulu panel,sergi ve pandomim gösterimi.
  • 9 Mart ‘Amazon Kraliçesi Penthesilea’ Müzikal Tiyatro
  • Fuarlar ve çeşitli halka açık mekanlarda bilgilendirme standları
  • Hem Adıyaman hem de Şanlıurfa’da Mart-Nisan ve Ağustos aylarında öğrenci ve STK’lara yönelik çeşitli konularda 4 adet AB Bilgilendirme Toplantıları
  • Ekim ayında hem yerli hem de Avrupa ‘dan  takımların olduğu  ‘Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası’
  • Mülteci ve yerel halka Ramazan’da iftar yemeğinin düzenlenmesi
  • Çeşitli okullarda ‘AB Çevre Politikası’ temalı bilgilendirme toplantıları ve fidan dikimi
  • 9 Mayıs Avrupa Günü kutlaması çerçevesinde Adıyaman Üniversitesi’nde çeşitli açıkhava etkinlikleri

 

Tüm AB Bilgi Merkezlerinden katılımcıların olduğu ve AB Türkiye Delegasyonu’nun organizasyonunda 4 ortak forum düzenlenecektir. Bunlar bu sene İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Denizli şehirlerinde olacaktır." dedi.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık