Ana Sayfa Urfa Haberleri Şutso'dan aylık istişare toplantısı

Şutso'dan aylık istişare toplantısı

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi odası başkanlığında Şanlıurfa'daki sivil toplum kuruluşlarının iştiraki Şanlıurfa ekonomisinin geliştirilmesi konusunda istişare toplantısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2013 Perşembe 17:25
Şutso'dan aylık istişare toplantısı

ŞUTSO toplantı salonunda aylık periyotlarla  yapılan istişare toplantısında Şanlıurfa'daki sivil toplum kuruluşları Şanlıurfanın ekonomisinin geliştirilmesi konuları konuşuldu.

 

50'ye yakın sivil toplum uruluşu başkanın iştirk ettiği toplantıda, Şanlıurfa ekonomisinin istenen düzeye gelememsinin nedenleri tartışıldı.

Şanlıurfa ekonomisinin daha da geliştirilmesi konusunda görüş bildiren sivil toplumkuruluşu temsilcileri Şanlıurfa'nın en önemli sorunun yapılacak ticaret ve işler konusunda kendi dalında eğitimli insanların azlığından şikayet edildi.

Toplantı da ayrıca, Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda sık sık yaşanan uçuş iptallerinin nedenin yeterince araştırılmadığını ve sorunun çözülmediği vurgulandı.

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Rıza Öztürkmen toplantı başlangıcında oda olarak hazırladıkları slayt eşliğinde bilgiler verdi. Öztürkmen Şanlıurfa'daki  tarım sektörünün yaşadığı sıkıntıları ve çözüm önerilerini sıralayarak, Türkiye'de en fazla Fıstık'ın Şanlıurfa'da yetiştirilmesine karşın, yeterli tesis ve alt yapının olmayışından başka illerede işlendiğini dolayısı ile Şanlıurfa'lının bu işten pek karlı çıkamadığınınaltını çizdi.

 

Şanlıurfa Porfesyonel Turist Rehberleri Derneği Başkanı Kamil Türkmen de toplantıda söz alarak, Şanlıurfa'nın Turizim açısından Dünya'da eşi benzeri olmayan değerlere sahip olduğunu ancak, Turizim sektörünün gelişmesi ve yatırımların yapılması noktasında bir ilerleme kayd edilemediğin altını çizdi. Kamil Türkmen turizime gerekli yatırımların yapılması ve tanıtılması sonrasında Şanlıurfa'nın tarım gelirinden daha fazla kazanacağını ve şehrin canlanacağını söyledi.

 

Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Faruk Akbaş ise söz alarak, Şanlıurfa'da yetiştiilen sebze ve meyvelerin başta Türkiye pazarı olmak üzere diğer pazarlara açılamadığının bununda sebze ve meyve yetiştiricilerinin zararına durum yarattığını yetkilierin konuya eğilmelerini istedi.

 

Toplantıya katılan Anadolu İnternet Yayıncıları Derneği Başkanı Ahin Güneşise yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'da 700'e yakın dernek sivil toplum kuruluşu olduğunu Şanlıurfa'nın çıkarları ve sorunlarının çözümü noktasında ortak ve destekleyici bir birliktelik içerisine giremediğinin altını çizdi. Ahin Güneş, Şanlıurfa'nın sorunlarının dışardan atanmışve seçilmişlerle değil, Şanlıurfa'nın STK'larının güç birliği ile çözülebileceği belirtti.

Toplantı sonunda kapanış konuşmasını yapan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Sabri Ertekin bundan sonra her ay düzenli olarak bu tür toplantıları düzenleyeceklerini ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini davet ederek,Şanlıurfa'nın sorunlarının belirlenmesi ve çözümü noktasında güç birliği içerisinde olacaklarını söyledi. Katılımcı dernek başkanlarına teşekkürlerini sundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star