Ana Sayfa Urfa Haberleri ŞUTSO’DAN HİJYEN EĞİTİMİ

ŞUTSO’DAN HİJYEN EĞİTİMİ

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Turizm Platformu ile 75.Yıl Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle “Hijyen Eğitimi” gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 2 Haziran 2014 Pazartesi 16:48
ŞUTSO’DAN HİJYEN EĞİTİMİ

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca müştereken çıkarılan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin 05.07.2013 tarih ve 29698 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlandı. Böylece portör muayenesi kaldırılarak yerine hijyen eğitimi alınması uygulaması getirilerek 2013 Temmuz ayı itibariyle gıda işletmelerinde çalışan personelin hijyen eğitimi alması gerekliliği yasa ile tanımlandı.

 

Bu yasal düzenlemede gıda işletmesinde çalışacak personelin çalışmadan önce veya hâlihazırda çalışıyorlar ise 1 yıl içerisinde eğitime katılması gerektiği açıklanıyor.  Kanun ve yönetmelik kapsamında bulunan iş yerlerinin sahipleri ve işletmelerinin ve de çalışanlarının 05 Temmuz 2014 tarihinde kadar eğitimleri almaları gerekmektedir. Hatta İşletme ve işletme sahipleri çalışanlarının eğitimleri almalarını sağlamakla yükümlüdür. Denetimler sırasında “hijyen eğitim belgesi sorulacağı ve bu belgeyi almamış olanlar hakkında da 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’inci maddesi gereği işlem yapılarak 250,00-TL ile 1.000,00-TL. Arası idari para cezası verilecektir.  Bu kapsamda Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Platformu ve 75.Yıl Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle Dr. Serhat Hartavi tarafından hijyen eğitimi verilecek.

 

Dr. Serhat Hartavi tarafından verilecek eğitime çok sayıda işletme ve işletme personelleri katılmış bulunmaktadır. Eğitimin başında, personel hijyeni konusu verilecek olup, bu konu ile “Çalışanlar, insan sağlığı yönünden sorumluluklarının farkına vararak üretimin tüm aşamalarında kişisel sağlık ve temizlik kurallarının uygulanmasının önemini kavrayacaklardır.” Gerçekleştirilecek eğitim Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki seans halinde yapılacak.

 

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Turizm Platformu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı: “Hijyen Eğitimin amacı, gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı yiyecek-içecek üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanmasına, eğitimlerin verilmesine, iş yeri sahibinin, işletmelerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme halinin tespitine ilişkin usul ve esasları kapsamında bilinçlendirmektir.

 

Bu eğitimler sonucunda ilimizdeki işletmelerde daha hijyen ve kaliteli hizmet verilmesi hedeflenmektedir. Bizler de bu hedef noktasında hijyen eğitimini gerçekleştirdik. Umuyoruz ki bu eğitimler amacına ulaşacaktır. Bizlere bu eğitim süresince desteğini esirgemeyen 75.Yıl Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkadir Açar’a ve Dr. Serhat Hartavi’ye çok teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

 

Dört gün süren eğitimin ardından sınav yapılacak, sınavda başarılı olan katılımcılara “Hijyen Eğitimi Belgesi”  verilecektir.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star