Ana Sayfa Urfa Haberleri TABAN SUYU YÜKSELDİ, EV SAHİPLERİ ÇARESİZ

TABAN SUYU YÜKSELDİ, EV SAHİPLERİ ÇARESİZ

Şanlıurfa'nın Harran ilçesine bağlı Aydüştü köyü sakinleri, yükselen taban suyundan dolayı tedirgin oldu.

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2014 Çarşamba 05:03

TABAN SUYU YÜKSELDİ, EV SAHİPLERİ ÇARESİZ

Son yıllarda bilinçsiz sulama yüzünden Akçakale ve Harran ovasında taban suyunun yükselmesi, yerleşim yerlerinin yanı sıra insan sağlığını da ciddi anlamda tehdit ediyor. Ovada yapılan bilinçsiz sulama nedeniyle tarım arazileri çoraklaştı. Şimdi de bilinçsiz sulama yüzünden yükselen taban suyu, yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Taban suyunun yükselmesi ile yerleşim yerlerinin tehdit altında olduğunu söyleyen köylüler, yetkililerin önlem almasını talep etti.

Harran ilçesine bağlı Aydüştü sakinleri, taban suyunun yükselmesinden dolayı evlerinin yıkılmakla karşı karşıya kaldığını belirterek, bu sorunun çözülmesi için köy içi drenaj çalışmasına başlanılması gerektiğini dile getirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Aydüştü Köyü Muhtarı Abdulkadir Görgün, "Taban suyu yükseldi. Drenaj kanalları yapılmadığından dolayı köy bataklık halindedir. Taban suyunun yükselmesi köyde hastalık yapmaktadır. Görüyorsunuz duvarlarımız çöküyor. Vatandaş maliyeti yüksek bir masrafla karşı karşıya. Vatandaş evini terk etmek zorunda kalıyor. Bu durum çeşitli hastalıkları ortaya çıkardı. Bir an önce yetkililere sesimizi duyurmak istiyoruz. Köy içi drenaj çalışmasını başlatmalarını arzu ediyoruz. Bir an önce çalışmalarına başlamalarını istiyoruz" dedi.

Aydüştü köyünde taban suyunun yükselmesinden dolayı bazı evlerin yıkıldığı, bazılarının ise terk edildiği gözlemlendi. Taban suyu, birçok evin zemininden başlayarak evleri çürütmeye başladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık