Ana Sayfa Güncel TANAL 657'yi SORDU

TANAL 657'yi SORDU

657’ye Tabi Olmayan Öğretmenlerin Emeklerinin Karşılığı Olan Ve İnsanca Yaşayabilecekleri Bir Ücret İle Çalışabilmeleri İçin Bakanlığınızca Yapılması Düşünülen Bir Çalışma Var Mı?

Giriş Tarihi: 25 Ocak 2016 Pazartesi 03:44
TANAL 657'yi SORDU

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Özel Eğitim Kurumlarında Görev Yapan Öğretmenlerin yaşadığı mağduriyetleri göz ardı etmedi.

Tanal, Özel okullarda çalışan öğretmenlere karşı, okul müdürleri tarafından onur kırıcı davranışlarda bulunulduğu, öğrencilerin şahsi başarısızlığı dolayısıyla öğretmenlerin sorumlu tutularak bu konuda mobing uygulandığı iddiaları doğru mudur? Şeklinde AVXI’ya sorular yöneltti.

Ülkemizde sayısı gün geçtikçe artan özel okullarda çalışan öğretmenlerin sesine kulak veren TANAL TBMM’ye yazılı soru önergesi verdi.

Soru önergesinin içeriği şu şekilde;

1.      Ülkemizde bulunan Özel Öğretim Kurumu sayısı kaçtır? Devlet memuru statüsünde olmayan ve bu okullarda görev yapan öğretmen sayısı kaçtır?

2.      Ülkemizde 15.01.2016 tarihi itibariyle Eğitim Fakültelerinden ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olup atanamayan öğretmen sayısı kaçtır?

3.      Dil kursları, meslek kursları, sürücü kursları ve diğer özel sektörde çalışan öğretmen sayısının 200 bin civarında olduğu doğru mudur? Değil ise bu sayı 2016 yılı itibari ile kaçtır?

4.      Özel sektörde çalışan öğretmen sayısına ilişkin resmi rakamlar dışında kayıt dışı istihdam olduğu doğru mudur? Kayıt dışı istihdam konusunda 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu madde 11 gereğince Bakanlığınızca denetim yapılmakta mıdır?

5.      Özel sektörde kayıt dışı çalıştırılan öğretmenlerin olduğunun tespiti halinde Bakanlığınızca bu konuda gerek kurumlar hakkında gerek sorumluları hakkında hangi işlemler yapılmaktadır? Hukuka aykırı bu durumun önlenebilmesi adına ne gibi önlemler alınmaktadır?

6.      Özel okullarda çalışan öğretmenlere karşı, okul müdürleri tarafından onur kırıcı davranışlarda bulunulduğu, öğrencilerin şahsi başarısızlığı dolayısıyla öğretmenlerin sorumlu tutularak bu konuda mobing uygulandığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda Bakanlığınızca 5580 sayılı kanun ve yasal mevzuatlar gereğince denetim ve önleme çalışmaları yapılmakta mıdır?

7.      Yasal mevzuatlar gereğince sözleşmelerin 12 ay olacak şekilde resmi olarak düzenlenerek Bakanlığınıza gönderildiği ancak öğretmenlerle yapılan ve 10 ayı kapsayan ikinci sözleşme ile öğretmenlerin tazminat hakkını ortadan kaldıracak şekilde çalıştırıldıkları iddiaları doğru mudur? Bu iddialar araştırılmış mıdır? Bakanlığınızca bu konuda ne yapılması planlanmaktadır?

8.      Özel kurumlarda ve kamu kurumlarında sözleşmeli  çalışan öğretmenlerle ilgili olarak asgari ders saati uygulaması ile sabit bir gelir endeksi planlaması hakkında devam eden çalışmalarınız mevcut mudur?

9.      657’ye tabi olmayan öğretmenlerin emeklerinin karşılığı olan ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret ile çalışabilmeleri için Bakanlığınızca yapılması düşünülen bir çalışma var mıdır? Varsa ne şekilde ve ne zaman hayata geçirilmesi planlanmaktadır?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık