Ana Sayfa Siyaset TANAL: ANKARA’DAKİ SALDIRININ SONRASINDA DA İHMALLER VAR

TANAL: ANKARA’DAKİ SALDIRININ SONRASINDA DA İHMALLER VAR

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen canlı bomba saldırısının hemen sonrasında olay yerine giden avukatlar tarafından hazırlanan raporu İçişleri Bakanı Selami Altınok’a sordu.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2015 Perşembe 03:34
TANAL: ANKARA’DAKİ SALDIRININ SONRASINDA DA İHMALLER VAR

Raporda, güvenlik güçlerinin ihlallerinin sadece patlama öncesi değil patlama sonrasında da delil toplanması ve yaralıların ambulansa nakli sırasında devam ettiği iddia edilmektedir. Tanal raporda iddia edilen bu ihmallerin doğru olup olmadığını İçişleri Bakanı Altınok’a verdiği şu soru önergesi ile sordu:

 

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da meydana gelen patlama nedeniyle birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve birçokları da ağır yaralanmıştır. Bu olay gündeme güvenlik ve istihbarat zafiyetlerini getirmiştir. Bakanlığınızca herhangi bir güvenlik zafiyeti olmadığı açıklansa dahi bu konuya ilişkin soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu konuya istinaden işbu soru önergemin verilmesi gereği hasıl olmuştur.

1-      Ankara’da gerçekleşen bombalı saldırıda belirlenen olay yeri kaç metre karelik bir alanda yer almaktadır?

2-      Olay sonrası olay yerine intikal eden adli tıp uzmanı ve olay yeri inceleme ekibi toplam kaç kişiden oluşmaktaydı?

3-      Bu geniş alan için yeterli sayıda ekip gönderildi mi?

4-      Ambulans ve cenaze araçların delillerin üzerinden geçerek cenazelere ve yaralılara ulaştığı iddiaları doğru mudur?

5-      Ambulanslar olay anından kaç dakika sonra olay yerinde olmuştur? Ambulansların geç intikal ettikleri iddiaları doğru mudur?

6-      Güvenlik güçlerinin olay yerine ve insanlara müdahale tarzı ve yönteminin yaralılara müdahaleyi geciktirdiği iddiaları doğru mudur?

7-      Ankara Adliyesi’nde nöbetçi savcı olmadığı, otopsi işlemlerinde avukatların hazır bulunmasının engellendiği, resmi bilgilendirmelerin yetersiz yapıldığı iddiaları doğru mudur?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık