Ana Sayfa Güncel TANAL ANKARA’DAKİ SALDIRIYI MECLİSE TAŞIDI

TANAL ANKARA’DAKİ SALDIRIYI MECLİSE TAŞIDI

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da Barış için toplanan kalabalığa yönelik bombalı saldırıda birçok vatandaşımız hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2015 Pazartesi 03:41
TANAL ANKARA’DAKİ SALDIRIYI MECLİSE TAŞIDI

Birçok vatandaşımız da yaralandı. Sadece Türkiye’yi değil tüm Dünyayı üzen bu saldırı neticesinde herhangi bir hükümet yetkilisinin sorumluluk almaması ve istifa dahi etmemesi karşısında İçişleri Bakanı Selami Altınok’a yazılı soru önergesi verdi. Tanal; soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

1-      Önceden duyurulan ve 1 Ekim günü Ankara Valiliği’nden izni alınan barış mitingi için Ankara Emniyeti’nin mitingin toplanma alanı olan Ankara Gar kavşağında hiçbir güvenlik önlemi almamasının gerekçeleri nelerdir?

2-      Terör olaylarını önleme açısından ülkenin tamamında tedbir almakla yükümlü olan yetkililer, sadece miting alanında güvenliği sağlayarak sorumluluktan kurtulabilecekler midir?

3-      Emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı yetkililerinin barış mitingine yönelik düzenlenen saldırı öncesinde bu konuda istihbarat alamamasının sebepleri nelerdir?

4-      İstihbarat açığı var mıdır? Bu canlı bombaların Türkiye’ye girdiğinden Emniyetin haberi olmuş mudur? Canlı bombaların iki hafta öncesinde ülkeye giriş yaptığı ve bunun istihbaratının yetkililere önceden verildiği iddiaları doğru mudur?

5-      Eğer doğruysa istihbaratı alan yetkililer niçin teknik takibi yapmamış, failleri izleyerek bu saldırıyı önleyememişleridir?

6-      Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne 1 km. MİT Genel Merkezi’ne 3 km. Ankara Adliyesi’ne 1 km. ve Başsavcılığa 1 km. uzaklıkta olan toplanma alanına, güvenlik güçlerinin müdahalesinin gecikmesinin sebepleri nelerdir?

7-      Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısının failleri mobese kameralarıyla sürekli olarak izlenen bir alanda bu saldırıyı nasıl bu kadar kolay gerçekleştirebilmişlerdir?

8-      Bütün bunlara rağmen, yetkililerin güvenlik açığı olmadığını söylemelerinin gerekçeleri nelerdir?

9-      Bir an için bu açıklamanın doğruluğu düşünülecek olursa, saldırıyı önleyebilmek adına önceden alınmış önlemler hakkında bilgi verebilir misiniz?

10-  Sizce bugüne kadar yapılmış olan diğer bombalı saldırıların dosyaları hakkında ( Cilvegöz, Reyhanlı, Niğde, Diyarbakır, Suruç) gizlilik kararı verilmiş olması diğer olası saldırıların önünü açmaya katkı sağlamamakta mıdır?

11-  Bu saldırıları organize edenler arasında bulunması muhtemel bağlantıların ortaya çıkarılamaması gerçek faillerin bulunmaması sonucunu doğurmamakta mıdır?

12-  Olayı soruşturması için görevlendirilecek yetkililerin, amirleri hala görevdeyken onlar hakkında düzenleyeceği rapor güvenilir ve objektif olabilecek midir?

13-  Bakanlığınızca başlatılan soruşturma sonucunda herhangi bir güvenlik açığı, istihbarat zaafiyeti ve sair hatanın ortaya çıkması durumunda istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Tipioğlu annesini kaybetti.

Tipioğlu annesini kaybetti.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık