Ana Sayfa Güncel TANAL: PASOLAR TÜM ŞEHİRLERDE GEÇERLİ OLMALI

TANAL: PASOLAR TÜM ŞEHİRLERDE GEÇERLİ OLMALI

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; Öğretmen ve öğrencilerin, toplu taşım araçlarından indirimli yararlanması için kullandıkları pasoların sadece alındığı şehirde değil tüm şehirlerde geçerli olması için kanun teklifi verdi.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2015 Perşembe 13:03
TANAL: PASOLAR TÜM ŞEHİRLERDE GEÇERLİ OLMALI

Öğrencilerin önemli bir kısmının yaşadıkları şehirlerden başka bir şehirde öğrenim gördüğünü, tatillerde ailesinin yanına giden öğrencilerin okuduğu ilde aldığı pasoyu kullanamadığını ve zaten zor koşullarda okuyan, geleceğimiz olan gençlerimizi Devletin her şekilde göz etmesi gerektiğini belirtti. Tanal’ın; kanun teklifinin gerekçesi şu şekildedir:

 

“Öğrenci ve öğretmenlerimiz bağlı oldukları İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bastırılan bandroller sayesinde Belediyelere ait toplu taşıma araçlarından indirimli olarak yararlanabilmektedirler. Ancak bu bandroller yalnızca pasonun alındığı il için geçerli olup, öğrenci ve öğretmenlerimiz farklı şehirlere gittikleri zaman toplu taşıma araçlarından indirimli olarak yararlanamamaktadırlar. Ancak engelli, yaşlı vatandaşlarımız ve gazilerimiz indirim uygulamasından her ilde faydalanabilmektedirler. Bazı yurttaşlarımıza ülke çapında tanınan hakların bazı yurttaşlarımıza ise sadece belirli yerlerde uygulanması Anayasanın temel ilkelerinden olan eşitlik ilkesine aykırıdır. Yurttaşlarımıza tanınan haklar belirli bölge veya illerle sınırlandırılamaz.

 Öğrenci ve öğretmenlerimizin hak kayıplarına neden olan hatalı uygulamanın sona erdirilmesi amacı ile hazırlanan kanun teklifinde, öğrenci ve öğretmenlerimize İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından dağıtılan öğrenci ve öğretmen pasolarının her ilde tanınması ve bu haktan her ilde yararlandırılması amaçlanmaktadır. Söz konusu hatalı uygulamada öğrenci ve öğretmenlerimiz yalnızca pasoyu aldıkları ilde öğrenci veya öğretmen sıfatlarını kullanabilmektedirler. Diğer illerde sanki bu sıfatları tanınmıyormuş gibi uygulama yapılmakta ve var olan haklarını kullanmaları engellenmektedir. Bu hatalı uygulamanın sona ermesi ve hak kayıplarının ortadan kalkması amacıyla söz konusu kanun teklifi hazırlanmıştır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'ya şehit ateşi düştü

Urfa'ya şehit ateşi düştü

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star