Ana Sayfa Siyaset TANAL’DAN KİRACI ESNAFIN MAĞDURİYETİNE SON VERECEK TEKLİF

TANAL’DAN KİRACI ESNAFIN MAĞDURİYETİNE SON VERECEK TEKLİF

TANAL’DAN KİRACI ESNAFIN MAĞDURİYETİNE SON VERECEK TEKLİF

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2015 Pazartesi 03:41
TANAL’DAN KİRACI ESNAFIN MAĞDURİYETİNE SON VERECEK TEKLİF

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; verdiği kanun teklifi ile 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 347’nci maddesinde yer alan ve başta esnaflar olmak üzere tüm kiracıları oldukça mağdur eden “Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.” İbaresinin kaldırılarak hiçbir koşul altında herhangi bir sebep göstermeksizin kiralayanın kiracıyı çıkarmasının önüne geçilmesinin gerektiğini belirtti. Tanal; kanun teklifinin gerekçesinde: “bir işyeri sahibinin 10 yıl boyunca aynı adreste işlettiği işyerinin, bu 10 yılın sonunda kiraya verenin herhangi bir gerekçe göstermeksizin sözleşmeyi feshetmesiyle değişmesi, kiracının maddi ve manevi olarak büyük zarar görmesine sebebiyet verecektir. Bu zarar işyeri değişikliği nedeni ile sürekli müşterilerinin kendisine ulaşamaması, işyeri sahibi kiracının yeni bir yer bulana kadar işyerini kapalı tutması, işyerinin reklam ve tanıtımı için yapılan masraflarının artması, işyerinin iç mekan tasarımına ilişkin avantajlarını kaybetmesi ve her ne olursa olsun işyeri sahibinin maddi ve manevi zarar görmesine sebebiyet vermektedir.

Bu durum ise 2709 sayılı T.C. Anayasası’nın Esnaf ve Sanatkarların Korunması başlıklı 173’üncü maddesinde düzenlenen “Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır.” hükmüne açıkça aykırılık teşkil etmektedir.

Kiracı esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyetine sebep olan ve belli bir adreste köklü bir şekilde faaliyet göstermelerinin önüne geçen bu madde hükümlerinin kaldırılması bu vatandaşlarımızın zarar görmesinin önüne geçecektir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık