Ana Sayfa Teknoloji TANRI PARÇACIĞI BULUNDU

TANRI PARÇACIĞI BULUNDU

CERN, Higss bosonu olması muhtemel yeni bir atomaltı parçacığının bulunduğunu bildirildi.

Giriş Tarihi: 4 Temmuz 2012 Çarşamba 12:39
TANRI PARÇACIĞI BULUNDU
İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (CERN) yapılan açıklamada, Higss bosonu olması muhtemel yeni bir atomaltı parçacığının bulunduğu bildirildi.

Bilim ekiplerinden birinin başı olan Joe Incandela, Büyük Hadron Çarpıştırıcısından elde edilen verilerin, yeni bir atomaltı parçacığının bulunduğuna ilişkin keşfi, şüpheye yer bırakmayacak ölçüde kesin hale getirecek düzeyde olduğunu söyledi.

Ancak Incandela, yeni bulunan parçacığın çok küçük ve tarif edilmesi zor, genellikle "Tanrı parçacığı" olarak adlandırılan, evrendeki tüm maddelere boyut ve şeklini verdiğine inanılan Higgs bosonu adlı atomaltı parçacığı olduğunu henüz teyit etmedi.

CERN'deki ATLAS deneyinin sözcüsü Fabiola Gianotti, "Elimizdeki veride, 126 GeV kütle bölgesinde yeni bir parçacığın belirgin izlerini 5 sigma seviyesinde gözlemliyoruz" ifadesini kullanarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ) ve ATLAS'ın mükemmel verimi ve çok sayıda kişinin olağanüstü çabası bizi bu heyecan verici duruma getirdi. Bu sonuçları son haline getirmek için biraz daha zaman gerekiyor. Daha fazla veri ve daha fazla çalışma da bu yeni parçacığın özelliklerini bulmak için gerekli olacaktır."

CERN Araştırma Müdürü Sergio Bertolucci de "Bu sonuçlar karşısında heyecanlanmadan durmak çok güç. Geçen yıl, 2012'de ya yeni Higgs benzeri bir parçacık bulacağımızı ya da Standart Higgs Modeli'nin mevcudiyetini devre dışı bırakacağımızı belirtmiştik. Bende, ihtiyatlı bir yaklaşımla, şimdi dallara ayrılan bir noktaya geldiğimiz izlenimi uyandı: Yeni parçacığı inceledikçe, gelecekte elde edilen verileri daha iyi kavrayabileceğimiz bir gelecek görüyorum" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İzinsiz SMS Mesajlarına büyük cezalar

İzinsiz SMS Mesajlarına büyük cezalar

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star