Ana Sayfa Siyaset TANRIKULU: OSLO GÖRÜŞMELERİ SEÇİM ODAKLI YAPILDI

TANRIKULU: OSLO GÖRÜŞMELERİ SEÇİM ODAKLI YAPILDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın görüşmeler ile ilgili açıklamalarını "Demogoji" olarak tanımladı.

Giriş Tarihi: 26 Eylül 2012 Çarşamba 15:00
TANRIKULU: OSLO GÖRÜŞMELERİ SEÇİM ODAKLI YAPILDI

BDP Diyarbakır İl Örgütü'ne bağlı Siyaset Akademisi'ne yönelik 8 Mart'ta düzenlenen operasyon kapsamında aralarında "Bende Bir Taşım" isimli kitabın yazarı Müge Tuzcuoğlu'nun da bulunduğu 19'u tutuklu 27 sanık hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın duruşmasına katılmak amacıyla Diyarbakır Adliyesi'ne gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye'nin en önemli gündem maddesi haline gelen PKK-MİT görüşmeleri ile ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın "Görüşmelerden haberimiz yok" ifadelerine tepki gösteren Tanrıkulu, Arınç'ın "Demogoji" yaptığını ifade etti. Arınç'ın hükümet sözcüsü olduğunu ve bu anlamda şeffaf olması gerektiğini belirten Tanrıkulu, "Yani 'bizim haberimiz yok' diyorsa o zaman bu devleti hangi hükümet yönetiyor. MİT'i hangi hükümet yönetiyor. O zaman bunun da cevap vermesi lazım" dedi.

Oslo görüşmeleri çözüm odaklı değil seçim odaklı yapıldı

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın ancak hükümetlerin verdiği görev çerçevesinde çalışma yürütebileceğine dikkat çeken Tanrıkulu, yapılan çalışmalardan da hükümet ve hükümet sözcüsünün haberdar edildiğine işaret etti.

Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verme zorunluluğu bulunmadığını fakat "Haberimiz yok" da denilemeyeceğini söyleyen Tanrıkulu, Oslo'da yapılan görüşmelerin çözüm odaklı yapılmadığına işaret etti.

Tanrıkulu şunları kaydetti: "Çözüm odaklı değil AKP'ye seçim başarısı odaklı görüşmelerin yapıldığı görüşündeyiz. Oslo mutabakat metni belgesinin 5 ayrı yerinde 12 Haziran seçimlerine vurgu var. 12 Haziran seçimlerinden sonra bir görüşme yapılmamış, öyle anlaşılıyor. Dolayısı ile o metne bakıldığı zaman; o metnin AKP'nin 12 Haziran seçimlerine şiddetin ve ölümün olmadığı bir ortamda girme amaçlı bir hedef ortaya koyduğunu ortaya çıkarıyor. Nitekim hükümetin bu topluma yalan söylediğini, doğru söylemediğini ve bu görüşmeler çerçevesinde de seçim öncesi tabloyu dikkate alırsak kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı bir dil kullanarak Türkiye'yi bu hale getirdiğini düşünüyoruz" diye kaydetti.

 

kaynak: haberdiyarbekir.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star