Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel TAPUDA LİSANSLI ARACILIK DÖNEMİ

TAPUDA LİSANSLI ARACILIK DÖNEMİ

Artık vatandaşın tapudaki işlemlerini lisanslı uzman kişiler yürütecek.

Giriş Tarihi: 13 Temmuz 2012 Cuma 12:18
TAPUDA LİSANSLI ARACILIK DÖNEMİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ''tapuda lisanslı aracılık dönemini'' başlatıyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, taşınmaza yönelik aracılık faaliyetlerini belirleyen yönetmelik taslağı kapsamında lisanslı uzman kişileri belirleyerek, vatandaşa rehberlik hizmeti sunacak.

Vatandaş ile lisanslı aracı arasında imzalanan sözleşme sonucunda, vatandaş tapudaki işlemleri bitince sadece imza atmış olacak. Sistem 2013 yılı içerisinde hayata geçirilecek.
Lisanslar sınavla verilecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, önce sınav açacak. Sınava en az dört yılık eğitim veren yükseköğretim kurumları ile Tapu ve Kadastro Meslek Yüksek Okulu'ndan veya emlak ve emlak yönetimi konularında eğitim veren en az iki yıllık bir yüksek okuldan mezun olanlar başvurabilecek. Sınavı kazananlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde kayıt altına alınacak. Tapu, yeni sistemle birlikte üniversite mezunu pek çok kişiye istihdam sağlayacak.

Fiyat farkı talep edilmeyecek

Lisans sahibinin hizmeti karşılığında alacağı ücret, asgari ücret tarifesi, her yıl ocak ayının ilk haftası içerisinde genel müdürlük tarafından belirlenip, ilan edilecek.

Bakan Bayraktar: Daha hızlı hizmet sunacağız

Açıklamada görüşlerine yer verilene Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bu uygulamayla vatandaşlara daha hızlı ve çağdaş hizmet sunacaklarını ifade etti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık