Ana Sayfa Magazin Tarihî Handa Esnaf Olmak

Tarihî Handa Esnaf Olmak

Şanlıurfa’nın Tarihi mekânlarından biri olan Gümrük Hanı esnafı, tarih kokan bu alanda iş yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2011 Cumartesi 11:58
Tarihî Handa Esnaf Olmak
(GAPHA)- Kentin önde gelen tarihi mekânlarından biri olan Gümrük Hanı Esnafı, her gün yerli ve yabancı, yüzlerce turiste hizmet veriyor. Gümrük Hanı, çok sayıda tarihi eserin bulunduğu ve inanç turizmi bakımından önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa’daki tarihi eserlerden biri.  Her gün yerli ve yabancı olmak üzere yüzlerce turisti ağırlayan Gümrük Hanı esnafı ise bu durumdan oldukça memnun.  İçerisinde bir çok iş yerini barındıran Gümrük Hanı’nda terzi dükkanı, tamirciler, tespih satıcıları, lokantalar ve çay bahçeleri bulunuyor. Yıllardır tarihi han içerisinde esnaflık yapan vatandaşlar ise bu durumdan oldukça memnun olduklarını belirterek, her gün yeni insanlarla tanıştıklarını ve bununda kendilerine büyük katkılar sağladığını söyledi.  Bazı vatandaşlar,  iş yerlerinin küçük olmasından yakınmalarına rağmen Gümrük Hanı içerisinde iş yapmaktan büyük bir zevk aldıklarını söylerken bazıları ise bu hanın dışında herhangi bir yerde iş yapamayacağını böyle bir durumla karşılaşıldığında bile gerekirse mesleğini bırakacağını dile getirdi. Yıllardır beraber çalıştıkları arkadaşlarının olduğunu ifade eden Gümrük Hanı esnafı , aynı zamanda yaz aylarında bile güneş yüzü görmediklerini hanın çok serin olduğunu ifade etti. Eskiden büyük tüccarların iş yaptığı Gümrük Hanı’ndaki esnaflar, müzik ziyafeti sunmayı da ihmal etmiyor.
Gümrük Hanı Haşimiye Meydanı yakınlarında bulunup Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1563 yılında Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde " Yetmiş Hanı " olarak anılan Gümrük Hanı, Şanlıurfa'daki hanların en güzel ve anıtsal örneklerindendir. Dış cepheleri kaplayan iki renkli kesme taşlardan dolayı Alacahan adıyla da bilinir.


Avlusundan Halilürrühman Gölü'nün suyu geçmektedir. İki katlı bu hanın üst katındaki odalarda terziler çalışmakta, avlusunda çayhaneler bulunmaktadır. Hanın kare avlusunun etrafını çevreleyen dükkânların üzerinde ön kısımları revaklı ikinci kat odaları yer almaktadır. Giriş eyvanının üzeri mescit olarak değerlendirilmiştir. 2001 yılında hanın avlusu restore edilerek çevre düzenlemesi yapılmıştır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz İdo hastanelik oldu

İdo hastanelik oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star