Ana Sayfa Urfa Haberleri TARİHİ KENTLER URFA'DA BULUŞTU

TARİHİ KENTLER URFA'DA BULUŞTU

Tarihi Kentler Birliği (TKB) "Ortak Akılda Buluşmaya Çağrı: 2014 – 2015'in Gündemini Birlikte Belirleyelim" başlıklı seminer Şanlıurfa'da yapıldı. Seminere eski Urfa valilerinden Muzaffer Dilek ve Şemsettin Uzun da katılım gösterdi.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2013 Pazartesi 14:04

TARİHİ KENTLER URFA'DA BULUŞTU

Şanlıurfa Belediyesinin ev sahipliğinde Belediye Nikâh ve Konferans Salonunda gerçekleşen seminerde Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, kentteki yaptığı koruma çalışmalarını sunum eşliğinde anlattı. Şanlıurfa'nın TKB'ye üye olmasının şehre önemli vizyon kazandırdığına dikkati çeken Fakıbaba, her şehrin TKB'ye üye olması gerektiğini ifade etti. Fakıbaba'ya Haleplibahçe, Kızılkoyun, Karakoyun Deresi veSamsat Kapı çalışmalarından dolayı proje ödülü verildi. Fakıbaba ile birlikte 6 farklı dalda 38 belediyeye çeşitli ödüller verildi.

GÜZELBEY: ŞEHİRLERDE TARİH BİLİNCİ GELİŞİYOR
Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen ve ilçe belediye başkanlarının da katıldığı TKB Seminerinde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda TKB Başkanı Asım Güzelbey TKB'ye verilen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün birliğin nereden nereye geldiğinin en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

Güzelbey, şehirlerin, tarihi değerlerini ortaya çıkaran çalışmalara daha fazla önem vermesi gerektiğinin altını çizdi. Son yıllarda şehirlerdeki tarih bilincinin geliştiğinin altını çizen Güzelbey,"Birliğimiz 13 yıldır faaliyetlerini yürütüyor. Her etkinliğimizde hedeflerimizi belirlerken neredeyse sonucunu artık biliyoruz. Toplantıların yapılacağı kentleri belirlerken belli ölçütler koyarak amacımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızda sürekli bilim insanları ve uzmanlar yanımızda oldular, onlara minnettarız. İlk yıllarda bize yol gösteren uzmanlar vardı. Bugün artık TKB'nin üyeleri bir birini eğitmeye başladı" dedi.

SÖZEN: URFA'DA ÖNEMLİ PROJELER GÖRDÜK
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise Belediye Başkanı Fakıbaba'nın çalışmalarından örnekler sıraladı. 
Sözen konuşmasında "Tarihi Karakoyun Deresinin ıslah edilip içinden temiz suyun akacağını hiç kimse aklından geçiremezdi. Belki hayal bile edemezdi. Ama Fakıbaba bunu başardı. Onu kutluyorum. Büyük atılımlar bekliyor Urfa'yı önemli projeler gördük. Ve büyük bir dayanışma ortağının varlık edindiğini göstermeye başlaması, birde bu yıl bitmeden seçim öncesinde herkesi buraya çağırarak verilen sözün ne derece yerel yönetimlerde uygulamaya, projeye ve hayatın başladığı noktaların zenginleştirilmesine dönüştüğünü görmek için geldik. Biz ivme gösteren beldelerden büyükşehir'e kadar herkesi her gün aynı anda izliyoruz" ifadelerini kullandı.

VALİ GÜVENÇ: URFA BU TÜR ETKİNLİKLERİ HAK EDİYOR
Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa buluşmasının hoş geldiniz ve açılış programında konuşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise Tarihi Kentler Birliği SeminerininŞanlıurfa'da yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Şanlıurfa'da görevde olduğu 3 yıl içerisinde Şanlıurfa'nın 2 kere Tarihi Kentler Birliği Toplantısına ev sahipliği yapmasının önemine değinen Güvenç, Şanlıurfa'nın bu tip etkinliklere ev sahipliği yapmayı hak ettiğini, emeği geçen herkese teşekkür etti.

ESKİ VALİLERDEN UZUN VE DİLEK TE TOPLANTIDAYDI
TKB'nin Şanlıurfa Buluşmasına Türkiye'nin değişik illerinden büyükşehir ve ilçe belediye başkanın yanı sıra valiler ve kaymakamlar da katıldı. TKB Seminerinde geçmiş yıllarda Şanlıurfa'da valilik yapan Muzaffer Dilek ve Şemsettin Uzun da hazır bulundu. Şanlıurfa'da büyük bir değişim ve dönüşüm gördüklerini belirten her iki emekli vali Şanlıurfa'nın son yıllarda tarihi ve turistik değerleriyle Mardin'i geçtiğini aktardı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star