Ana Sayfa Ekonomi Tarihi Sultanahmet Köftecisi Şanlıurfa'da

Tarihi Sultanahmet Köftecisi Şanlıurfa'da

Bir İstanbul klasiği olan ünlü işletme, bir asırdır özenle koruduğu lezzetini ve sunum geleneğini, PiazzaAVM'deki yeni şubesinde Şanlıurfalılarla tanıştırdı

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2013 Salı 17:44
Tarihi Sultanahmet Köftecisi Şanlıurfa'da

Şanlıurfa - Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Şanlıurfa'daki ilk şubesini Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde açtı.

Mehmet Seracettin Efendi'nin 1920'de kurduğu, bugün bir İstanbul klasiği haline gelen tarihi işletme, Piazza şubesinde sunacağı klasik lezzet üçlüsü köfte, piyaz ve irmik helvasının yanı sıra, kuzu şiş, tavuk şiş, soslu tavuk gibi lezzetlerle de Şanlıurfalıların kalbini fethetmeye çalışacak.

''Köfköfburger'' ile Şanlıurfalı gençlere hamburgere alternatif bir Türk lezzeti sunanSultanahmet Köftecisi, Osmanlı'dan miras kalan bazı gelenekleri de Peygamberler Şehri'ne taşıdı.

Asırlık işletme; konuklarına, tedavülden kalkan, ancak koleksiyoncularda bulunabilen Cumhuriyet dönemi madeni paraları hediye ederken, ''diş kirası'', ''bereket parası'' gibi gelenekleri Şanlıurfa'da yaşatacak.

Şanlıurfa Piazza Şubesi'nin açılışında Tarihi Sultanahmet Köftecisi'nin yönetim kurulu başkanı Mehmet S. Tezçakın, 4. nesil sahiplerden İsmail Timur Tezçakın ile işletmenin ortaklarından Murat Koçyiğit dehazır bulundu.

Mehmet S. Tezçakın, Samsun ve Kahramanmaraş Piazza'dada şubelerinin bulunduğunu belirterek, ''Rönesans Holding, Şanlıurfa Piazza'dada yer almamızı istedi. Biz de Peygamberler Şehri'nde şube açmayı seve seve kabul ettik'' dedi.

Ünü dünyaya yayılan Sultanahmet köftesinin en önemli özelliğinin, hiç baharat kullanılmaması olduğunu vurgulayanTezçakın, "Yüzde 100 dana Eti, soğan, tuz ve ekmeğin mükemmel orandaki karışımı ile yapılan köftelerimiz, usta eller tarafından hazırlanıyor ve kömür ateşinde pişiriliyor. 94 yıldır mutfağımıza baharat girmedi, Şanlıurfalılara baharatsız köfteyi sevdireceğimiz konusunda iddialıyım'' diye konuştu.

Sultanahmet Köftecisi'nin, sektöründe Türkiye'nin en çok tanınan, aynı zamanda da en çok taklit edilen markası olduğunun altını çizen Tezçakın, ' 'Şanlıurfa'da da adımızı taklit eden bir firma olduğunu tespit ettik ve bu firma hakkında yasal işlem başlattık'' dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Kurumsal

İçerikYukarı Çık