Ana Sayfa Urfa Haberleri Tarihimiz kimliğimizi oluşturuyor

Tarihimiz kimliğimizi oluşturuyor

Tarih yönden Urfalı ve farklı illerden gelen uzmanlarla Şanlıurfa’nın tarihi ve geleceği konuşulacak.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2015 Cuma 13:01
Tarihimiz kimliğimizi oluşturuyor

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bakan Güllüce, Çalıştayın düzenlenmesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, çalıştayın Şanlıurfa’da gerçekleştirmesinin anlamına büyük olduğunu kaydetti.

BAKAN GÜLLÜCE, ŞANLIURFA’YI DÜNYANIN TANIMASI GEREKİYOR

Şehir kimliğini nasıl canlandırılması ve Şanlıurfa için neler yapabilirin çalışmasını başlattıklarını ifade eden Bakan Güllüce, “Şanlıurfa’nın kimliği Hz. İbrahim peygamberden bu yana belli ama bu kimliği hem Dünya, Türkiye ve birçok yerde çıkartmak için çalışmak gerekiyor. Küllenmiş olan bazı bilgiler ve değerler var ise bunları da ortaya çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

“Şanlıurfa’da doğup büyümek çok büyük bir kısmet” diyen Güllüce, “Urfalı olmak Hz. İbrahim’e layık olmayı gerektiriyor. Türkiye’de son 300 yıldır öz kimliğinden ve etnik kökeninden kaçan bir gençlik var. Bu dil, din ve inanç için geçerli bir durum. Son yıllarda bu algıyı değiştirdik. Allah bizi bilmediklerini öğrenen, bildiklerini de paylaşanlardan eylesin” şeklinde konuştu.

MART AYINDA ŞANLIURFA’NIN TARİHİ VE GELECEĞİ KONUŞULACAK

Şanlıurfa’nın şehir kimliği üzerine ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını ifade eden Başkan Güvenç, “ Mart ayında da Yazarlar birliği ile Şehir tarihçilerini Şanlıurfa’da buluşturacağız.

Tarih yönden Urfalı ve farklı illerden gelen uzmanlarla Şanlıurfa’nın tarihi ve geleceğini konuşacağız. Bu toplantılar Türkiye’deki gelişim ve değişimi göstermektedir” dedi.

Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürüyle her yerinin hazine olduğunu vurgulayan Başkan Güvenç, “Göbeklitepe’si, Şuayip Şehri, Konakları, Camileri ve çok çeşitli varlığı ile tarihi konuda söylenecek çok şey var. Yapılacak çok şey var. Bu şehre herkes sahip çıkıp el vermeli herkesin fedakârlık göstermesi lazım. Herkesin taşın altına ellerini sokması lazım. Hiçbir belediye başkanın, devlet reisinin ellerinde sonsuz kullandığı bir kaynak yoktur. Maharet ellerindeki ile en iyisini üretmek. Bunun içinde toplumsal destek, toplumsal şuur ve toplumsal bilinç üst düzeye çıkarılmalıdır. İnşallah bu toplantı ve bu çalıştay bunlara ışık tutar. Bakanlığımızın davet edeceği üst düzey akademisyenler ve konun uzmanları bizlere yardımcı olacaktır. Urfa’nın her yeri bir hazinedir, yeter ki el atalım, yeter ki müdahale edelim. Tüm konuklarımıza teşrifleri için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star