Ana Sayfa Urfa Haberleri "TARİHİN SIFIR NOKTASI"NDA DÜNYA TURU MOLASI

"TARİHİN SIFIR NOKTASI"NDA DÜNYA TURU MOLASI

İspanyol çift, 6 ay önce bisikletle başlattığı dünya turuna 12 bin yıllık tapınak kalıntılarının bulunduğu Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'de mola verdi.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2012 Cuma 03:19
Bask bölgesinin San Sebastian kentinde yaşayan Aitor Iguinitz Oyarzabal ve Laura Martinez Calderon çifti, geçen yıl dünya turuna çıkmaya karar verdi.

Hazırlıklarını tamamlayan çift ocak ayında İspanya'dan başlattıkları tur kapsamında Fransa, İtalya, Yunanistan ve Bulgaristan güzergahını katederek Türkiye'ye ulaştı. Edirne ve İstanbul'daki tarihi mekanları ziyaret eden İspanyol çift, Kapadokya'nın ardından Şanlıurfa'ya ulaştı.


Burada ''dünyanın en eski tapınak kalıntıları''nın bulunduğu ve ''Tarihin sıfır noktası''nda olarak da adlandırılan Göbeklitepe'de mola veren çift, kazı alanını gezip, gün yüzüne çıkarılan eserleri inceleme fırsatı buldu.


İspanyol seyyahlar, Mardin, Diyarbakır ve Van'ın ardından İran, Türkmenistan üzerinden Çin'e ulaşmayı, oradan da ülkelerine dönmeyi planlıyor.


''Türkiye çok güzel''

Ülkesinde elektronik teknikeri olarak görev yapan Aitor Iguinitz Oyarzabal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya turu kapsamında şu ana kadar bisikletle 6 bin 200 kilometrelik yolu katettiklerini söyledi.

Yolculuk sırasında en çok Avrupa ülkelerindeki soğuk havanın kendisini etkilediğini ifade eden Oyarzabal, yaklaşık 6 aylık seyahat boyunca birçok kişiyle tanışma imkanı bulduklarını ve yeni yerleri keşfettiklerini belirtti.


Turun, Türkiye ayağının kendileri için ayrı bir öneminin bulunduğunu dile getiren Oyarzabal, ''Türkiye çok güzel bir ülke. İnsanlar sevecen ve yardım sever. Gittiğimiz her yerin ayrı bir güzelliği var. Kuşkusuz Göbeklitepe'de çok şaşırtıcı'' diye konuştu.


Spor öğretmeni Laura Martinez Calderon da eşinin aksine Türkiye'deki sıcak havanın kendisini etkilediğini dile getirdi.


Her şeye rağmen tura katılmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Calderon, hedefe ulaşmak için daha çok gezilecek ve görülecek yer olduğunu kaydetti. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık