Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Siyaset TARIM ARAZİLERİNE DÜZENLEME GELİYOR

TARIM ARAZİLERİNE DÜZENLEME GELİYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım arazilerinde yapılaşmanın önüne geçilmesi için sert uygulamalar devreye koyacaklarını, atıl arazileri kiraya vereceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Haziran 2016 Cuma 06:52
TARIM ARAZİLERİNE DÜZENLEME GELİYOR

“184 ova dokunulmazlığa kavuşacak”

Çelik, tarımsal alanlarının çok iyi korunması gerektiğini vurgulayarak, bunun için yeni bir adım atacaklarını ve 184 ovanın "tarımsal sit alanı" olarak ilan edileceğini söyledi.

Böylece genişçe bir alanın dokunulmazlığa kavuşması gibi bir tabloyu oluşturacaklarını anlatan Çelik, söz konusu çalışmayı son aşamaya getirdiklerini, Bakanlar Kurulu'na bu alanların korunmasıyla ilgili düzenlemeyi sunacaklarını kaydetti. Çelik, buraların tarımsal amaç dışında kullanılmasının söz konusu olmayacağını belirtti.

"Sudan'a bir ziyaretimiz olacak"

Bakan Çelik, gelişmiş ülkelerin ağırlıklı olarak Afrika'da uzun süreli tarım amaçlı arazi kiraladıklarına dikkati çekerek, Türkiye'nin de bu imkândan yararlanması gerektiğini dile getirdi.

Sudan'da arazi kiralama konusunda girişimlerinin olduğunu ifade eden Çelik, geçen günlerde Sudan'dan üst düzey yetkililerin Türkiye'ye ziyarette bulunduğunu ve bu konuda iş birliğine çok sıcak baktıklarını bildirdi.

Çelik, Sudan'a bir ziyaretlerinin olacağını belirterek, "Kamu olarak belki TİGEM orada küçük bir alanı işletebilir, ama alanın büyük bölümü özel sektör tarafından işletilsin diye bu girişimlerimiz olacak." dedi.

“Atıl araziler, kiralama yöntemiyle tarıma kazandırılacak”

Bunun yanında, Türkiye'deki atıl arazilerin ekilmesi ve tarıma kazandırılmasıyla ilgili olarak da yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu anlatan Çelik, "O yasal düzenlemeyi yapacağız. Bu mülkün sahibi 78 milyon. 'Yer benim, tapu benim, o halde yüzlerce dönüm yeri boş saklarım' gibi bir yaklaşımın günümüz dünyasında doğru olmayacağı inancıyla mutlak suretle ekilerek, onların kira bedellerinin mevsimsel olarak kişilerin hesaplarına yatırılması sağlanacak." diye konuştu.

Çelik, bugüne kadar yaptıkları ve gelecekte yapacakları çalışmaları, vatandaşların sorunlarını dinleyerek planladıklarını belirterek, 6 aylık dönemde araziden aldıkları tüm bilgilerin değerlendirildiğini ve yapılan düzenlemelerle hayata geçirildiğini bildirdi. Bunlar arasında attıkları en önemli adımın işletme bazlı idari yapıyı kurmak olduğunu dile getiren Çelik, şu anda 16 bin Bakanlık çalışanının işletme bazlı Türkiye'nin dört bir yanındaki bitkisel üretim alanlarının en verimli şekilde değerlendirilmesi noktasında envanter tuttuğunu ve danışmanlık yaptığını kaydetti.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Siverek'te, Hdp'lilerden 'Gözaltı' Protestosu

Siverek'te, Hdp'lilerden 'Gözaltı' Protestosu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık