Ana Sayfa Ekonomi TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ÇİFTÇİLERİ DENETLEYECEK

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ÇİFTÇİLERİ DENETLEYECEK

Tarım, gıda ve hayvancılık il müdürlüğü dana ve sap kayıplarını önlemek üzere teknik personelle tarlalarda denetim yapacağını duyurdu.

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2015 Cuma 11:42
TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ÇİFTÇİLERİ DENETLEYECEK

Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ürünlerin biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıplarını önlemek üzere teknik personellerin tarlada kontrol yapacakları belirtildi.

Tarım, gıda ve hayvancılık il müdürlüğü dana ve sap kayıplarını önlemek üzere teknik personelle tarlalarda denetim yapacağını duyurdu.

İl müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada;

Çiftçilerimizin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek üzere, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2015 yılı hasat döneminde de Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce görevlendirilen teknik personeller tarafından tarla kontrolleri yapılacaktır.denildi.

Tarım il müdürlüğü Hasat öncesinde ve hasat sırasında biçerdöver sahipleri, operatörleri ve üreticilerden aşağıda belirtilen hususlara uyulmasını istedi. Buna göre

 1. Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir.
 2. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır.
 3. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır.
 4. Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bildirecektir.
 5. Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.
 6. Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir.
 7. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır.
 8. Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.
 9. Biçerdöverlerin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir.
 10. Kayıpların azaltılması amacıyla, engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir.
 11. Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır.
 12. Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir.

Yukarıda belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star