Şanlıurfa

Ana Sayfa Urfa Haberleri TARIM MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE ORGANİK TARIM EĞİTİMİ

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE ORGANİK TARIM EĞİTİMİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanlığı’nca GAP Bölgesindeki Tarım ve Hayvancılık il müdürlüklerinde görev yapan personele organik tarım eğitimi veriliyor.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2014 Çarşamba 11:17
TARIM MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE ORGANİK TARIM EĞİTİMİ

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanlığı uzmanları tarafından GAP bölgesinde bulunan Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüklerinde çalışan 64 personele organik tarım eğitimi veriyor.

GAP Tarımsal Eğitim Merkezi'nde 07 Nisan Pazartesi günü başlayan eğitim, 11 Nisan Cuma günü tamamlanacak. Eğitimde, 'bakanlığın organik tarım faaliyetleri, organik tarımın dünyada ve Türkiye'deki durumu??organik tarım kanunu, organik tarıma başlama, kontrol ve sertifikasyon sistemi ve işleyişi, organik tarım birimlerinin görev ve yetkileri, organik sebze yetiştiriciliği, organik tarımda toprak verimliliğinin korunması, organik arı yetiştiriciliği, organik tarım metodu ile hayvansal üretim, organik üretimde hayvan sağlığı, organik ürünlerin pazarlanması, organik tarımda hasat sonrası işlemler (etiketleme, logo kullanımı ve ambalajlama, depolama, nakliye), organik tarla bitkileri yetiştiriciliği, organik tarımda hastalık ve zararlılarla mücadele, organik tarımda yabancı ot mücadelesi, organik tarım bilgi sistemi (OTBİS) ve destekler, denetim kuralları, organik meyve yetiştiriciliği, iletişim teknikleri ve psikolojik yaklaşımlar' konularında bilgi veriliyor.

Son 30-40 yıl içinde alerji, kanser, hafıza kaybı sağlık sorunları arttığına dikkat çekilerek, organik tarımın insana, çevreye zarar vermeyen, hayvan sağlığını ve refahına önem veren bir tarımsal üretim sistemi olduğu vurgulandı. Ayrıca her geçen gün kullanılabilir su kaynakları tükenmekte, toprakların kalitesinin bozulduğu konusunda uyarılar yapılırken, sağlığı korumak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek, yaşanacak bir dünya oluşturmak için organik tarımın önemli olduğu ifade edildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star