Ana Sayfa Güncel TARIMDA İŞ GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI ÇALIŞTAYI

TARIMDA İŞ GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI ÇALIŞTAYI

16-17 Nisan 2015 tarihlerinde iki gün sürecek, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı başladı.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2015 Perşembe 06:24
TARIMDA İŞ GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI ÇALIŞTAYI

16-17 Nisan 2015 tarihlerinde  iki gün sürecek, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Harran Üniversitesi Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynep Şimşek, BM Nüfus Fonu Temsilcisi Dr. Gökhan Yıldırımkaya, Harran Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr Ercan Yeni, Şanlıurfa Vali Yardımcılarından Aylin Kırcı Duman birer konuşma yaptılar.

Çalıştaya,24 üniversite, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Şanlıurfa Valiliği, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, İzmir Veteriner Hekimleri Odası, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliğiolmak üzere kurum ve kuruluşlardan akademisyenler, yöneticiler ve uzmanlar katılıyor.

Çalıştay kapsamında 3 konferans verilecek. İlk konferans Üniversitemiz Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet Mermut tarafından dünyada ve ülkemizde tarım sektörünün geleceği; 2. konferans Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç.Dr. Engin Tutkun tarafından tarımda çalışanlarda görülen hastalıklar, 3. konferans ise Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Mete Köksal tarafından tarım çalışanları açısından teratojenlerdir.

Konferansların ardından 11 çalışma grubu 11 konu üzerinde çalışacaklardır. Bunlar;1-Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı açısından tarım sektörü;2-Tarım alanlarında minimum sağlık ve güvenlik standartları, 3-Tarım sektöründe meslek hastalıkları ve bildirimi, 4- Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvancılık faaliyetleri açısından iş sağlığı ve güvenliği, 5- Tarım makineleri açısından iş sağlığı ve güvenliği, 6-Tarımsal üretimde kullanılan kimyasallar açısından iş sağlığı ve güvenliği, 7-Tarımsal tozlar ve diğer tanecikli maddeler açısından iş sağlığı ve güvenliği, 8-Tarım kesiminde sosyal güvenlik uygulamaları ve iş güvencesi, 9- Tarım çalışanlarının sağlığı ve güvenliğine yönelik hizmetlerin sunumu, 10- Tarımda iş sağlığı ve güvenliği verisini toplama- izleme - değerlendirme sistemi, 11-Tarım sektöründe çalışanların mesleki nitelikleri ve mesleki yeterlilik belgesi çalışma gruplarıdır. Çalışma gruplarına alanında uzman kişiler katılacak olup, sonuçlarının bu alanda yapılacak çalışmalara yol göstereceği beklenmektedir.

Çalışma grupları 4 oturumda tartışmalarını yürütecek olup, 17 Nisan öğleden sonra sunumlarını yapacaklardır. Çalıştay sonuçları ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilecek.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır Belediye Başkanı Kışanak Gözaltına Alındı

Diyarbakır Belediye Başkanı Kışanak Gözaltına Alındı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık