Ana Sayfa Urfa Haberleri Tarımsal Arazilerde Artan Yapılaşma

Tarımsal Arazilerde Artan Yapılaşma

Şanlıurfa'nın Suruç Ovası'nda, konut ihtiyacına bağlı olarak tarımsal arazilerde artan yapılaşma, ovadaki birinci sınıf tarım arazilerini tehdit ediyor

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2012 Perşembe 14:53
Tarımsal Arazilerde Artan Yapılaşma
Şanlıurfa'nın Suruç Ovası'nda, konut ihtiyacına bağlı olarak tarımsal arazilerde artan yapılaşma, ovadaki birinci sınıf tarım arazilerini tehdit ediyor.

Şanlıurfa'nın en Bereketli ovaları arasında bulunan ve GAP Eylem Planı çerçevesinde sulamada keşif bedeli olarak 862 milyon Dolar yatırım yapılan Suruç Ovası, tarımsal arazilerinin yok olması ile karşı karşıya.

Konu ile ilgili konuşan Şanlıurfa Suruç Ziraat Odası Bakanı Ayhan Kılıç, ovada devam eden çarpık ve yatay yapılılaşmanın tarım arazisine zarar verdiğini ifade etti. Ova'da dikey yapılılaşmanın çok nadir ve seyrek olduğunu belirten Kılıç, "Eğer yapılaşma kültürü bu şekilde devam ederse, 7 veya 8 yıl içerisinde tarımsal arazilerinin yüzde 80'i birinci sınıf olan Suruç Ovası yok olur." dedi.

Kılıç, tarımsal arazilerin parsellenip imara açılmasının, bölgedeki en verimli ve geniş ovalardan biri olan Suruç ovasının ekolojik dengesini de bozacağını dile getirerek, "Tarım ve Reform Müdürlüğü, Suruç Belediyesi'yle beraber eğer bu konuyu acil bir çözüm getirmez veya caydırıcı cezalar uygulamazsa, nitekim Suruç Ovası'nın sulanması için akıtılan milyonlarca Dolar para çöpe gider." diye konuştu.

Suruç Ovası'nda artan yapılaşmaya bağlı olarak yok olan tarımsal arazilerle ilgili önümüzdeki günlerde, başta çiftçi, muhtar ve vatandaşlara bilgi verileceğini dile getiren Kılıç, "Hedefimiz, birinci sınıf tarımsal arazilerinin, sahipleri tarafından gelişigüzel imara açılmasının önüne geçmektir." ifadesini kullandı.

Mimar Bekir Demirbilek de Suruç Ovası'nda çarpık ve gecekondulaşma diye tanımlanan yapılaşmanın önü, devlet olarak kesilmediği takdirde, ova diye bir şeyin kalmayacağını belirtti. Demirbilek, "Devletimiz, bir an evvel bu soruna el atıp, vatandaşı yatay ve çarpık olmayan dikey konutlaşmaya sevk etmelidir." şeklinde konuştu.

Önümüzdeki yıllarda, dünyada hububat ve gıda sıkıntısıyla ilgili uzman görüşlerin olduğunu ifade eden Demirbilek, devletin, bütün Türkiye'ye yetecek gıda ve hububat ambarı niteliğindeki bu Bereketli ovalarıkoruma altına alması gerektiğini kaydetti.

SURUÇ TÜNELİ DÜNYANIN 5., TÜRKİYE'NİN BİRİNCİ TÜNELİ

Ayrıca, Şanlıurfa Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi'nde yer alan tünel, tamamlandığında dünyanın 5. büyük tüneli olacak. Toplam 17 bin 185 metre uzunluğunda, 7,80 metre kazı çapında ve 7 metre iç çapındaki su iletim tüneli, dünyada 5. Türkiye'de ise 1. tünel olmasıyla beraber, bugüne dek çalışmalarda 4 bin 481 metre mesafe kat edildi.

Keşif bedeli 862 milyon Dolar olan projenin bir diğer ayağı olan Suruç Tüneli'nin maliyeti 153 milyon 500 bin lira olup, bugüne kadar tünele 60 milyon TL harcama yapıldı. Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi ile Atatürk Barajı'ndan saniyede 90 metreküp su pompalanarak, Suruç Ovası'nda toplam 948 bin 140 dekar tarım arazisi basınçlı olarak yağmurlama ve damlama sistemiyle sulanacak. Proje tamamlandığında, yılda 267 milyon lira net gelir artışı ve yaklaşık 190 bin kişiye istihdam sağlanmasıyla beraber, Suruç Ovası, Fırat Nehri'nin sularıyla hayat bulacak ve bölge insanının yüzü gülecek.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık