Ana Sayfa Ekonomi TARIMSAL SULAMADA KAÇAK ELEKTRİK %92

TARIMSAL SULAMADA KAÇAK ELEKTRİK %92

Dicle Elektrik Dağıtım, tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisinin miktarı yılda 5 milyar kWH, kaçak kullanım ise 4.6 milyar kWH’ye ulaşınca, 6 ilde bulunan çiftçilere, sayaç taktırma zorunluluğu getirdi.

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2016 Salı 05:51
TARIMSAL SULAMADA KAÇAK ELEKTRİK %92

Dicle Elektrik Dağıtım, tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisinin miktarı yılda 5 milyar kWH, kaçak kullanım ise 4.6 milyar kWH'ye ulaşınca, sorumluluk bölgesindeki 6 ilde bulunan çiftçilere, sayaç taktırma zorunluluğu getirdi. Dicle Elektrik sorumluluk alanında tarımsal sulamada kullanılan elektriğin yüzde 92'sinin kaçak olduğu belirtildi.

Çiftçisine Türkiye'nin diğer illerine nazaran çok daha ucuz enerji sağlayan Dicle Elektrik Dağıtım'ın, aldığı bu kararı hayata geçirmekte son derece kararlı olduğu belirtildi. Enerji şirketi, çiftçilere sayaç taktırmak, ya da bunun için başvuruda bulunmak için 18 Nisan'a kadar süre tanıdı. Bu tarihe kadar sayaç taktırmayan ya da başvuruda bulunmayan çiftçilere elektrik verilmeyecek.

6 İLDE TÜRKİYE'DEN DAHA FAZLA

Dicle Elektrik Dağıtım'dan verilen bilgilere göre, sadece şirketin dağıtım hizmeti verdiğiDiyarbakırŞanlıurfaMardinBatmanSiirt ve Şırnak illerinde tarımsal sulamada kullanılan elektriğin miktarı, Türkiye'nin diğer tüm bölgelerinde tarımsal sulamada kullanılan elektrikten daha fazla. Türkiye genelinde tarımsal sulama için her yıl yaklaşık 3.8 milyar kWH elektrik kullanılırken, bu rakam başta ŞanlıurfaMardin ve Diyarbakırolmak üzere Dicle Elektrik illerinde yıllık 5 milyar kWH'yi aşıyor. Söz konusu 6 ilde tarımsal sulama için kullanılan elektrik miktarı ise, bu illerde kullanılan toplam elektriğin de yaklaşık 4'te birini oluşturuyor. Üstelik, tarımsal sulamada kullanılan elektriğin yüzde 92'si, yani yaklaşık 4.6 milyar kWH'si ise kaçak olarak tüketiliyor.

SAYAÇ TAKTIRAN ÇİFTÇİYE UCUZ ELEKTRİK

Dicle Elektrik Dağıtım, bu güne kadar tarımsal sulamada 'trafo bazlı' ya da 'dönüm bazlı' elektrik kullanan çiftçilerin, artık sayaç taktırmalarını ve tarım alanında kullanılan elektriğin 'normal' şekilde ölçülmesini istiyor.

Enerji şirketinin yöneticileri, nasıl elma kilo ile kumaş ise metre ile ölçülüyor ise, elektrik enerjisinin de sayaç ile ölçüldüğüne dikkat çekerek, "Maalesef özelleşmenin gerçekleştiği 2013 yılından bu yana şirket olarak düzenlediğimiz kampanyalar sonucunda çiftçilerimize normalden çok daha düşük bedellerle elektrik enerjisi verdiğimiz halde, bir türlü sayaç taktırma konusunda istediğimiz noktaya gelemedik. Sevindirici olan, 2015 yılındaDiyarbakır'ın Bismil ve Çınar ilçelerindeki çiftçilerimizin büyük bir kısmı sayaç taktırmayı kabul etmeleri oldu. Bu durumdan hem bu çiftçilerimiz memnun, hem de biz memnunuz. Başta Şanlıurfa ve Mardin olmak üzere diğer illerde de çiftçilerimizin sayaç taktırmaları için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik başkanlığında geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Burada aynı uygulamanın bütün bölgede yapılması için çiftçilerle bir mutabakat sağlandı. Bütün çiftçilerimiz 18 Nisan'a kadar sayaç takacaklar. Bu sayaç üzerinden biz onlara bir kampanya düzenleyip, indirimli elektrik temin edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"SON GÜN 18 NİSAN PAZARTESİ"

Dicle Elektrik Dağıtım yetkililer, çiftçilere sayaç takmaları ve bu amaçla şirkete başvuruda bulunmaları için tanınan sürenin 18 Nisan pazartesi günü mesai bitimi ile sona ereceğinin altını çizdi. Yetkililer, "Çiftçilerimizin mağdur olmaması için belirlenen bu sürede şirketimize başvurmaları büyük önem taşımaktadır. Unutmayın, tarımsal sulamada sayaç taktırmak için son gün 18 Nisan pazartesi. Bu tarihe kadar sayaç taktırmayan veya taktırmak istemeyen çiftçilere elektrik verilmeyecektir" şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık