Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Ekonomi TAŞERON İŞÇİLER BAKANDAN ÇALIŞMALARI BEKLİYOR

TAŞERON İŞÇİLER BAKANDAN ÇALIŞMALARI BEKLİYOR

Bakan Çelik'in Müjdesini Verdiği Taşeron İşçilere Kadro Çalışmaları Ne Zaman Başlıyor?

Giriş Tarihi: 10 Mart 2014 Pazartesi 05:26
TAŞERON İŞÇİLER BAKANDAN ÇALIŞMALARI BEKLİYOR
10 Mart Pazartesi günü taşeron işçilerle ilgili gelişmeler ne durumda, taşeron işçilerin son dakika haberleri haberimizde Haberler.com'da. Taşeron işçilerle ilgili tüm haberler, son dakika taşeron işçi haberi, taşeron işçilerle ilgili kadro çalışmaları...

 

Bugün 6 Mart Pazartesi taşeron işçilerle ilgili gelişmeler ne durumda, taşeron işçilerin son dakika haberleri haberimizde Haberler.com'da. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik taşeron işçi yasasının şu anda meclis'de görüşüldüğünü ve torba yasayla meclise geldiğini açıkladı. Taşeron işçi yasası torba yasada yer alacak mı ne tür haklar sunacak kadro verilecek mi hepsi Haberler.com'da...Taşeron işçileri kulaklarını dikmiş Faruk Çelik'ten gelecek son haberi bekliyorlar.Taşeron işçi taslağının Meclisde olduğunu söyleyen Faruk Çelik müjdeli haberi umutla bekleyen işçilere ne zaman verecek. Mecliste görüşülen taslağın son halini ne zaman açıklayacak işte en son taşeron işçi haberleriHaberler.com'da...

Bu konu pazar günü bile tartışılıyorsa milyonlarca insan bunu bekliyorsa artık bişeyler yapılmalı taşeron işçiler merakla Mart ayında açıklanacak torba yasada taşeronlara haklar var mı kadro var mı en çok merak edilen konu Faruk Çelik'in son açıklaması :  Türkiye'nin çeşitli illerinden Ankara'ya gelen yüzlerce TÜRK-İş ve bağlı sendika üyeleri Gar önünde bir araya geldi. 'Yargı kararı uygulansın, adalet yerini bulsun', 'İşçilere kadro istiyoruz', 'Taşeron işçiliğe hayır, kadromuzu almaya geldik', 'Alo Fatih çekme fırça yersin' döviz ve pankartları taşıdı. Hükümet aleyhine sloganlar atıldı. Kortej oluşturan grup üyeleri buradan Sıhhiye Meydanı'na yürüdü. Eyleme BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile CHP'li bazı milletvekilleri destek verdi.
Alanda toplananlar adına yapılan konuşmalarda, taşeron uygulamaları, 4/B, 4/C gibi istisnai istihdam türlerinin yaygınlaşması, asgari ücret, düşük ücret politikası, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesi ve özelleştirme gibi konular eleştirildi.Taşeronlaşmayla ilgili yargı kararlarının uygulanması, taşeron işçilerin kadroya alınması ile kıdem tazminatı ve kiralık işçiliğin gündemden çıkarılması istendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: "Taşeron İşçilerin Durumlarını Düzelteceğiz" Müjdesi Verdi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerinin düzenlediği mitinge katıldı. Seslendiği taşeron işçilere, haklarında iyileştirme için çalışma yaptıklarını anlatan Bakan Çelik, "İki işçi bir işyerinde farklı statüde artık çalışmayacak, bunu ortadan kaldıracağız" dedi.

Seçim bölgesinde yerel seçimler öncesi çalışmalarını sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi'nde taşeron işçilerinin düzenlendiği mitinge katıldı. Kadro talep eden taşeron işçilere konuşan Bakan Çelik,taşeronların haklarının iyileştirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Bakan Çelik, taşeron işçilerin durumuyla ilgili 9 Mart'ta kente gelecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da detaylı bilgiler vereceğini belirterek şöyle konuştu:

"Aynı işyerinde alt işveren ile asıl işveren artık çalıştırılmayacaktır. Taşeron işçilerinin çalıştırıldığı karayollarındaki sorun yargıya intikal etti. İki işçi bir işyerinde farklı statüde artık çalışmayacak, bunu ortadan kaldırıyoruz. Bakanlar Kurulu'nda da söyledim. 'Taşeron uygulaması artık çile uygulamasına dönmüştür' dedim. Başbakan'ın talimatıyla bu çalışmayı tamamladık. İşçilere yıllık izin verilecek. Alt işveren işçileri de, diğer işçiler gibi sendikal haklarını aynen kullanılacaklar. Kıdem tazminatı için mahkemeye değil, kıdem tazminatı direk hesaplarınıza yatırılacak. Hizmet dışında fazla mesai çalışması kabul edilemez. Emeği istismar edenözel sektör ve kamu kuruluşlarına,Çalışma Bakanı olarak söylüyorum. Elimiz yakanızda bunu bilmenizi istiyorum. Başbakan Erdoğan 9 Mart'ta Şanlıurfa'da miting yapacak. O mitingde taşeron işçiler hakkında önemli mesajlar vermesini istiyorum. O mesajı inşallah Başbakan, kendi ağzından sizlere burada verecektir."

Yapılan konuşmaların ardından taşeron işçileri, ellerindeki kadro taleplerini içeren dövizlerle birlikte davul- zurna eşliğinde halay çekerek mitingi sonlandırdı.

TAŞERON İŞÇİLER MUHTAR MAAŞLARINA YAPILAN %100 ZAMMA İSYAN ETTİLER!

Türkiye'de her yıl emekli maaşına bağlananların sayıları hızla yükseliyor. Aylık ortalama 35 bin kişi emekli maaşına bağlanıyor. Hükümetin seçimlere bir ay kala 435 TL olan muhtar aylığını 870 TL'ye yükseltilmesi emeklilerin tepkisini çekti. Ülkede en çok emekli aylığı 5 milyon 879 bin 97 kişi ile SSK'dan ödenirken, 2 milyon 424 bin 559 esnaf Bağ-Kur çatısından emekli aylığı alıyor. 1 milyon 364 bin 750 memur emeklisi de Emekli Sandığı'ndan maaşını çekiyor. Yozgat'ta 10 yıl önce emekli olduğunu söyleyen Sıtkı T, hükümetin seçimlere bir ay kala muhtar aylığında yüzde 100 zam yaparak 871 TL'ye yükseltmesini ve kendilerinin görmezden gelinmesinin son derece yanlış olduğunu söyledi.

"ADALET BUNUN NERESİNDE?"

Muhtar aylığına yapılan zamma karşı olmadıklarını söyleyen Sıtkı T. "AK Parti hükümeti seçim yaklaşıyor belki oy kaygısından dolayı böyle bir iş yaptı, 53 bin muhtarı dikkate alıyorda 10 milyon emekliyi neden dikkate almıyor. Biz yapılan zamma karşı değiliz. Fakat aynı hassasiyet neden bizlere ve bugün 830 liraya çalışan asgari ücretliye, taşeron işçilere yapılmadı. Adalet bunun neresinde? Bizler üç kuraşa evimizi geçindirmeye çalışırken devletin biz emekli insanları göz ardı etmelerini kınıyoruz. Başbakan mitinglerde yaptığı konuşmalarda işçiden emekliden bahsediyor. Nasıl geçindiğimizdenhaber var mı? Ay başını zor getiriyoruz. Onu da sağa sola borçlu kapatıyoruz." dedi.

"BİZE YÜZDE 50 ZAM YAPILSIN"

Bir başka emekli Haydar K. da şöyle dedi: "Bizler 30 yılımızı devletimize hizmet ederek tamamladık. Her defasında emekli hayal kırıklığı yaşıyor. Aldığım maaş bin TL. Bu paranın yarısı zaten aldığım krediye kesiliyor. Elektirk, doğalgaz, çay şeker bunları geçiyorum okuyan çocuğuma gönderecek haçlık bulamıyorum. Devlet yöneticilerimize verelim bu parayı bir ay geçinsinler alınlarından öpeceğim. Bize kaşıkla kendilerine kepçeyle veriyorlar. Biz emekliler gerçekten zor şartlarda hayatımızı devam etiriyoruz. Devletimizden beklediğimiz maaşlarımızın ülke geçim standartlarında olmasıdır. Karşı değilim ama nasıl ki muhtar aylığına yüzde 100 zam yapıyorsan bizede yüzde 50 zam yap. Ayrıca muhtar aylığına bu kadar zam yapılması beraberinde kavgayı küslüğü kırgınlığıda getirecektir. Çünkü bu sefer herkes muhtar olmak isyteyecek ve Allah korusun cinayetlere varan olaylar yaşanacak." diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİ DE ZAM İSTİYOR

Yozgat Kamu Taşeron Çalışanları Derneği Başkanı Kazım Erdoğan ise muhtar aylığına yapılan yüzde yüz zammın kendileri içinde yapılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Kamuda çalışan yaklaşık 2 milyonun üzerinde taşeron işçi var. Bu özel şerketler, holdinglerde çalışanlarla yaklaşık 10 milyona tekabül etmektedir. Devletimiz bunca insanımızın bekletintisini hep boşa çıkarmıştır. Çünkü kamuda çalışan bir memurun yaptığı işin daha fazlasını taşeron bir işçimiz yapmaktadır. Ama taşeron işçimiz 840 alırken işçi yada memur 2 bin 500 TL maaş almaktadır. Adalet bunun neresinde. Şimdi görüyoruz. Biz taşeron çalışanları maaşlarımızda özlük haklarımızda iyileştirme beklerken hükümet muhtar aylığına yüzde yüz zam yaptı. 53 bin muhtarı, yada adayını memnun etmek için böyle bir adım atıyorsun öbür taraftan 2 milyon kamuda çalışantaşeron işçiyi yok sayıyorsun." şeklinde konuştu.

TAŞERON İŞÇİLERE KÖLE MUAMELESİ

Hizmet alım yöntemi ile taşeron işçilerin yoğun şekilde istihdam edilmesinin, çeşitli problemleri de beraberinde getirdiğini vurgulayan Erdoğan, "Taşeron firmalar, daha çok kar elde edebilmek için örneğin 10 işçi ile yapılması gereken işi 7 işçi ile yapıyor. Işçiler 8 saatten fazla çalıştırılıyor. Kimi zaman haftalık izin kullandırılmıyor. Mesai ücreti ödenmiyor. Yer yer maaşları düzenli verilmiyor. Devletten alacağını hemen alan firma, işçiye ödeme yapmaya gelince sürekli geciktirme taktiği uygulayarak parayı nemalandırıyor. Tazminata hak kazanmasın diye 11 aylık olan işçi, işten çıkmış gibi gösterilip bir iki gün sonra tekrar işe alınmış gibi gösteriliyor. Bu yöntemle 10 yıl boyunca aynı taşeron firmada çalışan işçinin bile tek kuruş kıdem tazminatı birikmiyor. Devlet yapacaksa taşeron firmaları devreden çıkarsın direk kadroya alarak biz taşeron işçilerini bu zulümlerden kurtasın. Muhtara yüzde 100 zam yapmakla belki bir tarafı sevindiriyor ama diğer taraftan çoğunluğu üzüyorsun." ifadelerini kullandı.

TAŞERON İŞÇİLERE TAZMİNAT MÜJDESİ!

Sosyal Güvenlik Danışmanı Mutlu Hergünöz, kamuda ve özel sektörde çalışan özellikletaşeron işçilerin torba yasa ile ilgili uzun bir süredir bekleyiş içinde olduklarını belirterek, torba yasa ile birlikte taşeron işçilerin keyfi işten çıkarılmasının önüne geçileceğini ve yasa ile birlikte taşeron işçilerin sosyal haklarında da iyileştirme durumu olacağını söyledi.

Hergünöz, "Kamuda ve özel sektörde çalışan özellikle taşeron işçilerin gözü kulağı Ankara'ya çevrildi. Bilindiği süredir basını ve sosyal medyayı sürekli meşgul eden torba yasa halen beklenmekte. Torba yasası çok geniş kapsamlı bir şekildedir. Ancak seçim öncesinde çıkaracaklarını söyleseler de torba yasayı halen bekletmekteler. Büyük bir ihtimalle 30 Mart seçimlerden sonra çıkma şansı da var. Meclise getirilebilir. Özellikletaşeron işçilerinden bahsetmek istiyorum. Taşeron işçilerin keyfi işten çıkarılmasının da önüne geçiliyor. Sosyal hakları da iyileştirme durumu var. Çünkü kıdem tazminatının da yolu açılacak. Bununla ilgili köklü bir değişim yapacak hükümet. Burada bir yıllık sözleşme üç yıla uzatılacak. Üç yıla uzatıldığında da taşeron işçi olarak çalışan arkadaşlarımızın kıdem tazminatı alma şansları da ortaya çıkacak" dedi.

Tasarıya göre taşeron işçilerin yıllık izinler, ödenmeyen ücretlerinin de güvence altına alınacağını belirten Hergünöz, "Tasarıya göre de taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak. Böyle her yıl girdi çıktı olduğundan tazminat kaybettikleri için mağduriyetleri de ortadan kalkacak. Bu taşeron işçilerinle üç yıllık anlaşma yapılacak. İhalelerde üç yıla çıkacağı için, işçilerle yapılacak sözleşmelerde üç yıla çıkacak bu büyük bir avantaj. Sistem gereği Türkiye de 1 milyon işçi çalışıyor. Bir milyon taşeron işçiden 600 bini kamu sektöründe hizmet vermekte. 400 Bin'de özel sektörde. 600 Bin çok ciddi bir rakam kamu sektöründe olması vesilesiyle. Böyle bir yasa çıkarsa işçiler için sosyal hak ve avantaj sağlayacak" diye konuştu.

Taşeron İşçilerin Kadro Sorunları TBMM'de Görüşüldü!

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin konuşması sırasında gösterdiği "Gazi Meclis'te hırsızlara yer yok" yazısını Meclis TV'nin yayınlamamak için elinden geleni yaptığını söyledi. BDP, Danışma Kurulu'nda oybirliği sağlanamadığı için taşeron işçilerin sorunlarına dair araştırma önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak TBMM Genel Kurulu gündemine getirdi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, taşeron işçilerin dağ gibi sorunları bulunduğunu, haftalık izinlerinin olmadığını, ücretlerinin düzenli ödenmediğini, 8 saatin üzerinde çalıştığını söyledi. Baluken, bunun modern kölelik olduğunu ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, öneri lehinde yaptığı konuşmada, daha önce kamuda 20 bin olan taşeron işçi sayısının, AK Parti iktidarı döneminde 600-700 bine kadar ulaştığını, sefalet ücretiyle devam edildiğini savundu.

Daha sonra CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, söz alarak, Meclis TV'nin, Çelebi'nin konuşması sırasında kürsüden gösterdiği,  "Gazi Meclis'te hırsızlara yer yok"  yazısını yayınlamamak için elinden geleni yaptığını savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın "Kim hırsız?" demesi üzerine Atıcı, mahkemelerin önünün tıkanmamasını istedi. Ünal da elde belge varsa, savcılığa gidilebileceğini ifade etti.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Meclis TV'nin, bir milletvekillinin konuşmasını ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını yayınlamamasını kınadığını kaydetti.

Mumcu'nun sözlerine AK Partili milletvekileri, "Yasa dışı yayın yapanları kınıyor musunuz?" diye tepki gösterdi.

Mumcu, Genel Kurul çalıştığı sürece Meclis TV'nin yayın yapması gerektiğini söyledi.

Ünal ise Meclis TV'nin hukuksuz görüntülerin yayın yeri olmadığını vurgulayarak, "Kendi siyasi görüşünüzü oradan Meclis'e yansıtamazsınız" dedi.

Mumcu, yansıtmadığını, olması gerekeni söylediğini ifade etti.

Öneri aleyhinde söz alan MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, taşeron işçiliğin,  AK Parti iktidara geldiği dönemde, özellikle son yıllarda giderek yaygınlaştığını belirtti. Işık, kamuda işçi çalıştırılmasının adeta birilerinin iki dudağından çıkacak söze bağlandığını söyledi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, öneri aleyhinde söz alarak, taşeron işçilerinin sorunlarını, çalışma koşulları, kıdem tazminatına yönelik sorunlarını bildiklerini anlattı. Kaçar, bunlara yönelik yasal düzenleme hazırlıklarının tamamlandığını, son Bakanlar Kurulu'nda da bu konunun ele alındığını belirtti.

Konuşmaların ardından BDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

MİLYONLARCA ÇALIŞANA ZAM VE KADRO GELECEK Mİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron uygulamalar konusundaki çalışmalarının Başbakanlığa taslak olarak sunulduğunu belirtti. Taşeron uygulamasının, çeşitli vesilelerle gündeme taşınan önemli bir sorun olduğunu kaydeden Çelik, taslağın,taşeron çalışanlarının yıllık izinleri, kıdem tazminatı ve ücretlerinin güvence altına alınması, sözleşmenin kısa değil asgari 3 yıl yapılması, asıl işveren ile alt işverenin kesin olarak ayrılması gibi düzenlemeleri içerdiğini söyledi. Çelik, kısa süre içinde parlamentoya göndermek istedikleri söz konusu taslakla ilgili olarak gruplar arasında uzlaşma olacağı inancını taşıdığını ifade etti.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusuna da değinen Çelik, "Burada, 2000 yılı öncesi işe başlayanlarla ilgili bir sorun yaşanıyor. Kademeli bir emeklilik söz konusu. Anayasa Mahkemesi de bu kademeli emekliliği onaylamış. Biz de onların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıyı gidermek için Bakanlar Kurulu'na sevk ettiğimiz düzenlemede, çalışmalarımızı huzurunuza getirmiş olacağız" diye konuştu.

Faruk Çelik, memura derece verilmesi, 4-C konularının toplu sözleşmede gündemlerinde olduğunu bildirdi.
Çelik, "Memura derece konusunda uzlaşı sağlanma gayreti içindeyiz. 4-C statüsü ile ilgili olarak bu toplu sözleşmede yüzde 40 oranında ücret artışı sağladık. Ama 4-B olma talepleri ile ilgili henüz karar aşamasında değiliz. Tartıştığımız konulardan biri. Statü değişikliği ile ilgili taleplerine saygı duyuyoruz ama bu konuda bir uzlaşmaya ihtiyaç var. O noktaya gelmedik" dedi.

Taşeron işçilerin iş güvencesinin bulunmadığını, kıdem tazminatından yararlanamadığını ve sosyal haklara sahip olmadığını ifade eden Arslan, en son yapılan Üçlü Danışma Kurulu'nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin kendilerine çözüme dair öneriler sunduklarını, buna karşı kendilerinin de önerilerde bulunduğunu dile getirdi.
TAŞERON SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLECEK?
Bakanlığın bir süredir taşeron işçilerin sorunlarını çözecek bir düzenleme üzerinde çalıştığını ve bunun sonuçlarının kamuoyunda merakla beklendiğini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:
"Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yaptığımız görüşmede,taşeron işçilerle ilgili yürüttükleri çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve çalışmanın en kısa sürede sosyal taraflarla paylaşılacağını söyledi. Sayın Bakan, çalışma neticesinde bazı yeni düzenlemelerin olabileceğinden bahsetti ama bu konuda ayrıntı vermedi. Bu konuda bizim taleplerimiz belli. Özellikle muvazaa kararlarının uygulanmasını, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesine dokunulmamasını, yine aynı yasanın aynı maddesinin 8 ve 9. fıkralarının çıkartılmasını istiyoruz. Bunların dışında, ihale yasasında değişiklik yapılmasını, taşeron işçilerinin alt işveren işçi olarak mahkeme kararlarıyla sayılmayanların kadrolarının verilmesini, alt iş veren olarak kalacakların sendikal hakların sağlanıp, toplu sözleşme düzenine geçilmesini talep ediyoruz. Bu taleplerimizin her zaman arkasındayız. Dilerim bakanlık bu sorunun çözümü konusunda köklü bir değişikliğe gider ve kamuda çığırından çıkmış bu uygulamaya son verilir."


TAŞERON İŞÇİLERE SENDİKAYA ÜYE OLMA DAVETİ


Arslan, sendikalaşmanın taşeron işçilerin sorunlarının çözümüne önemli katkılar sağlayacağını belirterek, bu kapsamda Hizmet-İş'in kuruluşunun 35. yıl dönümünde "Sendika Seni Korur" ve "Hakkın Bize Emanet" temasıyla örgütlenme kampanyası başlattıklarını anımsattı.
Örgütsüz yapıların sorunlarını etkin bir şekilde dile getirmekte ve sorunlar çözümüne yönelik muhatap bulmakta zorlandığına dikkati çeken Arslan, "Tüm taşeron işçilerini sendikalara üye olmaya, özellikle de Hak-İş'e bağlı sendikalara üye olmaya davet ediyorum. Çünkü taşeron işçilik konusundaki mücadelenin en etkili yolu sendikalardan geçiyor" dedi.
Türk-İş'in 15 Şubat'ta Ankara'da yapılan taşeron işçiliği protesto mitingine kendilerinin de davet edildiğini belirten Arslan, mitingi taşeron sorunun çözümü açısında olumlu bulmakla birlikte, mitingin çağrısının olayın öznesi olan taşeron işçileri sendikal mücadeleye katacak nitelikte olmamasını eksiklik olarak gördüğünü söyledi.


TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO SORUNU


Bugünlerde en önemli mevzulardan biri de taşeron işçi konusunun torba yasada yer alıp almayacağı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son taşeron işçi taslağının yolda olduğunu ve TBMM'ye geldiğini açıkladı. Taşeron işçi torba yasada olacak mı? İştetaşeron işçiler haberi ...Taşeron işçilerin gözü yine Bakan Faruk Çelik'e kilitlenmiş durumda. Taşeron işçiler taslağının yolda olduğunu dile getirmiş olan Bakan Faruk Çelik, TBMM'ye gelen taşeron işçi taslağının ayrıntılarını yakında açıklayacak. İşte en güncel ve en son taşeron işçi haberleri sitemizde. Taşeron işçi torba yasada olacak mı?


Bugün taşeron işçiler cephesinde neler oluyor? Mart ayında yürürlüğe girecek olan torba yasada taşeron işçiler mevzusu da var mı? Dün yapılan görüşmeler sonrası Bakan Faruk Çelik'in son açıklaması


Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda Torba yasanın etkili olacağı gelen bilgiler arasında. Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak? Taşeron işçilerin izin haklarında iyileştirilme yapılması Torba yasa ile geldi. TBMM'de görüşülmeye başlanan Torba yasada hala taşeron işçilerin konusu ele alınmadı. 17 Aralık operasyonun ardından zor günler yaşayan hükümet torba yasada yeniden yargılama ve internet düzenlemesinin üstünde daha çok durdu.Bugün Üçlü Danışma Kurulu toplandı ve Çalışma Sosyal Güenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Taşeron işçiler sorununun ana madde olduğu toplantıda Bakan Farık Çelik'in son açıklaması . Sürekli yürürlüğe gireceği söylenen taşeron işçitaslağının yine yolda olduğu söylendi.
Faruk Çelik taşeron işçiler ile ilgili açıklama yaptı. Faruk Çelik son dakika taşeron işçiaçıklaması. Taşeron işçiler kadroya geçityor, Meclis taşeron işçilerin tasarısını kabul edecek. Son dakika taşeron işçi haberleri
Üçlü Danışma Kurulu'nda taşeron işçilerin sorunları masaya geldi. Bakanlık tasarı hazırlayıp, sosyal taraflarla paylaşacak.
HÜKÜMET ile sendikalar arasındaki son Üçlü Danışma Kurulu Toplantısında, kıdem tazminatı fonu konusunda orta nokta bulunamadı. İşçi ve işveren tarafları el sıkışamayınca, 11 milyon çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatının fona devredilme fikri de askıya alındı. Ancak toplantının asıl gündemini, tageron işçilerinin sorunları oluşturdu.

GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADILAR

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Bakam Faruk Çelik'in tarafların alt işverenlikle ilgili görüşlerini aldığını, Bakanlık'ın bu konuda bir çalışma yapıp taraflara göndereceğini söyledi. Alt işverenlikle ilgili sorunların çözülmesini istediklerini vurgulayan Arslan, "îş Yasasının,2. Maddesi'nin 8. ve 9. fıkraları ortadan kaldırılmalı. Sonuçlanan muvazaa davalarının gereği ilgili kurumlarca yapılmalı. 94 sayılı İLO Sözleşmesine uygulanmalı" dedi. Türk-lş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da, taşeron işçilerinin yıllık izinlerini kullanması, kıdem tazminatım hak etmesi ve güvenceli içalışma koşullarına kavuşmasının önemli olduğunu kaydetti. DİSK Başkam Kani Beko ise taşeron işçiliği sisteminin yasaklanması gerektiğini ifade etti.
Edinilen bilgiye göre, üç konfederasyonun sözcülüğü DİSK Başkanı Kani Beko'ya verildi. Beko, üç konfederasyonun üzerinde uzlaştığı 8 maddelik taşeron metnini bakana sunarak, "Taşeron sorununu çözmek istiyorsanız, buyurun bunun üzerinden konuşalım" dedi.
Kıdem tazminatı, taşeronluğun yaygınlaştırılması, kiralık işçilik- özel istihdam büroları, esnek çalışma düzenlemelerinin kırmızı çizgileri olduğunu belirten Beko, "2.5 milyontaşeron işçisi var. Sorunlarını gerçekten çözmek istiyorsanız elimizden geleni yaparız. Bunun yolu, bu işçilerin kamudaysa o kamu kuruluşunun, özeldeyse de asıl işletmenin kadrosuna alınmasından geçer. Sizin döneminizde taşeron işçi sayısı katlandı. Bu sayıyı artıracak, taşeronluğu daha da genişletecek tüm düzenlemelere karşıyız" diye konuştu.

 

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Cevheri'den asgari ücret açıklaması

Cevheri'den asgari ücret açıklaması

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık