Ana Sayfa Urfa Haberleri Taşeron İşçiler Kefenli Eylem Yaptı

Taşeron İşçiler Kefenli Eylem Yaptı

Muğla'nın Milas ilçesinde metan gazı zehirlenmesinden hayatını kaybeden 7 taşeron işçi için Kamu Şirket personelleri kefenli eylem yaptı.

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2013 Çarşamba 10:38
Taşeron İşçiler Kefenli Eylem Yaptı

Dün Muğla'nın Milas ilçesinde metan gazı zehirlenmesinden hayatını kaybeden 7 taşeron işçi için Kamu Şirket Personelleri (KAŞİP), Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi önünde toplanarak temsili kefenli eylem yaptı. Burada kefen giydirilen bir taşeron işçiye dikkat çeken KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın, "Yaşarken de ölüyüz, çalışırken de ölüyoruz" diye tepki gösterdi.

Hastane bahçesinde bir basın açıklaması yapan KAŞİP Genel Başkanı Aydın, "Muğla Milas'ta elektrik arızası gidermek için kuyuya inip kuyunun bacası olmadığı için metan gazından zehirlenerek vefat eden 7 kamu şirket personelini rahmetle anıyoruz. Lanet olsun taşeron işçilik sistemine, 7 can daha verdik, 7 ocağa ateş düştü, yüreğimiz yanıyor. Onların çocukları boynu bükük, eşleri dul, anaları evlatsız, babaları evlatsız, bacıları kardeşsiz kaldı. Arkadaşları onlara doyamadı. Bu canavarı andıran sisteme hepimizi bitirmeden son verin. Geride kalan yetim çocuklarımız, dul eşlerimiz ve kederli ailelerimizin canına tak etti" dedi.

Sözlerini sürdüren Aydın, "Daha önce Zonguldak'ta 8, Erzurum'da 1, İstanbul'da farklı zamanlarda 23 ve farklı şehirlerde çeşitli nedenlerle taşeron sisteme dayalı kuralsız ve güvencesiz çalışan arkadaşlarımız hayatını kaybetti. Hiçbir yasal dayanağı ve özlük hakkı olmadan çalışan bu kardeşlerimiz vefat ettikten sonra acı ve kederden başka bir miras kalmıyor. Zaten asgari ücrete dayalı çalıştığımız için esnafın önünden geçecek durumda değiliz. Zaten bankaların kredileri ve sosyal çevremizin negatif etkilerini yaşamaktayız. Üstüne bu cinayet gibi vefat haberlerini de ekleyince yüreklerimiz parçalanıyor. Toplum artık taşeron sistemini dışlıyor. Bu sese kulak vermeyenlere kırgınlığımız artıyor. Kamu Şirket Personelleri olarak Haziran'da çıkması planlanan düzenlemenin hikaye olması halinde bütün şehirlerde, sokaklarda duruşumuzu göstermeye başlarız. Ülkemizin bölünmezliği, toprak ve vatan sevdamızı korumak adına sessiz kaldığımız bu süreç, 'acaba haklarından vaz mı geçtiler' duygusunu uyandırmasın. Artık taşeron sistemine can vermek istemiyoruz. Vefat eden Yüksel Kum, Özcan Özkan, Fikret Özdemir, Hasan Özgür, Mevlüt Özbakır ve Serkan Miral kardeşlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyoruz" şeklinde konuştu.

Öte yandan, yapılan basın açıklamasının ardından grup, hayatını kaybeden 7 işçi için Fatiha okuyup sessizce dağıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık