Ana Sayfa Urfa Haberleri TAŞERON İŞÇİLERE TAZMİNAT MÜJDESİ

TAŞERON İŞÇİLERE TAZMİNAT MÜJDESİ

Hükümet taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenmesi ve taban ücreti ödenmesi konusunda çalışma başlattı.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2011 Pazartesi 00:13
TAŞERON İŞÇİLERE TAZMİNAT MÜJDESİ
Hükümet taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenmesi ve taban ücreti ödenmesi konusunda çalışma başlattı. Düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesini isteyen Kamu Şirket Personelleri Derneği Genel Başkanı Hakan Aydın “Özlük haklarımızın bize verilmesi yerinde bir karar” diyerek olayın memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Hükümet yaklaşık 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı çalışma başlattı. Yapılacak düzenleme ile yaklaşık 500 bin taşeron işçinin sosyal ve özlük haklarıyla ilgili tüm konularda düzenleme gerçekleştirilecek. Bu düzenlemelerin başında ise kıdem tazminatı hakkı, iş garantisi, asgari ücretin üzerinde ücret alma hakkı yer alıyor.

61. Hükümet, ilk icraatlarını çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki reformlara ayırdı. Bu çerçevede, işsizlikle mücadele için istihdam paketi, kamu görevlilerinin ücretlerinin artırılması için toplu sözleşme hakkı ve kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Star Gazetesi'nin haberine göre, bu çalışmalar sırasında, büyük kısmı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 450-500 bin taşeron işçinin sorunlarına yönelik de düzenleme yapılması gündeme geldi. Bu nedenle, 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı yasal düzenleme hazırlanması için çalışmalara başlandı.ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

Taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenleme, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak çalışması sonucu hazırlanacak. Bu kapsamda, taşeron şirketlerin ve işçilerin karşılaştığı sorunlar araştırılıyor.

Araştırmanın ardından da, taraflarla birlikte ortak metin hazırlanacak. Yapılacak düzenlemelerin başında ise taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenmesi geliyor. Mevcut sistemde, taşeron firmalarda çalışan işçiler kayıt üzerinde her yıl işten çıkarılmış gösteriliyor. Böylece, kıdem tazminatı almalarının önüne geçiliyor. Kıdem tazminatının oluşturulması ile birlikte, bu sorun büyük ölçüde çözülecek. Taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını da fon ödeyecek.SEKTÖRLERE GÖRE TABAN ÜCRET

Taşeron işçilerle ilgili hazırlanacak pakette, kıdem tazminatının dışında maaşlar, sosyal haklar konularında da düzenleme yapılacak. Mevcut sistemde taşeron işçilere ağırlıklı olarak, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılıyor. Yeni dönemde, her sektör için taban ücret belirlenecek.

Örneğin sağlık sektöründeki, ulaştırma sektöründeki ücretler farklı olacak. Yine işçilerin izinleri de yeniden düzenlenecek. Bunun yanında, taşeron işçilerin ücretlerinin geç ödenmesi veya hiç ödenmemesi gibi durumlara son vermek için de firmalara yönelik yaptırımlar uygulanacak. Örneğin, işçilerin ücretlerini geç ödeyen taşeron firmaların ihalelere girmeleri engellenecek.

Hükümet çalışma hayatında  ‘taşeron sistemine’ el atıyor. Yapılacak düzenleme ile yaklaşık 500 bin taşeron işçinin sosyal ve özlük haklarıyla ilgili tüm konularda düzenleme gerçekleştirilecek.

Bu düzenlemelerin başında ise kıdem tazminatı hakkı, iş garantisi, asgari ücretin üzerinde ücret alma hakkı yer alıyor.

61. Hükümet, ilk icraatlarını çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki reformlara ayırdı. Bu çerçevede, işsizlikle mücadele için istihdam paketi, kamu görevlilerinin ücretlerinin artırılması için toplu sözleşme hakkı ve kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Star Gazetesi'nin haberine göre, bu çalışmalar sırasında, büyük kısmı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 450-500 bin taşeron işçinin sorunlarına yönelik de düzenleme yapılması gündeme geldi. Bu nedenle, 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı yasal düzenleme hazırlanması için çalışmalara başlandı.

AYDIN: “DÜZENLEME BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Genel merkezi Şanlıurfa’da bulunan ve kısa adı KAŞİP olan Kamu Şirket Personelleri Derneği Genel Başkanı Hakan Aydın, kamuda çalışan taşeron işçilerin özlük haklarının oluşturulması için birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesini istedi. Yıllardır asgari ücretle çalıştırılan İşçilerin hiçbir haklarının olmadığını dile getiren Aydın, “Yıllardır Taşeron işçisi olarak kamuda çalıştırılan işçiler asgari ücretle açlık sınırında yaşamaktadırlar. Oysaki işçi kardeşlerim Kamuda resmi kadrolu memurlarla aynı mesai saatleri içerisinde çalışılmasına rağmen Memur maaşlarının ancak üçte birini almaktadırlar. Bu nedenle Kamuda Çalışan Taşeron işçilerin özlük haklarının verilmesi noktasında Biz dernek olarak çalışmalarımız devam etmektedir. Bu dernek çalışmalarımızı Türkiye geneline yaymaya çalışıyoruz. Şu anda Şanlıurfa Merkezimiz olmak üzere ilçelerimizde temsilciliklerimizi oluşturuyoruz. İşçilerimizin mağdur edilmemesi için biz KAŞİP Derneği olarak dernek üyelerimizin haklarının aranması konusunda elimizden gelen tüm imkân ve kaynakları kullanacağız. Hükümetin de bu yöndeki düzenlemesini bir an önce hayata geçirmesini ve Kamu Şirket Personellerinin de bu ülkenin birer ferdi olduğunu unutmamasını istiyoruz. Tüm bu çalışmalar kapsamında bizlere destek veren Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Şanlıurfa milletvekilimiz Faruk Çelik’e de teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. (İPEKYOL)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star