Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Siyaset TAŞERON KALKACAK, ASGARİ 1500 TL OLACAK

TAŞERON KALKACAK, ASGARİ 1500 TL OLACAK

CHP lideri Kılıçdaroğlu seçim beyannemesini açıkladı.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2015 Pazar 09:28
TAŞERON KALKACAK, ASGARİ 1500 TL OLACAK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seçim Beyannamesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bugün Ankara Ticaret Odası Congressium Salonu'nda açıklandı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında vaatlerini tek tek sıraladı, iktidara geldikleri takdirde 4 yılda yoksul vatandaşın kalmayacağına dair namus sözü verdi.

Kılıçdaroğlu, göreve geldikleri günden itibaren ilk 100 günde ve ilk 1 yılda yapacaklarını da şöyle sıraladı:

İLK YÜZ GÜN VAATLERİ

1- Emeklilere ikramiyenin kanununu çıkaracağız.

2- Aile sigortası kanununu TBMM'den geçireceğiz.

3- Taşeron işçiliğe son vereceğiz

4- Kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanların faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceğiz.

5- Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız.

6- TBMM'de Kesin Hesap Komisyonu'nu kuracağız.

İLK BİR YIL VAATLERİ

1- Çiftçiye mazotu 1.5 TL'den vereceğiz.

2- Asgari net 1.500 TL olacak.

3- Siyasi partiler yasasını değişitirip yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız.

4- Hiçbir üniversite öğrencisi benim yurt sorunum var demeyecek.

5- Teşvik sistemini değiştireceğiz.

KILIÇDAROĞLU'NDAN TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNE SELAM

Alkışlar eşliğinde kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, toplumun tüm kesimlerini selamlayarak konuşmasına başladı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Hiçbir ayrım yapmadan sizlere sesleniyorum. Hepinizi yürekten selamlıyorum. Gelin hep beraber yaşanacak bir Türkiye'yi yeniden inşa edelim.

Yaşanacak bir Türkiye'yi nasıl inşa edeceğiz? Neden yaşanacak bir Türkiye diyoruz? Düşünün bir daha düşünün. Size kısaca bir tarih vereceğim. 13 yıl önce biz yoksullukla mücadele edeceğiz dediler, yasaklarla mücadele edeceğiz dediler, yolsuzlukla mücadele edeceğiz dediler. 13 yılın sonundaki tablo: 6 milyon 200 bin işsiz... 17 milyon yoksul.. Maaşı 1000 liranın altında olan 8 milyon emekli.

 

İşte CHP'nin Yeni Seçim Şarkısı: Yaşanabilecek Türkiye

Prim borcu olduğu için hastaneye kabul edilmeyen ölüme terk edilen esnaf kardeşim. Sosyal güvenlikten yoksun yüzbinlerce işçi. Açlık sınırına dayanmış 1 milyondan fazla insan. Kızgın öfkeli kırgın gençler. Kölelikten hallice kalıplara sokulmak isteyen kadınlarımız. Yozlaştırılmış ahlak namus kavramları. Korkmuş sinmiş bir medya. Kimliğini yitirmiş iş dünyası. Esir alınmış bir hukuk sistemi.

"BU TABLOYU TÜRKİYE'NİN VİCDANINA HAVALE EDECEĞİM"

Sonuç bu... Bu tabloyu görüyorsan. Bu tablo devletin resmi rakamlarına yansımışsa bu tabloyu Türkiye'nin vicdanına havale ediyorum.

"13. YILIN SONUNDA NE OLDU?"

13. yılın sonunda ne oldu? Milletin polisle arasını açtılar, hukukla arasını açtılar, basınla, sporla sanatl kültürle arasını açtılar, milletin dinle imanla arasını açtılar, milletin devletle arasını açtılar. En önemlisi milletin milletle arasını açtılar...

Sıfır sorun dediler. Sorunsuz komşumuz kalmadı.

CHP'NİN SEÇİM BİLDİRGESİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Türkiye son 6 yıldır 10 bin dolar barajını aşamadı. Türkiye büyümesini sağlayamıyor. Gelir bölüşümünde adaleti sağlayamıyor. Orta gelir tuzağından Türkiye'yi kurtarmak zorundayız.

Onurlu bir yaşam istiyoruz. Huzur ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Yaşanacak bir Türkiye istiyoruz.

Karamsar bir tablo var ama asla umutsuz değiliz. Bu tabloyu yıkıp geçeceğiz. Yaşanacak bir Türkiye'yi el birliğiyle kuracağız.

YAŞANACAK BİR TÜRKİYE İÇİN 4 AYAKLI STRATEJİ

Bir seçim beyannamesinden ziyade vizyon belgesini milletimin önüne koyacağım. Onurlu, yükselen bir Türkiye, barış içinde yaşayan bir Türkiye nasıl olacak bunu anlatacağım. 4 ayaklı bir strateji izleyeceğiz.

BİRİNCİ AYAK: KATILIMCI DEMOKRASİ

Birinci olarak katılımcı demokrasiyi ve devletin hesap verilebilirliğini göreceksiniz. Hedefimiz Türkiye'yi 'İnsanı Gelişmişlik Endeksi'nde 69'uncu sıradan ilk 20'ye taşımak. Neden buradan başlıyoruz çünkü gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemek durumundayız.

"SİYASİ AHLAK YASASINI ÇIKARACAĞIZ"

Can ve mal güvenliği her şeyin önünde. Bunun güvencesi demokrasi ve hukukun üstünlüğüdür. Maluk şüpheyle mal varlığına el konulur insanlar hapse atılırsa orda demokrasi yok demektir. Bu konuda ne yapacağız... Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız, siyaseti kirlilikten arındıracağız. Siyaset asla zenginleşme aracı olmayacak.

İKİNCİ AYAK: YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI KALDIRACAĞIZ

İkinci olarak 12 Eylül'ün mirası olan darbe yasalarını tümüyle ortadan kaldıracağız. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız. Milletin vekillerini liderler değil milletin kendi seçecek. Türkiye'de lider sultası olmayacak artık.

Yurt dışı seçim çevresini getireceğiz. Bu vatandaşlarımız kendi milletvekillerini Maclis'e gönderecek.

"HSYK'YI İKİYE AYIRACAĞIZ"

Gizli tanık uygulamasına son vereceğiz. HSYK'yı ikiye ayıracağız, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak... Ayrı bütçeleri olacak, Adalet Bakanlığı müsteşarının bu kurulları etkilemesini ortadan kaldıracağız.

"AVUKAT İLE SAVCI AYNI DÜZEYDE OTURACAK"

Avukatları ve savcıları aynı düzeyde, karşılıklı oturtacağız. Medyayı özgür kılacağız, medya üzerindeki bütün baskıları kaldıracağız.

"PARLAMENTER SİSTEMİ GÜÇLENDİREREK DEVAM EDECEĞİZ"

200 yıllık parlamenter deneyimimizi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Parlamenmter sistemin aksaklığı olabilir, bunu yaratan sistemin kendisi değil bunu yaratmaya çalışanlardır.

"KÜRT SORUNUNU ÇÖZERSE CHP ÇÖZER"

Kürt sorunu konusunda söylemlerinde en namuslu parti CHP'dir... Bu sorunu çözerse CHP çözer. 4 koşulu önünlerine koyduk

1- Samimi ve dürüst olacaksın.

2- Kişisel ajandan olmayacak

3- Millete hesabını veremeyeceğin angajmanlara girmeyeceksin

4- TBMM'ye bilgi vereceksin dedik, hiçbirine uymadılar.

STRATEJİNİN 3. AYAĞI: TÜRKİYE'Yİ BİLGİ TOPLUMUNA TAŞIYACAĞIZ

Stratejimizin üçüncü ayağına geliyorum. Ekonomik olarak Türkiye'nin güçlenmesi gerekiyor. Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulması gerekiyor. Rekabetçi olmak için cep telefonları gibi katma değeri yüksek ürün üretmek zorundasınız. Bunu nasıl üreteceğiz? Cevap Türkiye'yi bilgi toplumuna taşıyacaksınız.

"YÖK'Ü KESİNLİKLE KALDIRACAĞIZ"

12 Eylül darbe ürünü olan YÖK'ü kesinlikle kaldıracağız. Üniversiteler üzerindeki vasayeti kaldıracağız. Bilgi üretecek üniversiteler. Her üniversite kendi yöneticisini kendi seçecek. Neden Cumhurbaşkanı seçiyor.

Her yıl en az 15 bin üniversite mezununu yurt dışına doktoraya göndereceğiz.

"ZORUNLU EĞİTİM 13 YILA ÇIKACAK"

Bir yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız.

"TEŞVİK SİSTEMİ SİL BAŞTAN DEĞİŞECEK"

İş garantili eğitimi başlatacağız. Bütün OSB'lerde yatılı ilköğretim okulları olacak. Teşvik sistemini de sil baştan yenileyeceğiz. Bölgeselden çok sektörel teşvike ağırlık vereceğiz. Gerekirse firma bazında teşvik yapacağız. Yeter ki Türkiye'nin adımızı uluslararası arenada yükseltsinler.

 

KOBİ'YE SIFIR FAİZLİ KREDİ

Vergi borcu olmayan sigorta prim borcu olmayan KOBİ'ler ödedikleri prim borcu kadar bir yıl boyunca sıfır faizli kredi alacak. Katma değeri olan ürün üretiyorlarsa daha büyük teşvik alacaklar.

Yarattığımız refahı hakça bölüşeceğiz. Önce üreteceğiz sonra adam gibi bölüşeceğiz.

"NAMUS SÖZÜ VERİYORUM, 4 YILDA YOKSUL KALMAYACAK"

17 milyon yoksula sesleniyorum... Birileri köşeyi döndü birileri açlıktan öldü. 13 yıldır vicdansız bir büyüme ekonomisi yaşıyoruz. 17 milyon kişi 'Ben yoksul değilim' diyecektir yaşanacak bir Türkiye'de. Nüfusun yüzde 1'i toplam servetin yüzde 54'üne sahip. Bu yüzden 17 milyon yoksul var... Sözüm söz, namus sözü 4 yılda Türkiye'de yoksul kalmayacak.

5 milyon yurttaş borç batağında. 1 milyon 20 bin kişi ben borcumu ödeyeceğim demiş ama ödeyememiş. Bunlara dava açıldı. 525 bin kişi mahkum oldu. Bunlardan 89 bini hapse girdi. 436 bini kaçak.

EMEKLİYE RAMAZAN VE KURBAN'DA BİRER MAAŞ İKRAMİYE

11 milyon emekli dinlesin, size Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye vermek boynumun borcudur. Sizden sadece hayır ve duanızı istiyorum. Bizim size vefa borcumuz var, ben onu yerine getireceğim.

"YÜZDE 15 KESİNTİYİ KALDIRACAĞIM"

Çalışan emekli kardeşime de sesleniyorum. Emekli aylığını alıp geçinemiyorsun işine devam ediyorsun. Sen misin işine devam eden emekli aylığından yüzde 15 kesinti yapılıyor. Emekli aylığından kesilen yüzde 15 destek primini kaldıracağım bu benim namus sözümdür.

"AİLE SİGORTASI AİLENİN GÜVENCESİ OLACAK"

Her ailenin güvencesi olacak. Aile sigortasını getireceğim. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek.

 

"TAŞERON İŞÇİLİĞİ BİTİRECEĞİZ"

Kamuda çalışan 800 bin taşeron işçi var. İş güvenceleri yok. Sözüm söz, CHP iktidarında taşeron işçisi diye bir kavram kalmayacak. Hiçbir ayrım yapmadan, kimliğinizi sorgulamadan tamamınızı kadrolu olarak işe başlatacağız.

"ASGARİ ÜCRET 1.500 TL OLACAK"

Asgari ücretle çalışanlar... Ayda 949 TL ile çocuk okutanlar... 5 milyon kişi asgari üceretle çalışıyor. Asgari ücret üzerinden vergiyi kaldıracağız. Asgari ücret net 1.500 TL olacak.

Ayda 277 TL sabit taksitle asgari ücretliyi 70 metrekarelik ev sahibi yapacağım.

"ÇİFTÇİYE MAZOT 1.5 TL'DEN VERİLECEK"

Çiftçiler her yerde şikayetçi. Ürünlerinin karşılığını alamıyorlar. Ürettiğin ürünün karşılığını alacaksın. Ürününe devletin vereceği fiyat 1 yıl önceden belli olacak. Hiçbir şeker fabrikasını özelleştirmeyeceğim. Sana mazotu 1.5 liradan vereceğim. İşçi üretseydi Soma olmayacaktı, Ermenek olmayacaktı.

"FAİZLERİN YÜZDE 80'İ SİLİNECEK"

CHP iktidarında 5 milyon vatandaşın kredi kartı ve tüketici kredisi faizlerinin en az yüzde 80'nini sileceğiz kalan borcu da yapılandıracağız. Bu olmaz diyeni istediği alana platforma davet ediyorum. Bunun devlete bir kuruş yükü yoktur. Eğer siz 12 milyar liralık alacağınızı 2 milyar liraya satıyorsanız, ben de 10 milyarın tamamını sileceğim.

DÖRDÜNCÜ AYAK: SAĞLIKLI DEVLET YAPILANMASI

Geliyoruz stratejimizin dördüncü ayağına... Sağlıklı ve güçlü bir devlet yapılanmasını sağlamak zorundayız. Kazanımlarımızı korumak için sağlıklı devlet yapılanmasını yeniden inşa etmeliyiz. Gelir idaresi özerk olacak. Vergi denetimini sopa olarak kullanmayacağız.

"KESİN HESAP KOMİSYONU KURACAĞIZ"

Sıcak siyasetin devlet kurumlarına müdahale etmemesini istiyoruz. Devlette liyakatı esas kılacağız, işi ehline vereceğiz. Hesap vermeyen siyaset olmaz. Çok önemli bir kurum getireceğiz. Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. Başkanı muhalefet partisiden olacak. Bütçe doğru harcandımı, iktidar muhalefete burada hesap verecek.

İLK YÜZ GÜN VAATLERİ

İlk 100 günde şunları yapacağız:

1- Emeklilere ikramiyenin kanununu çıkaracağız.

2- Aile sigortası kanununu TBMM'den geçireceğiz.

3- Taşeron işçiliğe son vereceğiz

4- Kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanların faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceğiz.

5- Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız.

6- TBMM'de Kesin Hesap Komisyonu'nu kuracağız.

İLK BİR YIL VAATLERİ

İlk bir yıl içinde şunları yapacağız:

1- Çiftçiye mazotu 1.5 TL'den vereceğiz.

2- Asgari net 1.500 TL olacak.

3- Siyasi partiler yasasını değişitirip yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız.

4- Hiçbir üniversite öğrencisi benim yurt sorunum var demeyecek.

5- Teşvik sistemini değiştireceğiz.

- TOPLANTIDAN NOTLAR -

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday tanıtımını da yapacağı toplantı için, Ankara ATO kongre merkezi saatler öncesinden doldu. Oturacak yer bulamayan yüzlerce partili ayakta bekledi.

CHP'nin 2015 için seçtiği "Yaşanacak bir Türkiye için..." sloganıyla gerçekleştirdiği toplantı salonunda, sürekli alkış sesleri duyuldu.

"Korkmayın, yılmayın, sinmeyin" yazılı dev bir pankartın CHP'lileri karşıladığı salonda, sık sık CHP'nin seçim kampanyasında kullandığı "alkışlıyoruz" sloganı da anons edildi. CHP'liler de bu slogana alkışlarla destek verdi.

"SIFIRLAMAK" CHP'NİN SLOGANI OLDU

CHP, seçim vaatlerinde, 17-25 Aralık döneminde çok gündeme gelen "sıfırlamak" kelimesini slogan olarak seçti. CHP'nin aile sigortasından, çalışanlara sağlanacak yeni haklara kadar her türlü seçim vaadi, "sıfırlayacağız" sloganıyla duyuruldu.

CHP'nin seçim sloganları arasında, "aile sigortası ile geçim sorunlarını sıfırlıyoruz", "esnafın sorunlarını sıfırlıyoruz", "emeklilerin sorunlarını sıfırlıyoruz", "gençliğin sorunlarını sıfırlıyoruz" sloganları yer aldı

ESKİ GENEL BAŞKANLAR İÇİN ÖZEL ANONS, ATATÜRK'E, İNÖNÜ'YE, ECEVİT'E ÖZEL ALKIŞ...

CHP'nin seçim bildirgesinin açıklandığı toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
CHP'nin hayatını kaybeden Genel Başkanları, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit'in isimleri özel olarak anıldı.
CHP'liler, iş kazalarında ölen işçiler, madenciler ve şehitler için de saygı duruşunda bulundu.

İŞİTME ENGELLİLER DE UNUTULMADI

CHP'nin aday tanıtımı yaptığı ve seçim bildirgesini açıkladığı toplantıda, İstiklal Marşı okunurken, sahnede, Marş'ın sözleri işitme engelliler için de işaret diliyle ayrıca ifade edildi.

KILIÇDAROĞLU, ALKIŞLAYARAK SALONA GİRDİ

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesinin açıklandığı toplantıya, seçim kampanyasında kullanılan "alkışlıyoruz" sloganına uygun şekilde alkışlayarak girdi.
Kılıçdaroğlu ile birlikte, salonu dolduran CHP'liler de dakikalarca alkışlayarak, AKP hükümetinin uygulamalarını protesto etti.

SEÇİM ŞARKISI; YAŞANACAK BİR TÜRKİYE

Toplantıda, CHP'nin seçim şarkısı da tanıtıldı.
"Yaşanacak bir Türkiye" başlığı altındaki seçim şarkısının sonunda da, Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi sesinden "yaşanacak bir Türkiye sözü veriyorum" sözleri yer aldı.

BAYKAL'IN ADI ANILMADI

CHP'nin seçim bildirgesini açıkladığı toplantıda, halen hayatta olan eski Genel Başkanların adı anılmadı. Sadece Atatürk, İnönü ve Ecevit'in adları anıldı, aralarında CHP'nin Antalya adayları arasında olan Deniz Baykal'ın da olduğu, halen hayatta olan eski genel başkanlara ise sadece "eski Genel Başkanlarımız" hitabı yapıldı, adları tek tek anılmadı

KILIÇDAROĞLU'NUN SÖZLERİ "BAŞBAKAN KEMAL" SLOGANLARI İLE KESİLDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıkladığı toplantıda kürsüye, yine CHP'nin bu seçimlerde kullanmakta olduğu "alkışlıyoruz" sloganına uygun olarak alkışlayarak geldi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşması sık sık "Başbakan Kemal" sloganları ile kesildi.

kaynak: haberler.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Özyavuz,başkanlık sistemini anlatıyor

Başkan Özyavuz,başkanlık sistemini anlatıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık