Ana Sayfa Türkiye Tatlı, Evrim Teorisini Said-i Nursi ile “Çürütüyor”

Tatlı, Evrim Teorisini Said-i Nursi ile “Çürütüyor”

Bingöl Üniversitesi, evrim karşıtı olduğu bilinen Adem Tatlı’nın katılımıyla ‘Bilimin Işığında Evrim’ başlıklı bir konferans düzenledi. Söz konusu konferansta hakim olan düşünce ise bilim ve evrim düşmanlığı idi.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2011 Pazartesi 01:28
Tatlı, Evrim Teorisini Said-i Nursi ile “Çürütüyor”
Bingöl Üniversitesi rektörlüğü, ‘Bilimin Işığında Evrim’ adlı bir panel düzenledi. Rektör Gıyasettin Baydaş’ın da izleyici olarak katıldığı panelin konuşmacısı Prof. Dr. Adem Tatlı idi. Daha önce de pek çok kez “evrim diye bir şey yok” dediği bilinen Adem Tatlı’nın panelde sarf ettiği sözler bir yana, kendisinin panelde konuşmacı olarak yer alması da panelin bilime ve evrime ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.

Adem Tatlı’dan muhteşem analoji
Konuşmasında, evrim tartışmalarının ana düşüncesinin bir yaratıcının kabulü veya reddi olduğunu belirten Adem Tatlı, muhteşem göz-gözlük analojisiyle, evrimcilerin “tutarsız fikirlerini” ve “bilimsel düşünceden ne kadar uzak olduklarını” ortaya koydu! Ve yine aynı analoji üzerinden yaratılışçıların tutarlı ve bilimsel düşüncelere sahip olduğunu iddia etti:

“Burada, bir yaratıcının kabulü veya reddi vardır. Meselâ elinizde bir gözlük var. Bunun hangi maddelerden yapıldığını, ne iş gördüğünü en ince ayrıntılarına kadar inceliyorsunuz. Böyle bir argümanda herkes gözlüğün bir ustanın eseri olduğunda hemfikirdir. Gözlük yerine canlıların gözü dikkate alınınca, o da en ince yapısına kadar inceleniyor, ne işe yaradığı ve nasıl çalıştığı ortaya konulmaya çalışılıyor. Buraya kadar evrimcilerle yaratılışçılar arasında problem yoktur. Bu gözün ustasının kim olduğuna sıra gelince, tartışma başlıyor. Yaratılışı savunanlar, eldeki gözlüğün; ilim, irade ve kudret sahibi bir ustanın eseri olduğu gibi, ondan daha mükemmel olan bu gözün de ilim, irade ve kudret sahibi bir ustanın eseri olduğunu kabul ederler. Ateist evrimciler ise, gözlüğün ustasını kabul ettikleri halde, gözün tesadüfen ortaya çıktığını ve bir ustasının bulunmadığını belirtiyorlar ve böyle bir iddianın bilimsel bir yaklaşım tarzı olduğunu ileri sürüyorlar.”

Evrim karşıtlarının "ünlü" gözün evrimi ve saat analojisi tezlerine karşı, Evrim Sempozyumu'nda konuşan Richard Dawkins'in "Kör Saatçi" kitabı önerilebilir. Dawkins, evrimin, yaradılışçıların sunduğu gibi "bir anda" değil, basamaklı bir modele sahip olduğunu vurgular. Adem Tatlı “materyalist evrimcilerle yaratılışçılar arasındaki tartışmanın en can alıcı noktası”nı ise “evrimciler kâinata sebepler hesabına ve tabiat namına bakarlarken” yaratılışçıların “kainata Allah adına bakması” olarak saptadı! “Kainata sebepler hesabına ve tabiat namına bakma”yı “her şeyi sebeplere vermek” olarak açıklayan Tatlı, “Allah hesabına bakma”yı ise şöyle açıkladı:

“Kâinata Allah hesabına bakıldığı zaman, o sahadan elde edilen bütün bilgiler Marifetullah’a, yani Allah’ı bilmeye basmak olmaktadır. İslâmiyet, bilimde ne kadar çok terakki edilse, yani varlıklar hakkında ne kadar geniş bilgi sahibi olunsa, Allah’ın kâinattaki tasarrufunun, hikmet ve hâkimiyetinin daha iyi bilineceğini nazara verir.”

Tatlı, evrim teorisini Said-i Nursi ile “çürütüyor”
Adem Tatlı 1992 yılında ‘Evrim ve Yaratılış’ adlı bir kitap yayınlamış ve bu kitabı 14 yıl boyunca Selçuk Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi’nde ders kitabı olarak okutmuştu. Tatlı’nın, bu kitabı sebebiyle, 2006 yılında YÖK tarafından Dumlupınar Üniversitesi ile ilişiğinin kesilmesiyle, kitabın içeriği de kamuoyuna yansıdı.

Adem Tatlı ‘Evrim ve Yaratılış’ adlı bu kitabında ‘Akıllı Dizayn’, ´Sıçramada Denge´ ve ´Yaratılış Teorileri´gibi başlıklara da yer vermişti. Üstelik söz konusu başlıklara dayanak olarak sunulan alıntılar ise Kuran’dan ve Erzurumlu İbrahim Hakkı ile Said-i Nursi´nin kitaplarındandı.

Bu nasıl evrim paneli!
Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bilim Işığında Evrim’ paneli, panelin konuşmacısı Adem Tatlı’nın gerek paneldeki sözleri, gerekse bilim adamlığından uzak kimliği ile “bu nasıl evrim paneli” tepkisini hak ediyor. Ne panelde dile getirilen düşünceler, ne de panel konuşmacısının kimliği bilimsel düşünce ve evrim teorisi ile bağdaşmıyor.

Bilimsel yaklaşım ‘Evrim, Bilim ve Eğitim’ sempozyumunda
Evrim bilimsel gerçekler ışığında, bilim adamı kimliğini haiz katılımcılarla Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu’nda tartışılıyor. III. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu dün Boğaziçi Üniversitesi’nde başladı. Sempozyum bugün ünlü evrim biyoloğu Richard Dawkins’i ağırlıyor ve Ekoloji-Evrim, Biyoloji Felsefesi, Evrim Öğretimi oturumları ve Öğretmen Çalıştayı ile devam ediyor.(sol)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da PKK operasyonu: 7 tutuklu

Şanlıurfa'da PKK operasyonu: 7 tutuklu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık