Ana Sayfa Siyaset TBMM yeni dönemde törenle işte böyle açıldı

TBMM yeni dönemde törenle işte böyle açıldı

İşte TBMM Başkanı Çiçek'in mesajlarla dolu konuşması ve açılış günü Meclis'te tüm olup bitenler..

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2011 Cumartesi 17:56
TBMM yeni dönemde törenle işte böyle açıldı
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni yasama yılının başlaması nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene Meclis'te grubu bulunan tüm partilerden milletvekilleri katıldı.
Tören öncesi katılan milletvekilleri tek tek selamlaştı. Törene BDP'li Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık temsil etti. TBMM'nin Yeni Yasama Yılı açılış programı, saat 14.00'te Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in TBMM Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Törene CHP İstanbul Milletvekili Şafak Payev'de etekli olarak tekerlekli sandalyesi ile katıldı.


AÇILIŞTAN RENKLİ KARELER İÇİN TIKLAYIN


GÜL VE KOMUTANLAR MECLİS'TE
Saat 14.50 itibariyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TSK komuta kademesi de Meclis'e geldi.


ÇİÇEK'TEN BDP'YE TERÖRLE MÜCADELE MESAJI
Cemil Çiçek başkanlığında toplanan Meclis, Çiçek'in sunuş konuşması ile oturumu başlattı. Çiçek, yaptığı sunuş konuşmasında, ''Milletvekillerimiz ve siyasi gruplar yapacakları çalışmalar ve gösterecekleri demokratik olgunlukla demokrasimizin gelişmesine katkı sağlayacaklardır'' diye konuştu.


İşbirliği ve diyalog kanallarının geliştirilmesi, uzlaşı zemininin ve kültürünün güçlendirilmesinin demokrasiyi daha ileri noktalara taşıyacağını dile getiren Çiçek, ''Bu dönem TBMM yüzde 95'ler gibi büyük bir temsil oranına kavuşmuştur. Kadın milletvekili sayısının artması ise hepimizi sevindirmektedir. Bu tablonun çalışmalarımızda bize güç katacağı, verim ve başarımızı artıracağı inancındayım'' dedi.


Çiçek, demokrasinin kalbinin attığı bu kurumun, milletin ve ülkenin her zaman önünü açan çareleri üretme başarısını gösterdiğini belirten Çiçek, ''Bundan sonra da yüksek sorumluluk bilinciyle hareket ederek, milletimizin umudu olmaya, ülkemizin sorunlarına milletimizin menfaatleri doğrultusunda çözümler üretmeye devam edecektir'' dedi.


ANAYASA MESAJI
Yeni yasama yılında Meclisi bekleyen en önemli gündem maddelerinden birisinin hiç şüphesiz ''yeni anayasa'' olduğunu dile getiren Çiçek,  yeni bir Anayasa yapımının sadece Türkiye'de değil tüm dünyada zorlu bir süreç olduğunu ifade ederek, Ülkemizde toplumsal mutabakata dayalı yeni bir anayasa ihtiyacı ve bu ihtiyacın giderilmesi yönünde ciddi bir beklenti mevcuttur.Anayasanın TBMM, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, akademik camia gibi her kesimin özgür ve aktif katılımıyla gerçekleştirilmesi hususunda kamuoyunda bir mutabakattan söz etmek mümkündür. Nitekim 24. Dönem milletvekili genel seçimlerine de birçok siyasi partimiz yeni bir anayasa vaadiyle girmiştir. Keza uzun yıllardan beri çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da yeni ve sivil bir anayasa konusunda yaptıkları sayısız çalışma mevcuttur'' dedi.


"TERÖR İNSANLIK SUÇUDUR"
Gündemdeki en önemli konulardan birisinin hiç şüphesiz geçmişten beri büyük acılar yaşatan terör sorunu olduğunu ifade eden Çiçek, söyleyecek sözü olmayanların şiddete başvuracağını kaydetti. Çiçek, şunları söyledi:


''İnanmak istiyorum ki TBMM çatısı altında görev yapacak olan bütün milletvekillerimiz şu hususta hemfikirdir; terör, bir insanlık suçudur. Terör yoluyla ve terör yöntemleriyle sorunlara çözüm aramak çağdışılıktır ve ilkelliktir. İnsan hayatına kasteden, kan döken, can alan, pusu kuran teröre ve terör şebekelerine karşı mutlaka 'güçlü bir irade' sergilemeli ve bu iradeyi hiçbir zaman politik rekabete feda etmemeliyiz. Hukuk alanını çiğnemeye kimsenin hakkı olamaz. Bu kürsüdeki ve bu çatı altındaki her kelime her cümle bir yarayı kanatmayı değil, bir yaraya şifa olmayı esas almalıdır. Yanlışın eşiğinde olanı daha çok yanlışa sürüklemek ve onunla köprüleri atmak yerine onu gerçeğe çekecek uzlaşma dilini bulmak zorundayız. Zaten zor alan da budur ve demokrat olmak bu zorluğu aşabilmektir.


Meclis Başkanı olarak, toplumsal barışı ve huzuru koruma konusunda herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyorum. Şunu da asla unutamayız; Demokraside hak ve özgürlükler de sadece yaşayan bireyler içindir.''AÇILIŞTAN RENKLİ KARELER İÇİN TIKLAYINBDP'LİLER YEMİN ETTİ
Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının ardından Meclis'te BDP ve bağımsız milletvekillerinin yemin etmesine geçildi. DEP Diyarbakır Milletvekili olduğu sırada 1994’te dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından gözaltına alınarak polis araçlarıyla çıkartıldığı Meclis’e 17 yıl aradan sonra bağımsız Diyarbakır Milletvekili olarak dönen Leyla Zana da yemin etti.


KÜRKÇÜ KALPTEN SELAMLADI
Eşitlik, Özgürlük ve Demokrasi Bloku'ndan seçilen Bağımsız Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü yakasında Kızıldere'de öldürülen 10 arkadaşı için, 10 karanfil rozeti ile Meclis kürsüsüne çıktı. Kürkçü daha önce kuliste “Yakanızdaki rozet ne” diye soran gazetecilere “Bilmiyor musunuz” diye serzenişte bulundu. Kürkçü yemin ettikten sonra sağ elini kalbinin üzerine koyarak selamlamada bulundu.


BAŞBAKAN ERDOĞAN VE CHP LİDERİ YEMİNLERİ DİNLEMEDİ
BDP’li milletvekillerinin yemin edeceği oturuma Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu katılmadı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yemin törenini kısa bir süre izledi. Arınç’ın yemin törenini izlerken bir kaç kez alkışladığı görüldü. Yemin töreni sürerken Arınç Genel Kurul salonundan ayrıldı. Arınç’ın ayrılmasından sonra Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Genel Kurul salonuna gelerek yemin törenini izledi. BDP’lilerin yemin törenini genel başkanlardan sadece MHP Genel Başkanı Bahçeli izledi.BDP’LİLER ALKIŞLAMADI
BDP’liler yemin ederken AKP, CHP ve MHP sıralarından alkışlayan olmadı. BDP’lilerin de kendi arkadaşlarının yeminlerini alkışlamaması dikkat çekti.2 VEKİL YEMİN ETMEDİ
Genel Kurul salonuna gelmeyen BDP'li Bengi Yıldız ve Genel Kurul'a gelen CHP'li İsa Gök ise Meclis'in açılışında da yemin etmedi.


Tutuklu milletvekillerinin adları ise okunmadı.


TBMM 8 EKSİKLE AÇILDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katıldığı oturumda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Kuvvet Komutanları da tam kadro yer aldı. Ancak TBMM yine de 8 eksikle açılmış oldu. BDP'nin 5, CHP'nin 2 ve MHP'nin 1 tutuklu milletvekili açılışa katılamadı.

"GÜL'DEN BDP'YE TERÖR MESAJI" haberi için tıklayın


BDP GENEL KURUL SALONU'NA İKİ GRUP HALİNDE GİRDİ
Meclis yeni yasama yılının açılışı nedeniyle özel gündemle toplanan Genel Kurul’a, BDP ve bağımsız milletvekilleri iki grup halinde girdi. Muhalefet liderlerinden en erken gelen ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Kurul Salonu’na giren ilk muhalefet lideri oldu. Bahçeli, saat 14.54’te Genel Kurul’a katıldı. Bahçeli'nin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da, saat 14.57’te Genel Kurul Salonu’na girdi. Kılıçdaroğlu MHP lideri Bahçeli’nin elini sıkıp yerine oturdu. Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Kuvvet Komutanları aynı anda Genel Kurul salonuna girdi.


Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve bir grup BDP’li milletvekili Genel Kurul’a saat 14.56’da, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile birlikte saat 14.58’de Genel Kurul’a girdi. Leyla Zana Genel Kurul’a girerken “İnşallah hayırlı olur” dedi.


Meclis’in açılışında Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yanı sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da bulundu. Çok sayıda yabancı misyon temsilcisi de Meclis’in açılışını izledi. Cumhurbaşkanı Gül’ün Genel Kurul Salonu’na girişi sırasında Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyeleri, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli, BDP lideri Selahattin Demirtaş ve milletvekilleri ayağa kalktı.


TBMM'nin ilk gün toplantısı nedeniyle Meclis Başkanlığınca milletvekillerinin masalarına karanfil konuldu.


"GÜL'DEN BDP'YE TERÖR MESAJI" haberi için tıklayınMECLİS İKİ PROTESTO İLE AÇILDI

Meclis’in açılış töreninde BDP’li milletvekilleri tutuklu 5 milletvekilinin isimlerinin yazılı olduğu kağıtları Meclis sıralarına koydu. CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de açılış törenine üzerinde “İmdat doğa” yazılı bir tişörtle katıldı.


BDP’DEN TUTUKLU MİLLETVEKLİLERİ İÇİN EYLEM
BDP Milletvekilleri KCK davasından tutuklu bulunan 5 milletvekilinin isminin yazılı olduğu kağıtları kendileri için ayrılan sıraların üzerine koydu. Kağıtlar Genel Kurul bitimine kadar sıraların üzerinde kaldı.


PAVEY’DEN İMDAT DOĞA TİŞÖRTÜ
CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey açılış törenine üzerinde “İmdat doğa” yazılı bir tişörtle katıldı. Pavey'in HES'leri protesto için giydiği öğrenilen tişörtü büyük ilgi gördü.


ERDOĞAN KİTAPÇIKTAN TAKİP ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşmasını Başbakan Erdoğan kitapçıktan takip etti. Başbakan Erdoğan’ın Gül’ün konuşma kitapçığından bazı bölümlerin altını çizdiği görüldü.


CHP’LİLER KALKMADI

Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşması 47 dakika sürdü. Gül’ün konuşmasından sonra AKP, MHP ve BDP milletvekilleri ayağa kalkarak alkışladı. Gül’ün girişinde ayağa kalkan CHP’liler ise konuşma bittikten sonra ayağa kalkmadı. CHP’liler Gül’ün konuşmasını da alkışlamadı.


LEVENT TÜZEL DE AYAĞA KALKMADI
BDP lideri Demirtaş ve Eşbaşkan Kışanak’la birlikte BDP’li milletvekilleri Gül’ün konuşmasını bitirmesinden sonra ayağa kalkarak alkışladı. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ise ayağa kalkmadı.


TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİNİN İSMİ OKUNMADI
Yemin etmeyen milletvekillerinin ismi okunurken tutuklu bulunan milletvekillerinin isimleri okunmadı. Yemin etmeyen CHP milletvekili İsa Gök’ün ismi okundu. Gök yemin töreninde bulunmadığı için “yok” yazıldı.


ÇİÇEK’TEN BAKANLARA UYARI
Yemin töreni sürerken milletvekillerinin ilgisizliği üzerine Meclis Başkanı Cemil Çiçek uyarıda bulundu. Ayakta bulunan vekillere seslenen Çiçek, “Ya oturalım ya kulislere çıkalım” dedi. Çiçek’in uyarısından Bakanlar da payını aldı. Çiçek milletvekillerini uyardıktan sonra Bakanlar Kurulu sırasında sohbet eden bakanları görünce, “Bakanlardan da rica ediyorum, görüşmeleri varsa lütfen dışarıda” uyarısında bulundu. Çiçek’in bu sözleri CHP sıralarından alkış aldı.


Yemin töreninin bitmesinden sonra Meclis Genel Kurulu Salı günü toplanmak üzere kapatıldı. (ANKA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star