Ana Sayfa Türkiye 'TEDAŞ'tan faturamı Kürtçe istiyorum'

'TEDAŞ'tan faturamı Kürtçe istiyorum'

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde yurttaşlar, faturaların Kürtçe olarak gönderilmesi talebiyle TEDAŞ'a başvurdu. İlçe sakinlerinin önümüzdeki günlerde belediye, Türk Telekom ve Maliye'ye de başvuracağı belirtildi.

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2011 Çarşamba 10:40
'TEDAŞ'tan faturamı Kürtçe istiyorum'
Yüksekova'da, "Faturamı Kürtçe istiyorum" talebiyle toplanan 300 dilekçe Yüksekova TEDAŞ şefliğine teslim edildi. Yüksekova BDP ilçe binasında bir araya gelen ve aralarında BDP PM üyesi Abidin Çoğaç, Yüksekova BDP İlçe Başkanı Osman Dara, Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin'in de bulunduğu grup, Yeşildere Mahallesi yolu üzerinde bulunan TEDAŞ Şefliği'ne kadar yürüdü. 

Kalabalık grubu, TEDAŞ Şube Şefi Kemal Adıyaman karşıladı. Karşılama sırasında kısa bir açıklama yapan Yüksekova BDP İlçe Başkanı Osman Dara, amaçlarının anadilde hizmet almak olduğunu belirterek, DETAŞ'tan bundan sonra dilekçelerini anadillerinde kendilerine gönderilmesini istedi. 

Artık her kademede anadillerinde hizmet almak istediklerini kaydeden Dara, "Yaklaşık bir haftadan beri açtığımız stantlarla toplanan dilekçelerle Kürtçe fatura talebimizi bir ilk olarak TEDAŞ yetkililerine teslim ettik. Anadilimiz üzerindeki inkarcı ve asimilasyoncu yaklaşım karşısında bizde dilimizi sahiplenmek için mücadele edeceğiz. Sistem tarafından 'bilinmeyen dil' olarak kabul edilen Kürtçenin halkımız tarafından ata babadan, Medlerden öncede kullanılan asil bir dildir. Bu güne kadar kültürüyle, şarkılarıyla, yaşam felsefesiyle yaşatılmış ve kullanılmıştır. Bu nedenle bundan sonra elektrik faturalarının Kürtçe çıkarılması durumunda ödeme yapılacağını aksi takdirde elektrik paralarını ödemeyeceğimizi belirten 300 adet dilekçeleri TEDAŞ şefliğine teslim ettik" dedi. 

Dara, önümüzdeki günlerde Belediye, Türk Telekom ve Maliye gibi kurumlara da aynı taleple başvuracaklarını açıkladı. 

Dilekçelerin teslimi ardından polislerin TEDAŞ'ı arayarak dilekçe verenlerin kimlik bilgileri istediği öğrenildi.
ANF
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık