Ana Sayfa Siyaset Telefon zinciri ortaya çıktı

Telefon zinciri ortaya çıktı

Sözcü gazetesi, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında sert tartışmalara neden olan "Köstebek Dosyası"nın içeriğine dair çarpıcı bir haber yaptı.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2011 Cuma 17:46
Telefon zinciri ortaya çıktı
Buna göre dosyada, İçişleri Bakanı'nın koruma müdürünün telefonuyla başlayan "ihbar trafiği" açıkça görülüyor.

Sözcü'nün iddiasına göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği ve eski içişleri Bakanı Beşir Atalay'ı "Köstebek" olarak suçlamasına neden olan belgelerin içeriğinde yer alan konuşmalar, ihbar trafiğini gözler önüne seriyor.

"Yapılacak arama ile ilgili diğerlerine bilgi verdim"
Deniz Feneri e.V soruşturmasının sanıklarından İsmail Karahan'ın ifadesinde "arama yapılacağının öğrenildiği" yer alıyor. İşte Karahan'ın ifadesindeki o bölüm:

"İstanbul'daki işyerlerimizde yapılan aramadan hemen birkaç gün önce Mustafa Çelik beni telefonla arayarak yüz yüze görüşmemiz gerektiğini söyledi. Bir araya geldiğimizde bana işyerlerinde arama yapılacağını duyduğunu, bu nedenle izne ayrılmamı belki işyerinde bazı bilgilere ihtiyaç duyabileceğini, bunları kendilerinin cevaplayamayabileceğini söyledi.

Ben, arama yapılabileceğini öğrendikten sonra bazı personelimizin işten ayrılmasını istedim. Bundan amacım arama sırasında bilgilerine ihtiyaç olabileceği içindi. Mustafa Çelik bana arama yapılacağını söyledikten sonra Zekeriya Bey'e de aynı bilgiyi vermiş. Zira ertesi gün üçümüz bir araya gelerek konuştuk, bu konuşmaya göre arama yapılacağından Zekeriya Bey'in de bilgisi olduğu anlaşılıyordu. Bu konuşmamızın temeli arama sırasında ne yapacağımıza yönelik idi. Bundan kastettiğim delil ya da kayıt gizleme ya da yok etme değildi. En azından aramanın medyanın gündeminde yer alacağını bu konuları konuştuk."


Saat: 22.19 İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü adına kayıtlı ve yakın koruma tarafından kullanılan cep telefonundan kullanılan 14 Ekim 2010'da yani arama yapılmadan iki gün önce saat 22:19'da Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz aranıyor. Konuşma 134 saniye sürüyor.

Saat 22.22 Belediye Başkanı Veli Korkmaz, başka bir telefonla Kanal 7 Genel Müdürü Mustafa Çelik'i arıyor. Telefon konuşmasının hemen ardından, Çelik aynı soruşturmanın şüphelilerinden İsmail Karahan'ı arıyor.

"Emniyet Bakanı bilgilendirdi"
CHP Lideri Kılıçdaroğlu açıklamasında, "Deniz Feneri olayında 'köstebeğin' bürokratik yüzü de var. Mahkemenin arama kararı vermesinden sonra karar emniyete gidince bakan aranıp bilgilendirilmiştir. Bakan, 'arama yapılacağından önceden haberim yoktu' diyemez. Çünkü, telefon trafiğinden ve ifadeden haberdar olduklarını kesin itiraf ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun TBMM kürsüsünden gösterdiği "Deniz Feneri -Köstebek olayı" yazılı klasöründe, konuşma "tape"leri kimin, kimi ne zaman aradığına ilişkin telefon trafiği kayıtlarının da yer aldığı öğrenildi.

(soL -Haber Merkezi)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık