Ana Sayfa Güncel TELEVİZYON ŞİDDETE ÖZENDİRİYOR

TELEVİZYON ŞİDDETE ÖZENDİRİYOR

Kanunun bu maddesi şiddet içeren filmler hakkında ne yapıyor?

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2015 Perşembe 11:50
TELEVİZYON ŞİDDETE ÖZENDİRİYOR

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, son zamanlarda televizyon dizilerinin şiddeti özendirdiğine dikkat çekerek, ekranlarımızda şiddet içerikli filmler, fragmanlar en az iki haftadan önce başlayarak her gün gösteriliyor. Bu şiddetin reklamıdır, dedi.

Taşkın, silahın, yaralamanın, öldürmenin ve sakat bırakmanın reklamı yarış edercesine yapılıyor. Buna son verilmeli, devlet harekete geçmeli diyerek yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Taşkın, açıklamasında 3984 Sayılı Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkındaki Kanunun 4/g maddesine dikkat çekerek, Kanunun bu maddesi şiddet içeren filmler hakkında ne yapıyor? diye sorarak, bu kadar önemli ve hassas bir konuda sessiz kalınmasını anlamak mümkün değil dedi.

Taşkın şu cümlelerle devam etti. Bu filmler küçük yaştaki çocukların beyinlerini zehirliyor. Bakıyorsunuz çocuklar filmde gördüğü dövüş sahnelerini taklit ediyor. Hatta anne, baba ve evdeki diğer büyüklerin, hadi oğlum vur, döv, yık şeklinde teşvik ettiği görülüyor. İzleyenlerin ağzından ‘öldürmek günah’ gibi sözler duyulmadığı gibi, çocukların yanında helal olsun, vur, öldür gibi teşvik edici sözler söyleniyor.Şiddeti öven ve teşvik eden ailelerde yetişen çocuklar şiddete eğimli oluyor. Huysuz, anlayışsız, geçimsiz oluyor. Acıma duygusu olmuyor. Daha bencil oluyor. Hak, hukuk, adalet, örf, adet, gelenek ve görenekleri göz ardı edebiliyor.

Yapılan bir araştırmada, ekranlarımızda izlediğimiz şiddet içerikli filmlerin çocukları şiddete yönelttiği, davranış bozukluğuna neden olduğu tespit edildiğini ifade eden Taşkın, İlk ve Orta öğretimde okuyan çocuklarımız, filmlerdeki kahramanlara özeniyorlar. Onlar gibi konuşup, onların davranışlarını taklit etmeye çalışıyorlar. Bütün bunlar ekranlarımızda şiddeti özendiren, teşvik eden filmlerin sonucudur. Ailelerin birkaç saatlik zevkleri uğruna çocuklarının beyinlerini zehirlemelerinin sonucudur. Yetkililerin biran önce buna dur demeleri, ailelerinde üzerine düşen görevi yapmaları gerekir. Aksi halde şiddet toplumu olmaktan kurtulamayacağız. Anadolu Sağlık Sen olarak, şiddet konusunda yetkililerin işbirliği yaparak gerekli önlemleri almalarını diliyoruz.” dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star