Ana Sayfa Urfa Haberleri Telkari Tekrardan Siverek’e Dönüyor

Telkari Tekrardan Siverek’e Dönüyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan aldığı desteklerle turizm sektöründe iddialı olmaya başladı

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2011 Pazar 17:17
Telkari Tekrardan Siverek’e Dönüyor
Ajansın 2010 Yılı Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Siverek’te desteklediği “Eski Hamam Yeni Kültür Merkezi Projesi” ile “Yöresel El Sanatlarımızı Yaşatalım: Telkari Projesi” bütün hızıyla sürüyor. Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun,  Siverek Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu ile Siverek Belediye Başkanı Ali Murat Bucak, yetkililerden yürütülen projeler ile ilgili bilgi aldı. Eski Hamam Yeni Kültür Merkezi Projesi kapsamında tarihi “Cincıklı Hamam” aslına uygun bir şekilde restore edilmesinin ardından Kültür Merkezi olarak kullanılacak. 


Telkari Tekrardan Siverek’e Dönüyor


Geçmişte önemli bir gümüş işleme merkezi olan Siverek, Yöresel El Sanatlarımızı Yaşatalım: Telkari Projesi ile geçmişin parlak günlerine dönüyor. Eğitim için gerekli ekipmanların alındığı proje kapsamında eğitimlerin ardından genç kızlar, Siverek’te kaybolmaya yüz tutmuş Telkari sanatını yeniden canlandıracaklar.  Projelerin Siverek’te turizmin gelişimine büyük katkı sunacağını belirten Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Karakoyun, “Bu çalışmalar, Mali Destek Programımızın temel amacı olan Bölgemizde turizm altyapısının gelişimine ivme sağlayacak” dedi. 
Siverek Belediye Başkanı Ali Murat Bucak ise, Siverek’teki diğer tarihi mekânlar ile yapılar hakkında da bilgi vererek, bundan sonraki turizm projelerini anlattı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık