Ana Sayfa Urfa Haberleri Temizlik İşçilerine Konut

Temizlik İşçilerine Konut

Şanlıurfa'yı Türkiye'nin en temiz illerinden biri yapan temizlik işçilerine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbba konut yaptıracağını söyledi.daire sahibi yapmak için çalışmalara başladıklarını aktardı.

Giriş Tarihi: 23 Şubat 2013 Cumartesi 16:38
Temizlik İşçilerine Konut

Şanlıurfa'yı Türkiye'nin en temiz illerinden biri yapan temizlik işçilerineŞanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbba konut yaptıracağını söyledi.

Konut fiyatlarının 800 bin liraya dayandığı, kiraların da 900 lira olduğuŞanlıurfa'da temizlik işçilerinin kendi imkanlarıyla ev sahibi olmasının zor olduğunu dile getiren Fakıbaba, temizlik işçilerini 40 bin liraya

daire sahibi yapmak için çalışmalara başladıklarını aktardı. Şanlıurfa'nın 68 mahallesinin 4 bin 506 sokak ile ana ve ara caddelerde günde ortalama 400 ton civarında çöp toplayan temizlik işçilerinin konutlarını yapmaya birkaç hafta içerisinde başlayacaklarını belirten Fakıbaba, konutları bir yıl içerisinde de bitireceklerini vurguladı.Şanlıurfa'nın Türkiye'de en temiz kentler arasında yer almasında temizlik işçilerinin emeğini büyük olduğunu anlatan Fakıbaba, "Bu temizlik işçilerimiz her gün Şanlıurfa ile Ankaraarasındaki 810 kilometrelik mesafeden daha uzun bir alanı süpürüyor. Kent merkezindeki 3 bin 500 çöp konteynerin temizliğini yapıyorlar. Günde 400 ton çöp topluyorlar. Eğer ben bu temizlik işçilerimize bu konut yaptırmasam gözlerim açık giderdim. Bu konutları temizlik işçilerine Allah rızası için yaptırmam lazım. İnşallah yapına da başlıyoruz. Bir yıl içerisinde tamamlayacağız.

780 konut yapacağız 650'sini personele vereceğiz geriye kalan 130'unu satacağız 130'unu satacağız ve kooperatife koyacağız o evler yapılırken iş yerleri ve fırınlar yapılacak onları satacağız parasını yine kooperatife koyacağız ondan ve bir bakacaksınız ki 5 bin 10 bin kişinin yaşadığı bir şehir çıkıyor altyapı ve parkı bahçeyi siz yapacaksınız. Bundan sonra inşallah park bahçe sonra fen işlerine yani şu var Urfabelediyesi adını almış hiçbir arkadaşımızı evsiz bırakmayacağız" dedi.

400 LİRA TAKSİTLE EV SAHİBİ OLACAKLAR

Temizlik işçilerinin konutlarını Yenice Mahallesinden Akçakale ile Gaziantepi bir bire bağlayan yolunOrmana bakan yamacında yaptıracaklarının

altını çizen Fakıbaba, temizlik işçilerinden 10 bin lira peşinat alacaklarını geri kalan 30 bin lirayı da taksitle tahsil edeceklerini aktardı. Temizlik işçilerinin 10 bin lirasını alacakları tazminattan düşeceklerini dile getiren Fakıbaba, 30 bin liraydı bankada kredi çekmelerini buna da kendilerinin kefil olacağını söyledi. Banka kredisinin de ayda 430 ile 450 civarın olacağını ifade eden Fakıbaba konut sahibi olacak temizlik çalışanı sayısın da 650 olduğunu aktardı.

Temizlik işçilerine konut müjdesini onlarla akşam yemeğinde veren Fakıbaba, onlarla bir kucaklaşıp yanaklarından öptü. Fakıbaba temizlik işçilerine yönelik konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2004 yılında geldiğimizde Şanlıurfa Türkiye'nin en kirli kentlerinden birisiyken şimdi artık Türkiye'de hatırı sayılır ciddi, şehirleşmiş ve Türkiye'nin en temiz şehirleri arasına girmiştir. Bu bağlamda ben belediye başkan yardımcıma, müdürüme ve siz değerli çalışanlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Nerelerden nerelere gelindi. Affedersiniz kadrolu merkeplerle bu şehirde çöp toplanıyordu. Şimdi Mercedes araçlarla çöplerimizi topluyoruz Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri konumuna geldik. Bunların mimarı kim? Sizsiniz, sizi yürekten kutluyorum. Ben göreve geldiğim dönemden beri, ilk projeleri hep emekçi temizlikçi arkadaşlarıma ayırmışım. Bu da Türkiye'de bir ilk. Şanlıurfa'yı 6 bölgeye ayırdık. Hepsinin şefleri ayrı, bir bakıma yarışmayı da teşvik ediyoruz ama diğer yandan da nasıl arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz diye düşünüyoruz.

Şimdi siz ortalama kira ne kadar ödüyorsunuz. 300, 350, 400 lira. Personellerin temizlik şirketinden 6 ile 10 milyar arasında alacağı tazminatı 10 bin liraya tamamlayacak ve banka 30 bin lira kredi verecek.

40 bin liraya evi size teslim edeceğiz. 70 bin liraya mal olan evi size 40 bin liraya teslim edeceğiz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star