Ana Sayfa Kültür/Sanat Tenekeci Mahmut TRT Ankara Radyosunda Anılacak

Tenekeci Mahmut TRT Ankara Radyosunda Anılacak

Ünlü müzik ustası ve gazelhan Tenekeci Mahmut Güzelgöz, TRT Ankara Radyosu’nda düzenlenecek bir programda anılacak.

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2011 Salı 12:04
Tenekeci Mahmut TRT Ankara Radyosunda  Anılacak
04 Mayıs 2011 Çarşamba günü saat 11-12 arasında TRT Ankara Radyosunda düzenlenecek programda Şanlıurfalı Müzik Ustası kaynak kişi ve Gazelhan Tenekeci Mahmut Güzelgöz anılacak ve radyoya kazandırdığı eserlerden örnekler sunulacak. Konuklar, ses ve saz sanatçılarının katılımı ile canlı olarak yayınlanacak radyo programı; TRT Radyo 4, TRT Türkü frekansından dinlenebilecektir.

Yapımcılığını Sabri Sabuncu, spikerliğini Hülya Ayaz İşbilir’in yapacağı radyo programda, Şanlıurfa Müzik geleneği üzerinde durulacak ve ünlü gazelhan Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün hayatı ve müzik yaşantısı anlatılacak ve TRT repertuarına kazandırdığı türkülerden örnekler verilecektir.

Programa, Tenekeci Mahmut Güzelgöz ile ilgili kitap ve CD yayınlayan folklor Araştırmacısı Abuzer Akbıyık ve Tenekeci Mahmut’tan alınan Nevruz gazel ve türkü örneklerini seslendirecek olan Kültür Bakanlığı Ankara THM Korosu Ses Sanatçısı Salih Turhan’ın katılacaktır.TENEKECİ MAHMUT GÜZELGÖZ KİMDİR (1919-1988)

Şanlıurfa Halk Kültürü’nün kaynak kişisi, makam geleneğini bilen usta bir okuyucu, birçok öğrenci yetiştiren ünlü bir müzik hocasıdır. Esas mesleği tenekeciliktir bu nedenle “Tenekeci Mahmut Usta” olarak anılır. Yaşantısı, düşünce ve davranışlarıyla örnek bir insandır. 17 Şubat 1919’da Şanlıurfa’da doğmuş, 7 Mart 1988’de vefat etmiştir. Tenekecilikten sonra bir müddet Şanlıurfa Halk Kütüphanesi ve Müzesi’nde çalışıp emekli olmuştur. Evli ve 11 çocuk babasıdır.

Usta bir okuyucudur, Makam geleneğini bilir. Darbuka çalar. Başta Mukim Tahir olmak üzere birçok ustanın musiki meclislerinde müzik icra etmiştir. Mevlithanlık yapmıştır. Usta-çırak geleneği içinde Gazelhan Kazancı Bedih gibi birçok talebe yetiştirmiştir. Kendisinden derlenen “Alaydım elin elime”, “Bahçıya kuzu girdi”, “Daracık sokakta yare kavuştum”, “El zanneder ben deliyem”, “Fırat kenarının ince dumanı” “Kalanın ardında ekerler küncü” gibi birçok türkü TRT repertuarına alınmıştır.

Tenekeci Mahmut’tan 1959 yılında Prof. Dr. İlhan Başgöz ve Gazeteci Fikret Otyam, 1976 yılında ise Kültür Bakanlığı’ndan Yaşar Doruk (325 türkü ve uzun hava), 1981 yılında Osman Güzelgöz derlemeler yapmıştır. 1984 yılında Kültür Bakanlığı’nca kendisine “Halk Kültürüne Hizmet Ödülü” verilmiştir.

Kendisinden çeşitli konularda derlemeler yapan Abuzer Akbıyık, Tenekeci Mahmut’un Hayatı ve Çalışmaları ilgili bir kitap yayınlanmıştır. Ayrıca kendisinden derlenen ezgiler Kalan Müzik firması tarafından CD ve kaset olarak çıkarılmıştır. Şanlıurfa’da bir parka ve ilköğretim okuluna Tenekeci Mahmut Güzelgöz ismi verilmiştir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star