Ana Sayfa Urfa Haberleri TERÖR OLAYLARI ŞANLIURFA TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

TERÖR OLAYLARI ŞANLIURFA TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Son günlerde yaşanan terör olayları peygamberler şehri Şanlıurfa’da turizm sektörünü olumsuz etkiledi.

Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2015 Pazartesi 09:37
TERÖR OLAYLARI ŞANLIURFA TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

H.z İbrahim, Eyyub, Elyasa ve Şuayb peygamberlerin yaşadığı, H.z İsa'nın kutsadığı bilinenŞanlıurfa'da son günlerde yaşanan terör olayları turizmi baltaladı. Özellikle yaz aylarındaBalıklıgöl ile Hz. İbrahim ve H.z Eyyub peygamberlerin makamlarının olduğu kutsal inanç alanları dolup taşarken, Göbeklitepe, Harran ören yerleri de Türkiye'nin en büyük müzesi, tarihi sokakları ve türbeleri ile turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyordu. Suruç'da intihar saldırısı ile hayatını kaybeden 32 kişinin ardındanCeylanpınar'da şehit edilen 2 polis memuruyla başlayan terör olayları, bölgedeki inanç ve tarihi turizme büyük darbe vurdu. Ziyaretçi sayıları düşen turistik mekanların yanı sıra seyahat acenteleri ve oteller de yaşanan olaylardan etkilendi.

Şanlıurfa'da artık 1 milyon turist hedefini yakalamanın hayal olduğunu belirten ŞanlıurfaBölgesel Rehberler Odası (ŞURO) Başkanı Mehmet Kamil Türkmen, "Bölgemizde turizm durmuştur, tabiri caizse ölmüştür. Barış sürecinin mutlaka tekrar hayata geçirilmesi gerekmektedir. Silahların artık terk edilmesi gerekmektedir. Gerek dağdakilerine, gerekİmralı'ya, gerekse şehirde olanlara ve herkese sesleniyoruz artık eller tetikten çekilsin.Urfa halkı bunu hakketmiyor. Biz Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla, Ezidisiyle beraber yaşıyoruz ve hep yaşayacağız, bundan sonraki süreçlerde de bu hep devam edecek. Hiçbir güç ve kudret bizi birbirimizden ayıramaz. Biz hep birlikte bir güç birliği olalım ki biz eski refah seviyemize, birliğimize, beraberliğimize geri dönelim. Turizm güvenin olduğu yerde olur ama güven olmazsa yerli halk bile başka yere gider" dedi.

Balıkgöl çevresinde esnaflık yapan vatandaşlar ise, "İşlerimiz durma noktasına geldi. Artık esnaf iş yapamıyor, ekmeğe muhtaçlar şuan. Büyüklerin barış, huzur ve refah ortamının oluşmasına öncü olmalı ki insanlar bu bölgeye rahatça gidip gelsin. Yerli turistlerimiz bile Urfa'da bomba patlıyor korkusuyla onlar bile gelmiyor. Oysa merkezde bir problem yok. Bu panik havası işlerimizi çok etkiledi ve esnaf perişan oldu. Yapılacak tek şey huzur ortamını tekrar sağlamak" diye konuştular.

kaynak (heberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star