Ana Sayfa Dünya TERÖRLE MÜCADELEDE MASTER PLAN

TERÖRLE MÜCADELEDE MASTER PLAN

Davutoğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde 'master plan' olarak isimlendirilen ve 7 ana başlıktan oluşan 303 maddelik 'Terörle Mücadele Eylem Planı'nı açıklıyor.

Giriş Tarihi: 5 Şubat 2016 Cuma 04:20
TERÖRLE MÜCADELEDE MASTER PLAN

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde 'master plan' olarak isimlendirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için 7 ana başlıktan oluşan 'Terörle Mücadele Eylem Planı'nı açıklıyor. Davutoğlu konuşmasında, "Alparslan'ın ordusunda bir Kürt olmak ile Selahattin Eyyubi'nin ordusunda bir Türk olmanın farkı var mı? Hamdolsun ki bu coğrafyada, Mezepotomya, Kafkasya, Balkan ve Anadolu çocukları bu coğrafyada buluştu. Kim bizi ayırmaya kalkarsa bilsin ki her birimiz Alparslan her birimiz Selahattin Eyyubiyiz." dedi.

Hükümetin hazırladığı 303 maddelik eylem planı kapsamında 'İstişare Süreci' olarak adlandırılan yeni dönemde aralarında STK'lar, hukukçular, Kürt siyasiler, aydınlar ve iş adamlarının da bulunduğu birçok kesimle görüşmeler gerçekleştiriliyor.

Kardeşlik Buluşmaları Mardin Konferası'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu,Mardin'in, Türkiye'nin çeşitli kültürleri bünyesinde barındıran kadim bir şehir olduğunu söyledi. Hazreti Ömer'in (ra) fethettiği Mardin'in tarihi süreç içinde yaşadıklarını anlatan Davutoğlu, ilin barış ve kardeşlik abidesi bir şehir olarak bin yıldır ayakta olduğunu vurguladı.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Mardin insanlık tarihinin ve bizim kadim medeniyetimizin hülasası bir şehirdir. Görünüşü küçüktür ama, her sokağı keşfettiğinizde derinliğiyle bütün insanlığı kuşatır. Bütün bir insanlık birikimini, bütün Asya'yı, bütün bir Mezopatamya'yı kuşatır. Mardin'e ilk kez ailemle geldiğimde akşam üzeri güneş batmak üzereydi. Kudüs ve Mardin, kendisine, anlayana, irfan sahibine 'bende her şey yaşandı' der gibidir. 2010 yılında buradan yine sizlere hitap etmiştim. Geçen sene 2015'de Kasımıye'de Türkçe, Kürtçe, Arapça mevlidi-i şerifi bütün güzel dillerimizle birlikte dinlediğimde aynen Mescid-i Aksa'da, Kabe'de gibi hissetmiştim. Mardin 7 bin yıl önce 7 kültürün, 7 dinin, 7 dilin yaşadığı şehirdir. Mardin, 'İnsanlık bende, çeşitlilikte birlik, birlikte çeşitliliği yaşadı' der gibidir. Biz 7 düvele karşı, 7 iklimle mücadele ederken Mardin'in birlikteliğine ihtiyacımız vardır.

Geçen sene Davos'ta 'Türkiye'de nereye gitmemizi tavsiye edersiniz' diye sorduklarında 'Önce Mardin' demiştim.

"SOL YANIMDA KÜRT, SAĞ YANIMDA KARADENİZ ÇOCUĞU"

Bir anahtardır Mardin, medeniyete girmek için. Evet Mardin örneğinde ve bölgemiz, ülkemiz örneğinde iki tarihi çatışmanın buralarda yaşadığını söyleyebiliriz; birleştirenler ve parçalayanlar. Mardin Hz. Ömer tarafından fethedildi. Hz. Ömer o dönemde büyük medeniyet merkezleri olan Mısır'ı, Kahire'yi, Irak'ı Medine'nin ruhuyla buluşturmuştu. Medine'nin ruhu eşitlik ruhuydu. Büyük medeniyetimiz Hz. Peygamberin en yakın dostu, arkadaşı Hz. Ömer devrinde bütün coğrafyayı birleştirdi. Sonra çatışmalar, gerilimler yaşandı. Bir birleştirici ruha ihtiyaç hissedildiğinde Sultan Alparslan'ın orduları, bin yıllık tarihimizin, Mezopotamya ile Anadolu'yu birleştiren ruhu orada buluştu. Orada Kürtler, Araplar, yerel halklar, Ermeniler vardı. O birleştirici ruh bugün Anadolu kültürü dediğimiz büyük ışığı birlikte kurdular. Sonra parçalamak, dağıtmak için Haçlılar geldi. Sonra bir başka ruh harekete geçti Selahaddin-i Eyyübi ruhu. Alparslan'ın ordusunda bir Kürt olmak ile Selahaddin-i Eyyübi'nin ordusunda bir Türk olmak arasında bir fark var mı? Ben bir Türkmen çocuğuyum. Bismillah çekip Bakanlar Kurulu'nda toplantıya başladığımda sol tarafımda bir Kürt çocuğu Mehmet Şimşek var. Sol tarafımda Karadeniz'de bir vatan evladı Numan Kurtulmuş var. Batı Trakya'dan gelen bir Rumeli çocuğu Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanımız. Bu coğrafyada Mezopotamya, Kafkas, Balkan çocukları birleşti. İşte Türkiye bu."

'MASTER PLAN'IN DETAYLARI

Eylem planı ile bölgenin ekonomik ve sosyal anlamda rehabilite edilmesi hedefleniyor.
Artuklu Üniversitesi'nde açıklanacak plana göre, bölge esnafının SGK prim ve vergi borçları ertelenecek, TOKİ yeni konutlar yapacak.

Bölgedeki bütün kanaat grupları, hatırı sayılır, sözü dinlenir kişiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelinecek, bölge halkı ilk elden, doğru bilgilendirilecek.
Terörle mücadelenin halkın bütünü tarafından sahiplenilmesine çalışılacak.

CADDELER GENİŞLEYECEK

Hendeklerin, çukurların, bombaların ve ağır silahların izlerini taşıyan Silopi, Cizre ve Sur'da kentsel dönüşüm programları başlatılacak. Özellikle dar sokakları ile bilinen Sur'da sokaklar, caddeler bir daha hendek kazılamayacak, barikat kurulamayacak şekilde genişletilecek.

GENÇLERE ÖZEL MADDELER

Terörden etkilenen gençler için gençlik merkezleri kurulacak. Gençler sanat, spor, yabancı dil gibi sosyal aktivitelerle tanıştırılacak. Psikolog, sosyolog ve akademisyenler ile sokak sokak ziyaretler gerçekleştirilerek, saha araştırmaları yapılacak. Kadın sivil toplum kuruluşları, terör örgütüne katılan gençlerin anneleri ile görüşecek. Çocukların "terör örgütünün eline düşmemesi" için girişimlerde bulunulacak.

ÜCRETSİZ İNTERNET

Özellikle öğretmen ve doktorlar üzerinden bölge ile daha sıcak diyalog kurulmaya çalışılacak. Çocuklara kitap, oyuncak, bilgisayar, bilgisayar oyunu dağıtılacak. Bazı ailelere ücretsiz internet sağlanacak. Üniversitelerin şehir ve halk ile daha fazla bütünleşmesi için çalışma yapılacak. Kampuslarla şehirden kopan üniversite yerine, şehirle bütünleşen, kültürel hayatına katkı yapan üniversiteler oluşturulmaya çalışılacak. KAYNAK: HABERLER.COM

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan, STK'lar ve Kanaat Önderleriyle Bir Araya Geldi

Erdoğan, STK'lar ve Kanaat Önderleriyle Bir Araya Geldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık